Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Dobry mikrofon - piękny dźwięk

Dźwięk to jeden z tych elementów życia, bez którego trudno by sobie wyobrazić choćby jeden dzień na Ziemi. Dzięki dźwiękom do naszego mózgu dochodzi duża ilość istotnych informacji, z których chętnie korzystamy. Sami także potrafimy wydawać różnego rodzaju dźwięki. Jedną z naszych specyficznych zdolności, opartych na wydawaniu dźwięków, jest język. Używamy go do codziennej komunikacji. Ciężko by było nie porozmawiać z najbliższymi czy też przyjaciółmi o tym lub o owym. Zwłaszcza w obecnych czasach, gdy rozjeżdżamy się po całym świecie, komunikacja głosowa ma jeszcze większe powodzenie. Dźwięki są składową tak interesujących zajęć jak śpiew, czy też praca w radiu. W przypadku, gdy zależy nam na tym, by nasz głos odpowiednio się nagrał albo dotarł do rozmówcy, np. w Afryce, dobrą opcją może być zainwestowanie w profesjonalny mikrofon, który nam takie działania ułatwi. Jego zakup będzie na pewno dobrym pomysłem.

1. Nasz mikrofon powszedni - gdzie go kupić?

2. Wybór ma znaczenie - nie warto się śpieszyć

3. Aspekty techniczne, o których trzeba pamiętać

Nasz mikrofon powszedni - gdzie go kupić?

W handlu, zarówno sieciowym jak i stacjonarnym, dostępne są mikrofony bardzo różnej jakości. Ich kupno nie powinno być dla nas żadną trudnością. Pewnym problemem będzie na pewno zdecydowanie się na odpowiednie rozwiązanie. Poszukując dobrego urządzenia, warto najpierw poczytać o nich w Internecie albo w fachowych czasopismach. Nie każdy musi się dobrze znać na różnego rodzaju parametrach technicznych. Dobrze by było przyjrzeć się im oczami kogoś, kto się na nich zna. Nie od rzeczy będzie więc wizyta na specjalistycznym blogu albo vlogu. Im więcej się dowiemy, tym lepszy mikrofon wybierzemy. Jedną z ciekawszych ofert, jeśli chodzi o różnego rodzaju produkty tego typu, przygotował dla nas sklep RTV Euro AGD. Obecnie możemy w nim nabyć prawie sześćdziesiąt różnych modeli mikrofonów. Mamy więc gwarancję, że z zakupów w tym sklepie wyjdziemy z takim produktem, jakiego szukamy. Najtańsze mikrofony to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, najdroższe modele mogą kosztować o wiele więcej.

Wybór ma znaczenie - nie warto się śpieszyć

Jeśli mamy zamiar kupić mikrofon na miarę naszych marzeń, musimy wybrać model, który pozwoli nam je zrealizować. Nie ma sensu przepłacać, jeśli mikrofon ma nam służyć li tylko do zwykłych rozmów przez Internet. Wówczas dobrym wyborem mogą się okazać niedrogie mikrofony Natec, które na pewno znajdziemy w ofercie wyżej wymienionego sklepu. W momencie, gdy mikrofon ma nam służyć do nagrywania, np. podcastu albo piosenek, musimy się pokusić o nieco inne rozwiązania. Należy pamiętać, że mikrofony możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: pojemnościowe oraz dynamiczne. Modele pojemnościowe posiadają dwie elektrody: jedną ruchomą, a drugą nieruchomą. Zmiany odległości pomiędzy nimi wywoływane, np. przez nasz głos, przyczyniają się do powstania dźwięku. W przypadku mikrofonów dynamicznych dźwięk powstaje dzięki drgającej membranie, która odbiera nasz głos. Mikrofony pojemnościowe są często wykorzystywane w profesjonalnych studiach nagraniowych. Ich dynamiczni bracia lepiej dają sobie radę w zwykłych warunkach. Lepsza jakość dźwięku oznacza wyższą cenę mikrofonu. 

Aspekty techniczne, o których trzeba pamiętać

Kupując konkretny model, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów technicznych. Istotną z pewnością będzie czułość mikrofonu - im wyższa. tym lepiej będzie on wyłapywał dźwięki z otoczenia. Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, jest wielkość membrany mikrofonu. Małe membrany zbierają lepiej wysokie tony, duże zaś generują mało szumów, ale mogą nieco zniekształcać głos, czy też inne dźwięki. Dobrym wyborem może więc być decyzja o zakupie mikrofonu, w którym znajduje się średnia membrana. Warto też zwracać uwagę na to, aby mikrofon miał stabilną podstawę, dobre mocowanie oraz różnego rodzaju filtry czy też nakładki. Takie rozwiązania przyczynią się do wyciszenia, np. nagłych podmuchów powietrza. Kolejną ważną cechą jest oporność naszego urządzenia, im niższa, tym lepiej dla nas. Patrzmy także na złącza, którymi będziemy podłączać mikrofon do laptopa albo komputera stacjonarnego. Brak odpowiedniego gniazdka może oznaczać konieczność zakupu tzw. przejściówki, czyli dodatkowy wydatek, a takich niespodzianek lepiej unikać. Mikrofony mogą być także: jedno-, dwu- lub wielokierunkowe. Jeśli zamierzamy nagrywać, np. kilka osób w jednym pomieszczeniu, wybierajmy te wielokierunkowe. Jednokierunkowe spełnią się przy produkcji podcastu albo podczas jednoosobowych rozmów ze znajomymi. Poszukiwanie mikrofonów do profesjonalnych nagrań muzycznych jest sprawą o wiele bardziej skomplikowaną i tutaj warto zasięgnąć języka u specjalistów. Decyzja o kupnie nowego urządzenia powinna być dobrze przemyślana, bo często może to być dość spory wydatek w naszym budżecie. Warto więc kupić mikrofon, co do którego będziemy mieli pewność, że spełni nasze oczekiwania. Dobrze zaopatrzony sklep, taki jak RTV Euro AGD na pewno nam w tym pomoże.