Sporo różnorodnych i ciekawych zajęć przygotowały olkuskie placówki dla dzieci i młodzieży, spędzających wakacje w domu. Jeśli tylko ktoś będzie chciał z nich skorzystać, to przekona się, że wakacje w Olkuszu nie muszą być nudne.

- Przygotowana przez nas oferta jest bardzo zróżnicowana, dlatego jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele atrakcji będzie organizowanych w obrębie nowych, zrewitalizowanych obiektów. Wakacje to idealny moment na rozwijanie swoich pasji, a także odkrywanie nowych zainteresowań, do czego w Srebrnym Mieście okazji nie braknie – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Plansza z napisem Wakacje

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Aż 28 różnorodnych zajęć, warsztatów i seansów dla dzieci i młodzieży przygotował w lipcu Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. W Domu Kultury przy ul. Nullo 29 prowadzone są wakacyjne warsztaty taneczne i plastyczne oraz odbywają się Wakacyjne Seanse Kinowe – niespodzianki, a także spektakle teatralne. Ekspozycja „Podziemny Olkusz” (Rynek 4) zaprasza na ciekawe zajęcia muzealne, a zamek Rabsztyn na gry terenowe. Z kolei w Centrum Kultury (ul. Szpitalna 32) odbywają się zajęcia dla młodszych dzieci. Rozpoczęły się także zapisy na półkolonie wakacyjne organizowane przez MOK Olkusz. Planowane są trzy turnusy. W programie wycieczki, zwiedzanie zamku Rabsztyn, warsztaty artystyczne i wiele innych atrakcji. Miejski Ośrodek Kultury zaprasza także do zwiedzania placówek muzealnych, czyli Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcji Minerałów i Skamieniałości. Szczegółowe informacje na temat zajęć wakacyjnych można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Rozpoczęły się wakacyjne zajęcia „Lato w Bibliotece”, jakie olkuska Biblioteka organizuje w ramach projektów: „Letnia Biblioteka” oraz „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”. Zajęcia będą się odbywać przez całe wakacje w poniedziałki, wtorki oraz środy. W każdy wakacyjny poniedziałek Biblioteka zaprasza dzieci od 8 do 12 lat do udziału w zajęciach: „Wakacyjny Kuferek Inspiracji”. W programie: plastyczne warsztaty z recyklingu, warsztaty sensoryczne i cyrkowe, zabawy światłem, szaleni naukowcy, iluzja, buble show, masy plastyczne i slime, warsztaty robienia biżuterii, drukowanie długopisami w 3D i wiele innych atrakcji. We wtorki Biblioteka zaprasza dzieci w wieku od 5 do 7 lat na „Wakacyjne Zabawy z Książką”, a w środy dzieci w wieku od 8 do 12 lat mogą brać udział w interaktywnych zajęciach „Wędrówki z legendą po Polsce”. Spotkania inspirowane literaturą dziecięcą będą połączone z eko-warsztatami w duchu “zero waste” oraz zajęciami ruchowymi i multimedialnymi. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie olkuskiej Biblioteki.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

Przez cały lipiec i sierpień olkuski MOSiR zaprasza dzieci i młodzież do udziału w zajęciach „Wakacje z MOSiR`em 2022”. Program tegorocznych „Wakacji” został podzielony na tematyczne bloki, składające się z różnych aktywności sportowo-rekreacyjnych.

Rozgrywki parkowe w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” w Olkuszu. W programie: gry terenowe czyli szukanie srebrnych skarbów, zabawy drużynowe, sportowe tory przeszkód, gry integracyjne, petanka, gra w bule, gra w kule, angielski krykiet, zabawy celnościowe, zabawy z mini piłką nożną. Rozgrywki parkowe skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych z klas I-IV. Zajęcia odbywają się w każdy czwartek, począwszy od 7 lipca br., w godz. 11:00-14:00.

