W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z sushi w ofertach lokalnych restauracji. Więcej ludzi decyduje się na takie danie i bardzo dobrze. Dzięki temu mamy możliwość skosztowania bardziej nietypowych dań. Niektórzy decydują się również na przyrządzenie takich rolek w swoim domu. Jak się jednak za to zabrać? Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki, jak przygotować sushi w swoim domu.

Podstawowe informacje o sushi

Sushi powinno być przede wszystkim lekkie, zdrowe, świeże i kolorowe. Dzięki temu będzie ono po prostu pyszne. Warto jednak pamiętać o tym, że składniki zawarte w rolkach muszą być odpowiednio dobrane tak, aby żadne z nich nie dominowało w smaku. Sushi musi być zbalansowane, żeby poczuć każdy smak. To danie powstało tak naprawdę przez przypadek. Sushi wywodzi się z metody przechowywania ryb, które przekładano warstwą ryżu z octem. Odkryto tym samym, że taką rybę można spożyć nawet kilka miesięcy po jej odłożeniu. Pierwsze zmianki o tej metodzie wywodzą się z terytorium Chin.

Składniki

Sushi to inaczej po prostu zakwaszony ryż podawany z surową rybą. Można ją również gotować lub marynować, zależnie od preferencji osoby. Dodaje się również do niej dodatki takie jak rzepa marynowana, ogórek, czy nawet serek. Wszystkie te składniki zawija się w wodorosty, aby całość przypominała estetyczne rolki. Oczywiście składniki sushi mogą być różne, warto w naszej kuchni trochę poeksperymentować, aby znaleźć najbardziej ulubiony przepis na japońskie sushi.

Popularne rodzaje sushi

Obecnie wyróżnia się cztery najbardziej popularne rodzaje sushi. Pierwszym są hosomaki, które oznaczają “mały rozwój”. Są to po prostu małe rolki, które posiadają maksymalnie dwa składniki. Zawija się je razem z ryżem i owija płatami nori.

Drugim rodzajem sushi są futomaki, które oznaczają “duży rozwój”. Są bardzo podobne do hosomaków, jednak różnią się rozmiarem. Zawierają one również więcej składników.

Uramaki są rolkami z ryżem na wierzchu. Wszystkie inne składniki pozostają wewnętrz dania.

Ostatnim rodzajem sushi są nigiri. Jest to porcja ryżu, na której kładziemy kawałek ryby, wołowiny czy krewetek. Takie danie można najczęściej spotkać w tradycyjnych restauracjach na terenie Japonii.

Wskazówki jak przygotować sushi w domu

 Wskazówki jak przygotować sushi w domu

Warto zacząć od przygotowania ryżu. Trzeba go kolejno namoczyć, wypłukać, ugotować oraz ściąć. Namaczamy ryż w zimnej wodzie przez około 30 min. Następnie wymieniamy wodę i delikatnie mieszamy. Czynność powtarzamy, aż woda będzie przezroczysta. Później gotujemy nasz ryż. Przygotowujemy mieszankę octu ryżowego, cukru i soli. Kiedy ryż się już ugotuje, dodajemy mieszankę. Całość mieszamy drewnianą łopatką i zostawiamy do ostygnięcia.

Drugą ważną kwestią przy przygotowywaniu sushi jest rolowanie. Warto pokroić wszystkie składniki w cienkie paseczki. Należy również zaopatrzyć się w matę bambusową, na której rozłożymy arkusz nori błyszczącą stroną do dołu. Ryż rozkładamy zwilżonymi dłońmi, ponieważ jest on bardzo lepki.

Nie można również zapomnieć o miseczce na sos sojowy, wasabi oraz marynowany imbir. Są to kluczowe dodatki do sushi, bez których to danie nie smakuje tak samo. Generalnie rolki należy delikatnie zamaczać w sosie sojowym, jednak niektórzy wolą jego większe ilości. Wszystko zależy oczywiście od gustu osoby. Możesz także udać się do restauracji w Katowicach https://www.sushiking.pl/ i skosztować najlepszego sushi w mieście.