Badanie RTG – czyli co to jest diagnostyka obrazowa i jak się do niej przygotować

Badanie rentgenowskie, znane popularnie po prostu jako rentgen lub RTG to jedno z najczęściej stosowanych badań diagnostycznych wnętrza ludzkiego organizmu. Jest to najstarsze badanie tego typu nadal stosowane w medycynie. Rentgen został wynaleziony już na przełomie XIX i XX w. I choć od tamtego czasu pojawiły się nowe metody prześwietlania ludzkiego ciała, rentgen nadal jest bardzo popularny. Nie należy wykonywać go jednak zbyt często, ze względu na związane z tym ryzyko. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat RTG.

RTG - co to jest?

Badanie rentgenowskie zostało wynalezione przez niemieckiego naukowca WIlhelma Roentgena. Zaprezentował on odkryte przez niego promieniowanie elektromagnetyczne, które pozwala prześwietlać obiekty, w tym również ludzką tkankę. Nazwane ono zostało promieniowaniem X, choć w Polsce przyjęła się raczej nazwa promieniowanie rentgenowskie. Dziś służy ono do prześwietlania kręgosłupa, klatki piersiowej, czy kończyn. RTG pozwala na zobrazowanie tkanek wewnątrz ciała, a to dlatego, że promieniowanie rentgenowskie przechodzi z różną intensywnością przez różne rodzaje tkanek - inaczej oddziałuje na kości, a inaczej na tkankę miękką. Po naświetleniu danej części ciała obraz rzucany jest na rodzaj błony fotograficznej czułej na promienie rentgenowskie.

Rentgen klatki piersiowej

RTG klatki piersiowej to jedno z najczęściej wykonywanych prześwietleń. W dużych miastach, jak Kraków, dostępne jest ono zarówno na NFZ, jak i w prywatnych klinikach. Skierowanie na rentgen klatki piersiowej dostają pacjenci z objawami takimi jak uporczywy kaszel, ból w klatce piersiowej, czy duszności, a nawet urazy klatki piersiowej. RTG klatki piersiowej pozwalają na zdiagnozowanie problemów takich, jak zapalenie płuc, gruźlica, rak płuc, guzy, rozedma płuc, czy niewydolność serca.

Jaki odstęp między RTG?

Badanie rtg można bezpiecznie wykonywać kilka, a nawet kilkanaście razy w roku, rzadko jednak zachodzi taka potrzeba. Niełatwo jest określić, jak często konieczny jest rentgen, zależy to od kilku czynników. Wpływ na zalecany odstęp między RTG może mieć na przykład stan zdrowia i wiek pacjenta. Zależy to też od tego, która część ciała jest prześwietlana. W przypadku urazów kości, na przykład złamań, może być wymagane częstsze prześwietlanie, tak, aby kontrolować, czy kości zrastają się prawidłowo.

Jak przygotować się do badania rentgenowskiego?

Badanie RTG można wykonać w licznych placówkach na terenie całego kraju. Specjaliści zarówno w publicznych, jak i prywatnych szpitalach informują pacjenta przed badaniem, jeśli konieczne jest przygotowanie. Przykładowo rentgen w Effi Orthopedic Clinic z Krakowa oferuje zarówno prześwietlenia klatki piersiowej, jak i kręgosłupa. RTG na ogół nie wymaga przygotowania. Ważne jest, aby założyć wygodną odzież, którą łatwo ściągnąć, badanie bowiem odbywa się jedynie w bieliźnie. Nie należy też mieć żadnych ozdób, czy biżuterii, dlatego, że metal może zakłócić promieniowanie i przekłamać wyniki badań. Największym przeciwwskazaniem do wykonania RTG jest ciąża. Innym powodem zrezygnowania z rentgena i szukania alternatywnego badania może być młody wiek pacjenta, ponieważ promieniowanie X oddziałuje silniej na młody organizm niż na dorosły. Jednakże, w przypadku zagrożenia życia lekarz może zdecydować się na zlecenie prześwietlenia pomimo tych przeciwwskazań.