Potyczki sportowe w OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. W programie: lekkoatletyka na wesoło, turnieje piłki nożnej, animacje sportowe. Potyczki sportowe to wspólna nazwa dla turniejów i zajęć przeprowadzanych na zmodernizowanym stadionie lekkoatletyczno – piłkarskim. We wtorki (w godz. 11:00-14:00), zajęcia lekkoatletyczne będą przeplatać się na zmianę z piłką nożną oraz animacjami. To już druga edycja „lekkoatletyki na wesoło” czyli aktywności sportowej inspirowanej najstarszą dyscypliną sportu opartą na naturalnym ruchu. Piłkarze – amatorzy będą mogli wziąć udział w turniejach piłki nożnej, treningach lub zabawach z piłką. Miejscem rozgrywek będzie nowe, profesjonalne boisko ze sztuczną trawą w OSW „Czarna Góra”. Dodatkowo w sierpniu zostaną zorganizowane animacje sportowe.

NiezaWODNE animacje w Kompleksie Basenowo-Rekreacyjnym OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. W programie: gry i zabawy w wodzie i na boiskach sportowych, rozgrywki w minigolfa, turnieje siatkówki plażowej lub triobasketu. Animacje, jakie będą się odbywały w środy są skierowane do wszystkich wypoczywających na olkuskim basenie.

Wakacyjna szkółka nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach oraz hulajnogach w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” w Olkuszu. Po raz kolejny wspólnie ze Stowarzyszeniem Sportowym Extreme Live For Ride z Dąbrowy Górniczej olkuski MOSiR organizuje „Wakacyjną szkółkę nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach oraz hulajnogach”. Szkolenia oraz warsztaty będą prowadzone przez całe wakacje, we wtorki w godz. 16:00 – 19:00 na skateplazie w Parku Rekreacyjno-Krajobrazowym „Silver Park” w Olkuszu. W zajęciach mogą brać udział zarówno osoby, które chcą od podstaw nauczyć się jeździć na deskorolce, rolkach czy hulajnogach, jak i ci, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Więcej informacji na stronie MOSiR.

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu

Do 20 lipca można oglądać wystawę poplenerową Międzynarodowego Pleneru Malarskiego – Wiśniowa 2021 pt. „Blaski: światło i cienie”. Na wystawie prezentowane są prace następujących artystów: Piotr Barszczowski, Tadeusz Błoński, Elżbieta Cieszyńska, Barbara Dzieduszycka, Krzysztof Grajczak, Jadwiga Jarosiewicz, Anna Kałamarz-Kucz, Katarzyna Mycielska, Henryk Ożóg, Stanisław Stach, Suren Vardanian. Poza tym w Galerii BWA prezentowana jest stała wystawa prac przekazanych przez artystów do zbiorów BWA. Obecnie liczy ona prawie 700 obrazów, grafik i rzeźb.

Turystyka

Zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej MSiT, jaki mieści się w budynku dawnego starostwa (Rynek 4). Można tam zaopatrzyć się w bezpłatne mapy, foldery i ulotki, a także uzyskać pomoc w zaplanowaniu trasy wakacyjnej wycieczki po okolicy. Zachęcamy do pieszych i rowerowych wędrówek po okolicy. Opisy i mapę Olkuskich Szlaków Rowerowych można pobrać tutaj. Jednym z pomysłów na rodzinną zabawę z historią, są questy, czyli gry miejskie. Quest, „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” prowadzi po olkuskim szlaku gwarków. Przy rozwiązywaniu zagadek przydadzą się informacje na tabliczkach przy każdym gwarku oraz nagrania z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, jaką można pobrać z bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore. Z kolei quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich” prowadzi po miejscach, gdzie można zobaczyć te ciekawe pamiątki heraldyczne. Ulotki z questami można bezpłatnie otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej, a także pobrać z portalu questing.pl. Pomysłem na rodzinną zabawę jest spacer „Z Dreptusiem po Olkuszu – zagadki olkuskiej starówki”. Trasę spaceru wraz z mapą i pytaniami można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej w wersji polskiej oraz ukraińskiej. Dla osób, które interesują się historią, polecamy też dwie trasy po Olkuszu, jakie można pobrać z portalu TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. Karty tras można pobrać tutaj.