W związku z dynamicznym rozwojem technologii, coraz rzadziej możemy się spotkać ze sprzętami elektronicznymi, które posiadają wielometrowe okablowanie. Obecnie, triumfy święci łączność bezprzewodowa, która w wielu branżach okazała się całkowitym przełomem, jeżeli chodzi o system pracy. Niestety rozwiązanie to, posiada także swoje wady. W wypadku zestawów słuchawkowych, czasami warto jednak postawić na bardziej standardowe wyjście.

Trzeba być bardzo konserwatywnym w swoich przekonaniach co do technologii, aby unikać wszelkich innowacji. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość chce ułatwiać sobie życie, szukać prostszych rozwiązań, które zaoszczędzą nam czasu, a niekiedy i nerwów. Słuchawki bezprzewodowe to na pewno gwarancja pewnej swobody, natomiast trzeba pamiętać o tym, że pod wieloma względami, corded headset będzie o wiele lepszy.

Brak okablowania i to tyle?

Kiedy na rynku zawitały pierwsze słuchawki o łączności bezprzewodowej, wróżono im, ze całkowicie zrewolucjonizują rynek audio. W końcu nadszedł czas, kiedy nareszcie nie będzie trzeba zmagać się z długim i plączącym się okablowaniem, podczas użytkowania sprzętu. Specjaliści skrupulatnie przyjrzeli się parametrom i osiągom sprzętów bezprzewodowych, po czym zestawili je z tymi, jakie uzyskują sprzęty przewodowe. Okazuje się, że jednak nie jest tak kolorowo.

Obecnie stosowana technologia, nie jest póki co w stanie odnaleźć takiego rodzaju transmisji bezprzewodowej, która byłaby w stanie dorównać jakością dźwięku słuchawkom na kablu. Oznacza to, że decydując się chociażby na zestaw słuchawkowy Bluetooth, musimy być świadomi nieco gorszego brzmienia, a to jednak nie wszystko.

W wypadku technologii Bluetooth, która zazwyczaj wykorzystywana jest w słuchawkach do użytku codziennego, nie możemy mówić o dużym zasięgu działania. W związku z tym, od urządzenia źródłowego, (smartfona, laptopa, telewizora) możemy oddalić się tylko na około dziesięć metrów. Konsekwencją tego jest kolejna wada tego rozwiązania. Otóż, wystąpić mogą liczne zakłócenia, zniekształcenia dźwięku, a jeżeli zostanie przekroczona dozwolona granica zasięgu, nawet i zerwanie połączenia.

Skoro mamy do czynienia ze sprzętem bezprzewodowym, musimy mieć także na względzie, że powinien być on w jakiś sposób zasilany. O ile podczas codziennego użytku, jesteśmy w stanie znieść jedynie czterogodzinny czas działania, o tyle kiedy korzystamy z zestawu słuchawkowe jako narzędzia pracy, może już stanowić to pewien problem.

Corded headset – dlaczego łączność bezprzewodowa nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem?

Corded headset nie generuje takich problemów, natomiast z krótkim czasem działania może poradzić sobie także zastosowanie innej technologii. Transmisja radiowa w słuchawkach bezprzewodowych, jest często obecna w wypadku biurowych modeli. Radzi sobie ona zdecydowanie lepiej od Bluetooth pod względem energooszczędności, zasięgu oraz jakości generowanego dźwięku. Jedynym mankamentem mogą być częstotliwości radiowe, które niestety często się na siebie nakładają.

Pod jakim względem corded headset będzie lepszy?

Mimo wielu entuzjastów bezprzewodowych słuchawek, które faktycznie sprawdzają się podczas aktywności fizycznej i w innych sytuacjach, kiedy urządzenie źródłowe posiadamy ciągle przy sobie, nie jest to jednak sprzęt, który jest w stanie zagwarantować odpowiednie osiągi pod kilkoma względami.

Przede wszystkim, wspomniana wcześniej jakość dźwięku. Bez względu na to, na jaki rodzaj bezprzewodowej transmisji dźwięku postawimy, zawsze uzyskamy gorsze brzmienie, niżeli podczas połączenia przewodowego. W związku z tym wszyscy, którzy dużą wagę przykładają do tego aspektu (studia nagraniowe, profesjonalni muzycy, audiofile) powinni rozglądać się za corded headset.

Nawet jeżeli kwestia rozpatrywania dotyczy biura typu call center. Jeżeli charakter pracy nie wymaga od danej osoby ciągłego przemieszczania się, zdecydowanie lepiej postawić na słuchawki na kablu, które dodatkowo wyeliminują problem konieczności ładowania akumulatorów.