O okapie kuchennym nie możemy zapominać także wtedy, gdy urządzamy małą kuchnię. Jaki model sprawdzi się wtedy najlepiej?

Wprawdzie okap nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia kuchni, to jednak warto go wybrać. Dzięki niemu można aktywnie niwelować nieprzyjemne zapachy i nadmiar pary wodnej powstających podczas gotowania. Okap może także pełnić inne funkcje, na przykład oświetlać kuchenkę i jej okolicę.

W sklepach na kupujących oczekuje wiele różnych modeli okapów kuchennych. Które z nich najlepiej sprawdzą się w małej kuchni?

Dobry okap do małej kuchni – czyli jaki?

Gdy zamierzamy wyposażyć małą kuchnię w okap, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wymiary miejsca, w którym chcemy go zamontować. W małych kuchniach zwykle nie ma miejsca na sporej wielkości okapy, lecz nie oznacza to wcale, że nie będą one działały wydajnie.

Najczęściej do małych kuchni wybiera się okap kuchenny montowany do ściany nad kuchenką. Możemy wtedy zdecydować się na jeden z dwóch modeli, a mianowicie na okap wyposażony w wyciąg, czyli podłączany do wentylacji, a także na okap z pochłaniaczem, inaczej podszafkowy, który nie musi być łączony z instalacją wentylacyjną.

Warto także wskazać o alternatywie dla okapów kuchennych montowanych na ścianach, a mianowicie o okapach blatowych, które umieszczane są w blacie przy kuchence. Mogą być również wysuwane z blatu, aby nie zabierać zbyt wiele miejsca.

O czym warto pamiętać, kupując dobry okap kuchenny?

Aby okap kuchenny rzeczywiście mógł spełnić swoje zadanie, należy wybrać dobrej jakości model, który będzie posiadał określone parametry.

Do małej kuchni nie trzeba wybierać okapu mocnego, ale zwróćmy wtedy uwagę na rekomendowaną sprawność urządzenia dla konkretnego metrażu. Także warto sprawdzić dodatkowe opcje okapu, na przykład funkcję oświetlenia czy metodę sterowania – lepszej jakości modele posiadają funkcje takie jak timer czy mają sterowanie pilotem.

Prawidłowy montaż okapu – podstawowe zasady

Aby okap kuchenny rzeczywiście działał prawidłowo, powinien być także odpowiednio zamontowany. Podstawa to umieszczenie go we właściwej odległości od kuchenki. Zaleca się utrzymanie odległości około 70 cm. Ważne jest także wypoziomowanie urządzenia, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę oraz niższy poziom hałasu.

Wiele wartościowych porad dotyczących zakupu okapu kuchennego można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: http://okapy.info/. Sprawdź teraz!