Fotowoltaika na dachu domu

Panele fotowoltaiczne można zamontować różnymi sposobami. Jedni decydują się na montaż na gruncie, inni zaś na montaż dachowy. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie przygotowanie dachu do instalacji fotowoltaicznej jest kluczowe. Dzięki temu możemy znacznie usprawnić prace montażowe oraz zapewnić większą wydajność pracy panelom PV. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat montażu fotowoltaiki na dachu domu.

Jaki dach?

W Polsce przyjmuje się, że najbardziej opłacalne położenie paneli słonecznych to kierunek południowy oraz kąt nachylenia od 20 do 40 stopni. Dzięki temu, że skierujemy nasze panele na południowy wschód lub południowy zachód odnotowujemy nieznaczne straty w produkcji energii elektrycznej. Oczywiście często zdarza się tak, że kąt nachylenia dachu będzie mniejszy niż sugerowany. Dlatego można zdecydować się na specjalną konstrukcję, która zapewnia panelom optymalne ustawienie. Pamiętajmy o tym, że jeśli połać dachu będzie pozbawiona okien, kominów, lukarn i innych elementów, nasza instalacja będzie bardziej efektywna.

Najwięcej powierzchni posiadają dachy dwuspadowe. Właśnie na nich można bez problemu zaplanować wykonanie instalacji i rozmieścić odpowiednią ilość paneli w najbardziej opłacalny sposób. Trzeba wiedzieć o tym, że im bardziej skomplikowany będzie dach, tym trudniejszy będzie montaż. Przekłada się to często także na cenę montażu paneli.

Świetnie sprawdzają się także dachy płaskie. Wystarczy zamontować na nich odpowiednie konstrukcje, które zapewnią nam odpowiedni kąt nachylenia paneli. Nie ma również żadnego problemu w przypadku obrócenia ich na stronę południową.

Przykładowy dom z systemem paneli słonecznych:

Budowa domu

Jeżeli jesteśmy już pewni, że będziemy inwestowali w fotowoltaikę, warto podczas budowy swojego domu to uwzględnić. Mowa tutaj o odpowiednim przygotowaniu dachu do montażu paneli. W takiej sytuacji warto zastosować haki montażowe podczas wykonywania połci. Dodatkowe uchwyty znacznie usprawnią i przyspieszą późniejszą realizację naszej inwestycji. Możemy także zdecydować się na wyprowadzenie odpowiednich przewodów bezpośrednio do miejsca montażu falownika.

Decydując się na montaż paneli na gotowych już dachu musimy pamiętać o tym, że konieczna będzie ingerencja w połać dachu. Będziemy musieli zamontować specjalne uchwyty, a później panele. Dodatkowo trzeba znaleźć miejsce, aby przeprowadzić przewody przez dach, bez uszkodzenia jego pokrycia i zachowując szczelność warstw. Wykonujemy montaże instalacji fotowoltaicznych w domach, biurach i firmach na terenie Śląska, Małopolski i województwa Opolskiego. Nasza oferta obejmuje konsultacje i pomiary, projekt instalacji, montaż i uruchomienie oraz odbiór przez operatora sieciowego. Oferujemy także wsparcie w procesie pozyskiwania dotacji.

Chcesz całkowicie zredukować rachunki za prąd? Więcej dowiesz się tutaj https://geobud.pl/fotowoltaika.html

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła

Korzystne z punktu widzenia ekonomicznego jest konsumowanie prądu produkowanego przez ogniwa PV na bieżąco. Umożliwia nam to na przykład pompa ciepła, która zapewni nam także znaczne obniżenie kosztów ogrzewania, przygotowanie ciepłej wody oraz chłodzenie budynku.

Więcej na temat pompy ciepła dowiecie się na tej stronie https://geobud.pl/pompy-ciepla.html