Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

policjantki rozdaja odblaski podczas akcji NURD

Policyjne działania ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenie pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym.

Wczoraj, w patrolu z funkcjonariuszami olkuskiej drogówki uczestniczyła policjantka zajmująca się na co dzień profilaktyką. Mundurowi wspólnie promowali bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Akcja "NURD" to skrót od nazwy Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego, których mianem określamy pieszych i rowerzystów. Działania są prowadzone cyklicznie jednak wczorajsze różniły się nieco od dotychczasowych. Mundurowi działali również profilaktycznie rozdając pieszym elementy odblaskowe i ulotki.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów na drodze pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.

W ramach policyjnych działań "NURD" stróże prawa zwracali uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego. Policjanci ujawnili łącznie 64 wykroczenia, nałożyli 42 mandaty karne, skierowali 2 wnioski do sądu oraz pouczyli 20 uczestników.

Podczas działań policjanci rozdawali odblaskowe elementy zachęcając do ich stosowania. Pamiętajmy, że dobrze widoczny pieszy może uniknąć potrącenia, a elementy odblaskowe mogą uratować życie!