Dzisiaj (24.11.br.) policjanci Wydziału Ruch Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu prowadzą działania prewencyjno – kontrolne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, których głównym celem jest bezpieczeństwo pieszych. Prowadzona akcja ma na celu uświadamianie, jak istotne jest poprawne zachowanie pieszych i kierujących na drodze.

Podczas policyjnych działań mundurowi zwracają szczególną uwagę na kierujących, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów w ruchu drogowym, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie przed przejściem czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, to główne wykroczenia popełniane  przez kierowców stwarzające ryzyko potrąceń pieszych.  

Na taryfę ulgową nie będą mogli liczyć również piesi. W wielu przypadkach niewłaściwe zachowanie pieszych przyczyniają się także do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu na jezdnię zza pojazdu.

Przypominamy, iż bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego. Bezpieczny pieszy to przede wszystkim ostrożny pieszy, który powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania na drodze. Przed wejściem na przejście dla pieszych powinien za każdym razem upewnić się, że takie przejście jest bezpieczne. Zachęcamy też do korzystania na co dzień z elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym. Dajmy szansę kierowcy żeby nas zobaczył i w porę bezpiecznie zahamował!