Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, rozpoczęto policyjną akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. Jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do i ze szkoły. W ramach akcji policjanci spotykają się z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych i edukują ich w zakresie obowiązujących przepisów w ruchu drogowym. W działania te zaangażowani są nie tylko profilaktycy i dzielnicowi, ale przede wszystkim policjanci ruchu drogowego, którzy przy szkołach w pobliżu przejść dla pieszych czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Ważnym elementem akcji „Bezpieczna droga do szkoły” jest edukacja dzieci i młodzieży, a w szczególności propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aby najmłodsi wiedzieli, jakich zasad należy przestrzegać, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły i domu, dzielnicowi i policjanci zajmujący się profilaktyką, odwiedzają szkoły i rozmawiają z najmłodszymi uczniami o bezpiecznych zachowaniach na drodze, zachęcając ich do korzystania z elementów odblaskowych. Bezpieczna droga do szkoły, to nie tylko działania policjantów prewencji, to również działania policjantów ruchu drogowego, którzy czuwają nad bezpieczeństwem na drodze. Mundurowi sprawdzają stan techniczny dróg, oznakowanie m.in. przejść dla pieszych w rejonach szkół. Kontrolują transport przewożący dzieci i młodzież. Reagują na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek szkół. Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracają na sposób przewożenia dzieci w pojazdach. Przy szkołach policjanci ruchu drogowego wręczają rodzicom i dzieciom, a także kierowcom ulotki informujące o obowiązujących przepisach w ruchu drogowym.
Przy okazji wizyt w szkołach podstawowych zachęcamy do wzięcia udziału w XI Edycji Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Konkurs „Odblaskowa Szkoła” skierowanego do uczniów szkół podstawowych znajdujących się na terenie woj. małopolskiego. Celem tej akcji jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażania uczniów w elementy odblaskowe, a także możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły.