Ciekawostki o Krakowie

Kraków jest jednym z największych miast na południu Polski, jest położone w województwie małopolskim. Z turystycznego punktu widzenia ta lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, dlatego praktycznie o każdej porze roku spotkać można wielu turystów. Zachwycające są nie tylko zabytki architektoniczne, ale także mnóstwo zielonych terenów. Położenie blisko Wisły sprawia, że mikroklimat jest wyjątkowy i korzystny dla każdego zwiedzającego.

Wątek historyczny Krakowa

Kraków odegrał dużą rolę w historii Polski, aż do 1795 roku pełnił nawet funkcję stolicy kraju. Dlatego właśnie odbywały się tam najważniejsze wydarzenia historyczne, w tym wyjątkowe koronacje królów. Pierwsze wzmianki dotyczą IX wieku, miasto ma za sobą mnóstwo przykrych i tragicznych wydarzeń, wielokrotnie było doszczętnie niszczone. Zanim Kraków stał się siedzibą królów, pełnił funkcję obronną, do chwili obecnej zachowało się kilka pamiątek z tamtego okresu. Dużo na ten temat można znaleźć poprzez stronę gielda-krakow.pl.

Najważniejsze krakowskie zabytki

Zamek Królewski jest zabytkiem, na który nie da się nie zwrócić uwagi. Wznosi się na wzgórzu w pobliżu Starego Miasta. Wiele zapisków sugeruje, że istniał już w XI wieku, obecnie każdy może udać się na zwiedzanie tego zabytku. Zachwyca zarówno architektura, jak i zbiory muzealne, w tym te pochodzące od Lanckorońskich. Nieopodal znajduje się Katedra Wawelska, w której miały miejsce właśnie koronacje królów polskich. W jej podziemiach pochowani są zasłużeni ludzie, na przykład Adam Mickiewicz, Zygmunt August, czy Jan III Sobieski. Jeżeli ciekawość nie została zaspokojona, warto ją zaspokoić poprzez odwiedzenie strony gielda-krakow.pl

Wątek historyczny Krakowa