Pogoda za oknem nie sprzyja kierowcom - mokra i śliska nawierzchnia oraz pierwsze opady śniegu, negatywnie wpływają na bezpieczeństwo na drogach. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków atmosferycznych, odpowiednim przygotowaniu samochodu i wymianie opon na zimowe.

Pierwsze opady śniegu i marznący deszcz często bywają sprawdzianem umiejętności i wymagają od kierowców zachowania szczególnej ostrożności na drodze.  Ten czas jest trudny zarówno dla kierowców, jak i pieszych. Gdy na drodze jest ślisko, wydłuża się droga hamowania, a koła tracą przyczepność. Nadmierna prędkość,  nagłe manewry mogą doprowadzić do wypadków i kolizji. Niezachowanie bezpiecznego odstępu od pojazdu jadącego z przodu również może skutkować kolizją, a nawet wypadkiem. Jeśli kierowca będzie zmuszony do szybkiej reakcji na drodze i nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, może nie zdążyć w porę wyhamować i uderzy w tył pojazdu poprzedzającego. Dlatego ważne jest aby kierowca ocenił, jaki odstęp jest bezpieczny, biorąc pod uwagę sytuację panującą na drodze, warunki atmosferyczne, czy natężenie ruchu. Trzeba pamiętać również o wymianie opon w pojeździe, albowiem zły stan ogumienia odpowiada za wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze. Przed każdą podróżą kierowcy powinni sprawdzić oświetlenie swojego samochodu, upewnić się, że światła w pojeździe działają prawidłowo. W bagażniku dobrze jest mieć zapasowe żarówki, aby w razie potrzeby móc je wymienić . Kierowcy muszą także zadbać o czytelność tablic rejestracyjnych, reflektorów i o odśnieżaniu samochodu, szyb, dachu i pokrywy silnika. Apelujemy również  o zachowanie ostrożności na wzniesieniach, dolinach, mostach, wiaduktach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych. W tych miejscach droga często bywa oblodzona.

W okresie od 27 listopada do 30 listopada br. olkuska policja odnotowała 7 kolizji drogowych, do których doszło na drogach naszego powiatu. Głównymi przyczynami tych zdarzeń było m.in. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego czy nieprawidłowe wyprzedzanie. Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć, gdyby tylko kierowcy stosowali się do przepisów i zachowali ostrożność na drodze.

Z kolei do pieszych apelujemy o zachowanie ostrożności na chodnikach i podczas przechodzenia przez jezdnię w wyznaczonych do tego miejscach. Przypominamy również o noszeniu elementów odblaskowych. Przypominamy, że głównymi przyczynami wypadków spowodowanych przez pieszych jest najczęściej nieostrożne wejście na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię zza pojazdu.

Rozsądek, odpowiedzialność i respektowanie obowiązujących przepisów drogowych na pewno będą mieć duży wpływ na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.