Prawie 283 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, z programu "Dobry Start", wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ciągu pierwszej doby. "Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działa bez zakłóceń" - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W ciągu pierwszej doby (do piątku, do godz. 9 rano) do ZUS wpłynęło prawie 283 tys. wniosków o świadczenie 300 plus, obejmujące ponad 405 tys. dzieci.

Infolinia już działa

ZUS obsługuje też specjalną infolinię. Pod numerem 22 290 22 02 można otrzymać informacje na temat świadczenia 300 plus. Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15. Koszt połączenia według stawek operatorów. W ciągu pierwszej doby od uruchomienia infolinii, konsultanci odebrali pond 3 tys. telefonów.

Wnioski elektronicznie

O świadczenie można ubiegać się od 1 lipca do 30 listopada 2021 roku. W roku szkolnym 2021/2022 wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Od tego roku 300 plus przyznaje i wypłaca ZUS.

Każda osoba, która złoży wniosek (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje o nim i jego obsłudze na portalu PUE ZUS (status obsługi, szczegółowe informacje o świadczeniu). Na portalu PUE ZUS będzie też korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie z programu "Dobry Start" będzie wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

300 zł na wyprawkę szkolną

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Obecnie wsparcie otrzymuje ok. 4,5 mln dzieci.

Anna Szaniawska

regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim