Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Policjanci wspólnie z innymi służbami będą kontrolować, czy osoby stosują się do wprowadzonych obostrzeń. Mundurowi zadbają również o bezpieczeństwo na drogach.

W tym roku policyjne działania pn. „Majówka 2021” rozpoczną się w piątek 30 kwietnia i potrwają do poniedziałku 3 maja. Pomimo obostrzeń związanych z epidemią, nie można wykluczyć  zwiększonego ruchu na drogach. W tym czasie mundurowi dołożą wszelkich starań, by na drogach było bezpiecznie, a podróżujący mogli dotrzeć do celu bez przykrych wydarzeń. Policjanci będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku rażącego łamania przepisów w ruchu drogowym, zdecydowanie będą reagować na wszelkie przypadki wykroczeń i przestępstw, które wpływają na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar. Szczególną uwagę zwrócą na kierujących, którzy będą przekraczali dozwolona prędkość, wyprzedzali w miejscach niedozwolonych, czy wymuszali pierwszeństwo przejazdu. Będą również sprawdzać, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy i czy dzieci przewożone są w fotelikach. Będą kontrolować  stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów. Policjanci nadzorem obejmą również pieszych, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Mundurowi będą sprawdzać, czy stosują się  oni do obowiązku posiadania  elementów odblaskowych. 
Przypominamy kierowcom, że w tym obowiązują zakazy poruszania się po drogach samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów:

30 kwietnia (piątek) od godz. 18:00 do 22:00
1 maja (sobota) od godz. 8:00 do 22:00
2 maja (niedziela) od godz. 18:00 do 22:00
3 maja (poniedziałek) od godz. 8:00 do 22:00

Tegoroczna majówka to czas, kiedy nadal zmagamy się z epidemią, a w całym kraju obowiązują obostrzenia wprowadzone przez rząd. Od ponad roku policjanci wspierają służby sanitarne w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, egzekwując obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.  Te obostrzenia  ciągle ulegają zmianie. Nadal zamknięta pozostaje branża rozrywkowa, hotele, nie funkcjonują też siłownie, a restauracje mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos. Policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu będą sprawdzać takie miejsca, a w przypadku stwierdzenia, że  lokal jest otwarty mimo obowiązującego zakazu, funkcjonariusze sporządzą dokumentację z przeprowadzonej kontroli i poinformują sanepid, który będzie rozpatrywał, czy doszło do stworzenia zagrożenia epidemicznego. 
W środkach transportu  publicznego, policjanci będą kontrolować czy podróżujący zachowują bezpieczny odstęp i czy zakrywają usta i nos. Będą również przypominać przewoźnikom o obowiązujących zasadach, zgodnie z którymi w autobusach, pociągach, tramwajach zajętych może być jednocześnie maksymalnie 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu połowy miejsc siedzących wolnych. 
Apelujemy  o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie i życzymy podróżującym bezpiecznej drogi!