Wygodne krzesło biurowe – 5 kluczowych elementów

Praca przy biurku powinna odbywać się z użyciem komfortowego krzesła biurowego. Asortyment jest spory, dlatego często pojawia się pytanie – co kupić? Przedstawiamy 5 elementów, które wpływają na wygodę korzystania z krzeseł biurowych.

O tym, czy krzesło będzie komfortowe w użytkowaniu, decyduje jego ergonomiczna konstrukcja. Powinno być ono zatem zbudowane w taki sposób, aby odpowiadać sylwetce człowieka. Wtedy może ono podpierać ją w celu zapobiegania nieprzyjemnym dolegliwościom, na przykład bólom kręgosłupa. Ważne są także praktyczne rozwiązania wspierające codzienny komfort pracy.

1. Obrotowa podstawa krzesła biurowego

Do biura najczęściej wybierane są obrotowe krzesła biurowe wyposażone w podstawy na kółkach. Tego typu wyposażenie może zapewnić największy komfort pracy przy biurku. Krzesłem można wtedy łatwo sterować – przesuwać je w odpowiednim kierunku, obracać się na nich, by sięgnąć na półkę lub porozmawiać z inną osobą.

2. Wyprofilowane oparcie

Aby kręgosłup uzyskał odpowiednie oparcie, w takim przypadku warto zdecydować się na model krzesła o specjalnym wyprofilowaniu. Właśnie wtedy może on zapewnić maksymalny komfort pracy w pozycji siedzącej. Oparcie powinno być odpowiednio wykrzywione w rejonie kręgosłupa lędźwiowego, aby dzięki temu zapobiegać bólom w tym rejonie.

3. Siedzisko o właściwej głębokości

Częstym problemem przy wyborze właściwego krzesła biurowego jest dopasowanie go pod kątem głębokości. W takim przypadku siedzisko musi mieć optymalną głębokość. Oznacza to, że nie powinno być ono zarówno za głębokie, jak i za płytkie. Warto wiec sprawdzić głębokość siedziska przed zakupem. Można też wybrać model z regulowaną głębokością.

4. Biurowe krzesło z regulowanymi podłokietnikami

Wsparcie dla rąk podczas pracy przy biurku zapewniają podłokietniki. By pełniły one swoją funkcję, powinny być także regulowane. Najlepiej zdecydować się na model krzesła z podłokietnikami o zmiennej wysokości, szerokości oraz kącie, aby w ten sposób można było uzyskać maksymalny komfort pracy.

5. Tapicerka tkaninowa na oparciu i siedzisku

Nie można zapominać również o materiałach, z których wykonane są krzesła biurowe. Tutaj na uwagę zasługuje tkanina. W przeciwieństwie do skóry jest ona bardziej komfortowa w użytkowaniu – nie powoduje ona powstawania nadmiernej potliwości, efektu przylepiania się do skóry. Do wyboru jest wiele kolorów tapicerek, dlatego można łatwo dopasować taką, która będzie pasowała do wnętrza.