Kieszonkowcy i złodzieje nie biorą wolnego. Obserwują i wykorzystują każdą okazję, by osiągnąć swój celi i szybko się wzbogacić. Wystarczy moment, chwila roztargnienia aby paść ofiarą kieszonkowców. Na szczęście są sposoby, by zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Do kradzieży najczęściej dochodzi, tam gdzie występuję „sztuczny tłok”. Łupem złodziei padają zarówno dokumenty, jak i pieniądze oraz telefony. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy obserwowani przez kieszonkowców, którzy czekają tylko na naszą nieuwagę. We wtorek (12.07. br.) w autobusie miejskim mieszkanka Olkusza padła ofiarą kieszonkowca i straciła portfel z dokumentami, kartą bankomatową i pieniędzmi. Sprawa trafiła na policję. Jak uniknąć takich sytuacji? Oto kilka porad prewencyjnych.
- Nie noś dokumentów lub telefonu w tylnej kieszeni spodni, czy w plecaku, bo tym samym ułatwiasz pracę złodziejowi.
- Unikaj pokazywania zawartości portfela innym.
- Nie pozostawiaj torebki, w której przechowujesz portfel czy telefon bez nadzoru. Trzymaj ją zawsze przy sobie. Jak jesteś na targowisku i robisz zakupy, czy korzystasz z komunikacji miejskiej miej ją zawsze na „oku”.
- Nie zostawiaj torebki, dokumentów, telefonu czy plecaka w samochodzie.
- Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki w czasie podróżowania środkami komunikacji publicznej.
- Podczas podróży, pieniądze przechowuj w różnych miejscach np. część w portfelu, część w torebce, część w podręcznym plecaku, etc.
- Na plażę nie zabieraj wartościowych rzeczy, które łatwo mogą stać się łupem kieszonkowców.
- Nad wodą nie pozostawiaj wartościowych rzeczy bez opieki – niech zawsze zostanie przy nich choć jedna osoba.
- Jeśli dojdzie już do kradzieży, natychmiast powiadom o tym fakcie Policję. Zastrzeż dokumenty (www.dokumentyzastrzeżone.pl), powiadom operatora o kradzieży telefonu on zablokuje twoje konto.
Przypominamy również o zabezpieczeniu swojego mienia. Jest kilka sposobów, jak można zminimalizować ryzyko włamania podczas wakacyjnej nieobecności.
Przed planowanym wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie, czy w skrytce bankowej niż w domu.
Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.