Doradztwo kredytowe, czyli usługa o niesłabnącym popycie

Usługa doradztwa kredytowego ma przede wszystkim dostarczyć osobom zainteresowanym zaciągnięciem zobowiązania fachowej wiedzy na temat sytuacji na rynku bankowym. Rolą specjalisty jest przekazanie klientowi niezależnych informacji o dostępnych ofertach kredytowych, a także pomoc przy wyborze najbardziej korzystnego zobowiązania. Samo doradztwo kredytowe dotyczy szerokiego zakresu usług finansowych, a osoba świadcząca pomoc w zakresie doradztwa może wspierać klienta wiedzą o kredytach, inwestowaniu, czy ubezpieczeniach.

Doradztwo kredytowe - na czym polega usługa?

Najczęściej usługa doradztwa kredytowego świadczona jest przez agenta na co dzień stykającego się z rynkiem bankowym. Profesjonalni doradcy nie są związani z żadną instytucją finansową, tak by udzielać niezależnych porad swoim klientom. Istotą doradztwa kredytowego jest przekazywanie informacji na temat kredytów, co ułatwić ma podjęcie decyzji o zaciągnięciu danego zobowiązania. Zwykle usługa ta kierowana jest do klientów indywidualnych, chcących dowiedzieć się o warunkach zawierania umów na kredyty konsumenckie (hipoteczne, samochodowe etc.).

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie Optymalny Kredyt

optymalny kredyt logo firmowe

Kiedy decydować się na pomoc doradcy kredytowego?

Zwykle osobami korzystającymi z porad doradców kredytowych są inwestorzy prywatni, którzy nie mają pojęcia o kosztach zobowiązań, czy ofertach proponowanych na rynku, a planują związanie się wieloletnią umową z bankiem. Agent finansowy współpracuje często z osobami zainteresowanymi kupnem mieszkania na kredyt, czy zawarciem umowy leasingu. Przedstawia im wówczas informacje na temat ofert korzystnych z punktu ich sytuacji finansowej, tłumaczy strukturę kosztów kredytu oraz wyjaśnia, dlaczego dana oferta jest warta zainteresowania. Niekiedy dzięki pomocy doradcy uniknąć można podpisania umowy kredytowej droższej o kilkanaście, bądź kilkadziesiąt procent, niż oferty konkurencyjnych banków.

Usługa, której zwiastuje się stały przyrost zainteresowania

Przewiduje się, że coraz więcej osób korzystać będzie z usług doradztwa kredytowego. Choć usługa ta nie dotyczy wyłącznie gotówki pożyczanej pod zakup nieruchomości, to właśnie sytuacja na tym rynku w największej mierze przekłada się na zainteresowanie zleceniodawców usługami doradców kredytowych. Tylko w grudniu 2019 roku o kredyt hipoteczny w banku ubiegało się ponad 30 tys. osób, co stanowiło znacznie wyższą liczbę, niż w roku poprzednim*. Usługi doradztwa ze strony specjalistów na co dzień stykających się z rynkiem bankowym nieocenione są zwłaszcza dla osób chcących zaciągnąć zobowiązanie spłacane przez najbliższych kilkadziesiąt lat.

Rosnące ceny mieszkań, zmieniające się warunki kredytów samochodowych oraz pozostałych pożyczek konsumenckich poniekąd zmuszają inwestorów prywatnych do korzystania z usług doradców finansowych. Będąc osobą niezwiązaną z rynkiem bankowym, a tym samym nie śledząc aktualnych ofert kredytowych, czy elementów składających się na całkowity koszt zobowiązania istotne jest, by nie zaciągnąć zobowiązania, którego ostateczny koszt mógłby być w praktyce niższy. Rolą doradców kredytowych jest więc niezależne przedstawianie klientom ofert banków, najbardziej korzystnych z punktu widzenia ich sytuacji finansowej.

* - źródło: https://www.money.pl/banki/tak-wygladal-kredyt-hipoteczny-w-2019-roku-co-czeka-nas-w-2020-6471510097708673a.html