UM Olkusz: Legionelozy w Gminie Olkusz nie ma
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia bakterią Legionella pneumophila także w województwie małopolskim burmistrz Roman Piaśnik informuje, że na terenie Gminy Olkusz używanie wody dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. do celów sanitarnych oraz spożywczych jest bezpieczne. Jednocześnie na początku tygodnia burmistrz odbył spotkanie z zarządem Wodociągów oraz przedstawicielem Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu, by ustalić, czy istnieje potrzeba podjęcia prewencyjnych działań w celu zminimalizowania zagrożenia bakterią w budynkach użyteczności publicznej oraz wśród Mieszkańców.
- Bakteria legionelozy występuje w wodzie i w mokrej glebie w sposób naturalny. Dopiero jej wysokie stężenie jest groźne dla człowieka. Badania naszej wody potwierdzają, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zadbać o to, by bakteria nie rozwijała się niezależnie w sieciach wewnętrznych, czyli np. w domach. Dlatego zachęcam naszych Mieszkańców, by zapoznali się z oficjalnie dostępnymi informacjami na temat legionelozy, bo wkrótce na temat może pojawić się wiele niedomówień, które będą wzbudzały niepotrzebną panikę mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.
Szybka reakcja burmistrza Romana Piaśnika na pojawiające się doniesienia o zakażeniach bakterią legionelli na terenie kraju ma charakter prewencyjny. Jednostki organizacyjne Gminy Olkusz zostały bowiem poinformowane o działaniach, jakie należy przeprowadzić, by zminimalizować zagrożenie rozmnażania bakterii w wewnętrznych sieciach.
Warto wiedzieć, czym jest Legionella pneumophila i jakie warunki sprzyjają rozwojowi kolonii tej bakterii. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał do publicznej wiadomości najważniejsze informacje o legionelozie oraz rekomendowanych środkach zaradczych:
Jaką chorobą jest legioneloza
Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Jak można się zakazić
Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.
Leczenie zakażenia legionellą
Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia
Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta. Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia. Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C. Temperatura powyżej tej wartości szybko zabija bakterie legionelli.
Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu,
umig.olkusz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=9278:legionelozy-w-gminie-olkusz-nie-ma&catid=14&Itemid=167&lang=pl
Autor: krystian