Zalety i wady wózków elektrycznych

Wyposażając się w rozwiązania dotyczące transportu wewnętrznego, stajemy przed dylematem czy warto postawić na wózek elektryczny, czy jego ręczną alternatywę, czyli paleciak ręczny. Okazuje się, że zdań może być wiele, gdyż oba rozwiązania mają swoje argumenty za i przeciw. Chociaż generalnie rzecz biorąc sztaplarka jest opcją o wielu zaletach, które zostaną za chwilę przedstawione, zdarzają się przypadki gdy dopłata większych pieniędzy nie jest konieczna. Warto też zauważyć, że być może potrzebujemy kilku rozwiązań, od prostszych takich jak wózek schodowy po kompleksowe narzędzia pokroju paleciaka z wagą.

Argumenty za, czyli zalety

To, co odróżnia wspomniane wózki magazynowe od ich odpowiedników ręcznych, na przykład wózków paletowych ręcznych, ale także wózków platformowych czy wózków do beczek jest ich elektroniczne sterowanie. Wózki ręczne pomimo zwrotności i wygody nie będą tak bezstresowe i proste w obsłudze jak te rozwiązania. Dobra elektronika może także zastąpić podnośnik nożycowy. Podnośniki nożycowe służą przede wszystkim umiejscowieniu ciężkich mebli (np. szafy na narzędzia) na pożądanej wysokości. Zasilanie elektryczne jest ponadto ekologiczne, przez co mogą one pracować w pomieszczeniach zamkniętych, na równi z resztą wózków magazynowych. Dodatkowo posiadają one funkcje zapobiegające przed wywracaniem się na zakrętach, jeszcze bardziej ułatwiając ich wykorzystanie w każdym środowisku.

Krótka lista wad

Zaczynając na prostych rolkach transportowych do maszyn, a na wózku paletowym ręcznym kończąc, można zauważyć ich zaletę, która zaczyna i kończy wspomnianą listę wad. Wózki elektryczne paletowe są stosunkowo droższe niż inne wylistowane rozwiązania. Czasami za ich cenę moglibyśmy wyposażyć się w kilka mniejszych urządzeń. Oczywiście, że żaden wózek platformowy nie poradzi sobie z takimi wagami, a nawet wózek paletowy musi być koniec końców ciągnięty, ale warto zastanowić się nad tym, czy opłaca nam się taka cena. Oczywiście jeśli wózki elektroniczne spełniają nasze oczekiwania, powinniśmy je zdecydowanie rozważyć. Nawet ręczne paleciaki o wyższym udźwigu (wózek paletowy z wagą może mieć większy udźwig), nie sięgają często tych pułapów. Ponadto żaden wózek paleciak nie jest tak wygodny.

Kiedy warto?

Jak się okazuje wózki paletowe elektrycznie sterowane są alternatywą drogą, ale czasami jest to alternatywa warta zakupu. Przydaje się wtedy gdy nasza waga do palet pokazuje wysokie wartości, tzn. gdy transportujemy ładunki takie jak materiały budowlane czy pancerne meble. Czasami dzięki podnośnikom, inwestycja taka zastąpi także dużą ilość żurawi warsztatowych, przez co wyraźnie się zwróci w pieniądzach i czasie pracy. Paleciak lub wózek podnośnikowy sprawdzą się natomiast wtedy gdy mamy lżejsze ładunki, potrzebujemy wielu urządzeń, a nasz budżet jest póki co skromny, ewentualnie gdy jesteśmy gotowi na ustępstwa w wygodzie pracy. Mimo wszystko z czasem warto doposażyć się w przynajmniej jeden elektryczny wózek magazynowy, nawet na wszelki wypadek. Zwłaszcza jeśli działamy w transporcie czy magazynowaniu.