Zachęcamy do głosowania na projekt „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918 – 2018”, jaki zakwalifikował się do finału plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”.

Plebiscyt jest organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową Od 15 kwietnia do 15 maja można na stronie plebiscytu (http://whr.muzhp.pl) głosować na wyłonione przez jury projekty. Każdy z głosujących ma prawo do oddania głosu na jeden z proponowanych pięciu projektów w każdej z kategorii. Gorąco prosimy o oddawanie głosu na nasz projekt „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918 – 2018”, jaki znalazł się w finale w kategorii „Wydarzenie”. Celem plebiscytu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. W tegorocznej edycji konkursu nadesłano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Niemiec, Australii, Kanady, Litwy, Ukrainy. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W ciągu dotychczasowych 11 edycji plebiscytu zgłoszono doń blisko 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.

Projekt „Przystanek Niepodległość Olkusz 1918 – 2018” był realizowany w ubiegłym roku przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz partnerów z okazji 100. lecia odzyskania niepodległości. Już wiosną na ulicach miasta pojawiły się autobusy komunikacji miejskiej z naklejkami prezentującymi olkuszan zasłużonych dla odzyskania niepodległości. Ich sylwetki były także drukowane na biletach komunikacji miejskiej. Równocześnie na stronie internetowej magistratu powstała specjalna zakładka, gdzie zostały zamieszczone biogramy zasłużonych olkuszan i archiwalne fotografie. Zadanie było realizowane we współpracy ze Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Druga część zadania była realizowana w ramach projektu, na który magistrat pozyskał dotację w ramach konkursu „Na 100 niepodległa” organizowanego przez Fundację BGK. W olkuskich szkołach odbywały się warsztaty „Niepodległość to ty” dla uczniów klas I - III. Z kolei uczniowie starszych klas mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas konkursu – gry miejskiej „Niepodległość wśród nas". Zorganizowaliśmy także internetowy konkurs pod nazwą „100 flag na 100-lecie niepodległości” oraz autobusową wycieczkę „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”. Poza tym została opracowana i wydana drukiem książka i ulotka „Olkuszanie dla niepodległości”, a także gra planszowa przypominająca miejsca i osoby związane z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu. Ta część projektu była realizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z olkuskim oddziałem PTTK, Ochotniczą Strażą Pożarną w Olkuszu, Związkiem Komunalnym Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Centrum Kultury w Bolesławiu, Samorządowym Zespołem Edukacji w Olkuszu, Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej koło w Olkuszu i szkołami z terenu Miasta i Gminy w Olkusz. Wszystkim partnerom serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy wspólnego sukcesu, jakim jest zakwalifikowanie się do finału plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”.