Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Księga wieczysta – co powinieneś wiedzieć?

Zakup domu lub mieszkania trudno sobie dzisiaj wyobrazić bez wcześniejszego sprawdzenia wpisów w księdze wieczystej. Co właściwie warto wiedzieć o księdze wieczystej?

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to po prostu publiczny rejestr w którym znajdują się ważne informacje dotyczące stanu prawnego wybranej nieruchomości. Dzięki temu można w prosty sposób ustalić kto ma prawa do danej nieruchomości oraz w jakim stopniu one go dotyczą.

Jak czytać księgę wieczystą?

Księga wieczysta składa się z kilku części – w pierwszej znajdują się podstawowe informacje dotyczące samej nieruchomości. Można tam przeczytać o tym jaka jest jej powierzchnia oraz położenie. Współczesne księgi w standardzie mogą posiadać linki do geoportalu, gdzie umieszczony jest nie tylko sam numer działki, ale możemy odnaleźć także dokładną lokalizację. W kolejnym rozdziale znajdziemy informację o tym kto jest właścicielem danej nieruchomości. Trzeci rozdział to dział dotyczący roszczeń. Można więc tam znaleźć dokładne dane na temat postępowań egzekucyjnych, najmu oraz służebnościach i inne. Czwarty rozdział zawiera natomiast informacje dotyczące hipotek zwykłych, kaucyjnych i przymusowych.

Elektroniczne księgi wieczyste

Od roku 2003 zaczęto wprowadzać elektroniczne księgi wieczyste. W większości funkcjonujących obecnie sądów wieczystoksięgowych księgi wieczyste są już prowadzone oraz zakładane w formie elektronicznej a te, które do tej pory występowały jedynie w formie papierowej są wraz z czasem dodawane do systemu informatycznego. System online umożliwia łatwe przeglądanie poszczególnych ksiąg wieczystych i to bez konieczności wizyty w urzędzie. Oprócz tego na portalu Elektroniczne Księgi Wieczyste można złożyć wniosek o odpis lub wyciąg, a także prośbę o zaświadczenie w przypadku zamknięcia księgi wieczystej.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Kraków Bronowice

Jak poznać numer księgi wieczystej?

Aby przejrzeć informacje zapisane w danej księdze wieczystej potrzeba na początek poznać jej numer. Dane te można uzyskać w sposób cyfrowy lub udać się do jednej z instytucji, która udzieli nam takiej informacji. Ważne jest to, aby odwiedzić instytucję właściwą dla miejsca założenia księgi wieczystej. Można udać się do starostwa powiatowego, a tam do działu geodezyjnego lub do sądu rejonowego i tam odnaleźć dział ksiąg wieczystych. W obu tych instytucjach należy złożyć odpowiednie podanie, w którym należy zaznaczyć to, że chcemy uzyskać informację o numerze księgi wieczystej, a także powód, na przykład chęć zakupu.