Ile kosztuje palowanie fundamentów w małopolskim?

Podczas budowy tuneli, mostów, dróg i budynków na słabonośnych gruntach, może okazać się konieczne zastosowanie palowania fundamentów. Często jest to zabieg wskazany również, aby zapobiegać osuwiskom i powodziom. Ile kosztuje palowanie fundamentów w Małopolsce? Z jakim wydatkiem trzeba się zmierzyć?

Kiedy konieczne jest palowanie fundamentów?

Na etapie projektowania budowli często bada się grunt, by wiedzieć, jaka jest jego jakość, w tym przede wszystkim – nośność. Projektant, wiedząc, jakie są wyzwania, dopasowuje rodzaj fundamentu oraz projektuje budowlę w taki sposób, by było to najbardziej odpowiednie.

Niestety bywa i tak, że na etapie wykonywania fundamentów pod budowę domu, ale i w czasie inwestycji takich jak rozbudowa dróg i mostów, okazuje się, że podłoże stwarza o wiele więcej problemów, niż przewidziano w czasie wykonywania projektu. Wówczas często jedynym skutecznym wyjściem jest palowanie fundamentów. Takie zabezpieczenie pomoże sfinalizować budowę. Jednak podniesie to koszty. Jak bardzo?

Wycena palowania fundamentów – ile kosztują pale w Małopolsce?

Tutaj nie ma jednej odpowiedzi. Cena tego typu usług różni się w zależności od lokalizacji. Na pewno warto więc zacząć od poszukania w okolicy firmy, która ma w swojej ofercie palowanie fundamentów. Każde województwo ma tego typu przedsiębiorstwa. W Małopolsce palowanie fundamentów wyceni wykonawca www.keller.com.pl, który dzięki wieloletniemu doświadczeniu, ale i bogatej ofercie, dobrze dopasuje rozwiązanie do powstałego problemu. Warto wiedzieć, że nie ma sensu sprawdzanie konkretnych cen. One są zależne od danego przypadku. Owszem, można znaleźć wiele przykładowych zakresów cenowych, ale to nigdy nie będzie cena ostateczna. Lepiej poprosić firmę od palowania fundamentów o przygotowanie wyceny swojej usługi.

Pale fundamentowe – jakie i za ile?

Choć pale fundamentowe są najczęstszym określeniem, to tak naprawdę jest wiele metod fundamentowania głębokiego. W ofercie firm, które wiodą prym na rynku, znaleźć można znacznie więcej sposobów na polepszenie nośności gruntu. Przy fundamentowaniu głębokim sprawdzają się pale przemieszczeniowe SDP i VDP. Popularne są też pale CFA. Może się okazać, że wystarczające będą mikropale. Dobrze jest rozważyć również technologie z wykorzystaniem pali wbijanych prefabrykowanych, pali wierconych wielkośrednicowych i pali rurowych wbijanych.

Warto wiedzieć, że mikropale gruntowe, tak jak i pale wiercone, czy jakakolwiek inna alternatywna metoda fundamentowania, muszą być poprzedzone badaniami gruntu. Najlepiej, gdy wykonywane są już na etapie tworzenia projektu. Niestety nie zawsze tak się dzieje i dopiero gdy pojawiają się problemy podczas wykopów i przygotowywania terenu pod budowę, przychodzi czas na refleksję.

Tak więc, zanim zapłaci się za fundamentowanie głębokie, należy liczyć się jeszcze z wydatkiem związanym z wykonaniem badań geotechnicznych. Polegają one na dokładnym przebadaniu próbek gruntu, które zdobywa się za pomocą odwiertów. Oczywiście materiał do badań powinien pochodzić z kilku różnych punktów z działki, na której ma stanąć budowla. Najlepiej, gdy miejsce pobrania próbek wskaże projektant. Często palowanie wykonuje się pod narożnikami budynku i wzdłuż ścian nośnych, ale ekspert może wskazać i dodatkowe miejsca.

Po tym, jak pozna się skład i możliwości gruntu, można przejść do jego wzmocnienia dzięki palowaniu fundamentów.

Z palowaniem fundamentów jest jak z większością usług budowlanych. Bywa, że firmy oferujące pale udostępniają cenniki standardowych usług. Jednak te kwoty mają zawsze charakter orientacyjny. W grę wchodzi zbyt wiele zmiennych. Oczywiście słusznie uważa się, że takie specjalistyczne roboty fundamentowe są dość kosztowne. Nie ma co się dziwić – wymagają wiedzy, technologii, odpowiedniego materiału i sprzętu. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia odpowiedzialności. Wiadomo, ceny zależą od zastosowanej technologii, ale też od zakresu wykonywanych prac. Najlepiej więc skontaktować się z firmą od fundamentowania i poprosić o wycenę.