Kłódka szyfrowa – najlepszy model

Kłódki szyfrowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Tego rodzaju zabezpieczenia stosowane są między innymi do zamykania szafek, walizek czy skrzyń. Czym warto kierować się podczas wyboru najlepszego modelu kłódki szyfrowej?

W sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju kłódki – jednym z chętnie wybieranych modeli jest kłódka szyfrowa, która wyposażona jest w specjalny szyfr ustalany przesuwającymi się beczułkami.

Asortyment kłódek jest bardzo duży, na przykład możemy zakupić je w sklepie internetowym Dobre-zamki.pl.

Zatem, jaka kłódka szyfrowa będzie najlepsza? Czym powinniśmy kierować się przy zakupie kłódki szyfrowej? Sprawdź już teraz nasze porady i dowiedz się, jak wybrać najlepszy model!

Kłódka szyfrowa – korpus

Największym elementem kłódki szyfrowej jest jej korpus. Może mieć on kształt kwadratowy, prostokątny albo okrągły. Do wyboru mamy także rzadziej spotykane modele, na przykład takie jak kłódka walcowa szyfrowa, która ma kształt walca.

Aby kłódka dobrze zabezpieczała mienie, powinna mieć solidny korpus, na przykład wykonany ze mosiądzu albo ze stali. Im jest on bardziej masywny, tym lepsze zabezpieczanie, chociaż takie kłódki nie są tak poręczne jak te lżejsze i mniejsze.

Kłódka szyfrowa – pałąk

Drugim ważnym elementem kłódki na szyfr jest jej pałąk. Najczęściej kłódka z szyfrem posiada pałąk w kształcie litery U, ale w sprzedaży znajdziemy również modele, które wyposażone są w trzpień, czyli prosty element umieszczony w korpusie kłódki.

Generalnie, kłódka na szyfr powinna posiadać pałąk dopasowany do miejsca, w którym chcemy ją przypiąć. Najlepiej ściśle dopasować ją do miejsca montażu, aby nie pojawiały się luzy – wtedy kłódka jest łatwiejsza do przecięcia przez włamywacza.

Grubszy, solidniejszy pałąk w kłódce szyfrowej pozwala także na uzyskanie lepszego zabezpieczenia przed przecięciem, dlatego najlepiej poszukiwać solidniejszych modeli.

Kłódka szyfrowa – zabezpieczenia przeciwwilgociowe

Wtedy, gdy chcemy zastosować kłódkę na szyfr na zewnątrz, gdzie będzie ona narażona na działanie czynników pogodowych, powinniśmy wybrać model posiadający odpowiednie zabezpieczenia przeciwwilgociowe.

Takie kłódki najczęściej chronione są specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, a także mogą posiadać specjalne osłonki. Dodatkowo, w wybranych modelach stosuje się także kanaliki odprowadzające wilgoć, które zabezpieczają przed korozją kłódki od wewnątrz.

Kłódka szyfrowa – zamek

Kłódki szyfrowe wyposażone są w zamek z szyfrem składający się z 3 albo z 4 obracających się beczułek z cyframi. Jeśli chcemy otworzyć kłódkę, ustawiamy na niej odpowiedni kod – nie ma wtedy potrzeby stosowania dodatkowego klucza.

Producenci stosują różnego rodzaju rozwiązania szyfrowe. Aby mieć pewność, że kłódka dobrze ochroni nasze mienie, warto zdecydować się na solidny model uznanego producenta.

Wobec tego kłódki szyfrowane bardzo dobrze sprawdzają się tam, gdzie chcemy uzyskać wysoki poziom ochrony, ale też nie chcemy stosować zwykłego klucza, na przykład w obawie przed jego zagubieniem albo kradzieżą.

Kłódka szyfrowa – producent

Najlepiej zdecydować się na zakup kłódki od uznanego producenta. Przykładowo, dobrym zakupem może być kłódka szyfrowa Yeti, Abus czy kłódka szyfrowa LOB, aby wspomnieć o niektórych producentach.

Gdy zależy nam na skutecznej ochronie, powinniśmy pamiętać o tym, aby unikać najtańszych kłódek szyfrowych, których konstrukcje nie są w stanie zapewnić nam optymalnego poziomu bezpieczeństwa mienia.