Tegoroczne trzydniowe Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej pełne było atrakcji i nikogo nie zniechęciła pochmurna pogoda.
17 września Juromanię w Olkuszu rozpoczęło zwiedzanie średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz prezentacja zabytkowych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego w ramach akcji „Tajemnice bazyliki św. Andrzeja i organów Hansa Hummla”.
W sobotę na Olkuskim rynku trwał Festiwal Gwarków Olkuskich. Akcja „Poznaj Podziemny Olkusz”, czyli zwiedzanie z przewodnikiem największej atrakcji turystycznej miasta, cieszyła się dużym powodzeniem, podobnie jak gry miejskie: „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” oraz „Śladami herbów i gmerków olkuskich”.
Podczas zwiedzania Podziemnego Olkusza na turystów czekała niespodzianka – pokaz wybijania trojaka olkuskiego. Każdy chętnie zabierał monetę na pamiątkę i na szczęście.
Wokół rynku stały stoiska promocyjne, m.in. Gminy Olkusz i Miejskiego Ośrodka Kultury, przy którym dzieci brały udział w akcji plastycznej „Trojak jak malowany".
Dwa spektakle etiudy teatralnej „Legendy olkuskich gwarków" odegrane na dziedzińcu Podziemnego Olkusza przez działającą przy MOK grupę teatralną Glutaminian Sodu, zostały z entuzjazmem przyjęte przez licznych widzów. Były to opowieści o diabłach, skarbniku i biednym górniku, a także wiele innych związanych z Ziemią Olkuską.
W przerwie pomiędzy spektaklami rozgrzała atmosferę orkiestra dęta ZGH „Bolesław".
W niedzielę przez cały dzień pod zamkiem w Rabsztynie trwała barwna i radosna Zabawa Sarmacka. Gości powitał Jacek Sypień, Prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a oficjalnego otwarcia imprezy dokonał Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.
Ach, te wspaniałe stroje mieniące się kolorami! Nawet słońca nikomu nie brakowało.
Pokazy artylerii i broni czarnoprochowej, walk rycerskich, rekonstrukcje historyczne, scenki szlacheckie, pokaz pięknej mody staropolskiej, Małopolskiej Chorągwi Husarskiej, widowiskowy szturm na zamek… Zabawy dla publiczności w każdym wieku, quizy i konkursy na poszczególnych stoiskach promocyjnych, gry terenowe, warsztaty plastyczne, zabawy zręcznościowe, a także zwiedzanie zamku z biletem ulgowym oraz prezentacja stoisk i warsztatów rzemieślniczych. Oprócz tego wiele wydarzeń towarzyszących, np. rajd rowerowy…
Niezliczone atrakcje zaspokoiły chyba wszystkie oczekiwania juromaniaków. którzy z niecierpliwością będą czekać na kolejne święto.
Organizatorem Juromanii w Olkusz i Rabsztynie jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”, a współorganizatorami: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.