Branża budowlana w ostatnich latach zaproponowała nam wiele ciekawych alternatyw dla klasycznego budownictwa. Jednym z takich przykładów mogą być domy z kontenerów, które są dużo tańszą formą budownictwa. Tego rodzaju budynki powstają również dużo szybciej, ponieważ według zapewnień producentów możemy się do nich wprowadzać już po 60 dniach. Jak to zrobić? A przede wszystkim, czy taka inwestycja się opłaca?
Domy modułowe - kontener jako dom
Temat przybliża nam firma domymodulowe.pl - producent konterów mieszkalnych. Jak wskazują pracownicy przedsiębiorstwa, domy kontenerowe można przypisać do kategorii mieszkań modułowych. Tego rodzaju inwestycja jest chętnie wybierana, kiedy inwestor zakłada bardzo krótki czas na realizację projektu. Budynek tego rodzaju powstaje najczęściej w około 2 miesiące, a maksymalny czas budowy wynosi niewiele ponad 3 miesiące.
Rozwiązanie tego typu nie jest wcale nowe. Kontenery są do dzisiaj powszechnie wykorzystywane w budownictwie przemysłowym - wykorzystuje się je jako hale produkcyjne, a także budynki gastronomiczne. Świetnie sprawdzają się również w roli obiektów mobilnych, których zmiana lokalizacji jest bardzo prosta.
Ze względu na swoje niewątpliwe zalety - niski koszt, a także krótki czas budowy - obiekty modułowe znajdują również coraz powszechniejsze zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Realizowane dla tego celu projekty nie są już tak proste i mało skomplikowane jak mogłoby się wydawać, a powstające obiekty często zachwycają swoim wyglądem.
Jak powstaje dom z kontenera?
Jak sama nazwa wskazuje, do stworzenia takiego takiego domu stosowane są kontenery. Najczęściej stosuje się kontenery morskie, które służą jako szkielet całego budynku. Zmieniane jest jedynie wnętrze, gdzie ściany zewnętrzne, sufit oraz podłoga zostają z blachy ocynkowanej. Cała konstrukcja jest dodatkowo izolowana przez wełnę izolacyjną, która zapewnia lepszą izolację cieplną. Powoduje to mniejszą utratę cennego ciepła.
Drugim sposobem produkcji domów modułowych jest wykonywanie ich elementów w specjalnych halach produkcyjnych. Wykwalifikowani pracownicy tworzą specjalne elementy, które najczęściej są łączone jeszcze w obrębie samej produkcji. Materiałem, który stosowany jest do produkcji tego rodzaju domu jest keramzyt. Zapewnia on dużą wytrzymałość konstrukcji, a jednocześnie jest relatywnie lekki, co ułatwia przenoszenie budynku.
Ile kosztuje dom modułowego?
O cenę domu modułowego pytamy pracowników firm produkujących pawilony oraz kontenery mieszkalne. Żeby otrzymać wstępną wycenę takiego projektu wystarczy dostarczyć szkic oraz potencjalne wymiary domu. Na podstawie tych informacji przygotowywany jest projekt domu. Czas realizacji zależy od złożoności projektu - maksymalnie może on trwać 6 - 8 tygodni.
Kwota, którą musimy zagospodarować, kiedy chcemy zakupić całoroczny dom modułowy zaczyna się od 3000 zł/ m². Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze koszty transportu, które wahają się od 2000 do 4000 złotych oraz montaż, za który również musimy zapłacić około 3000 złotych.
Finalnie, za projekt z wykonaniem domu parterowego o powierzchni około 100 m², który składa się z 4 w pełni wyposażonych pomieszczeń musimy wydać od 250 000 do 280 000 złotych. Warto zaznaczyć, że niekoniecznie musimy decydować się na tak duże projekty. Firmy zajmujące się wytwarzaniem domów modułowych oferują także mieszkania o powierzchni około 25 - 30 metrów kwadratowych.