Zaczarowany świat baśni Braci Grimm w olkuskiej bibliotece
W olkuskiej Bibliotece odbył się Powiatowy Konkurs Plastyczny „Zaczarowany Świat Baśni Braci Grimm”, który zgromadził młodych artystów z całego powiatu. Wydarzenie to nie tylko uczciło 165. rocznicę śmierci Wilhelma Grimma, ale również promowało twórczość braci Grimm oraz rozwijało talenty plastyczne dzieci.
  1. Konkurs odbył się 7 maja 2024 r. w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
  2. Honorowy patronat objęli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Powiatu Olkuskiego.
  3. Wzięło w nim udział 38 uczniów z 19 szkół podstawowych.
  4. Laureaci otrzymali nagrody, a ich prace można podziwiać na wystawie w Bibliotece.

Konkurs plastyczny, który odbył się 7 maja 2024 r., był częścią obchodów XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną był doskonałą okazją do upamiętnienia 165. rocznicy śmierci Wilhelma Grimma oraz rozpoczęcia 23. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

W konkursie wzięło udział 38 uczniów klas 1-3 z 19 szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Dzieci miały za zadanie wykonanie pracy plastycznej techniką pasteli olejnych na kartce formatu A3. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosty Powiatu Olkuskiego.

Podczas gdy komisja oceniała prace, uczestnicy mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny „Opowieści z teczki Profesora Książeczki” w wykonaniu Teatru Maska z Krakowa. Była to doskonała forma relaksu i inspiracji dla młodych artystów.

Jury przyznało nagrody za I, II i III miejsce oraz 15 wyróżnień. Na najwyższym stopniu podium stanęła Natalia Bigaj ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marcina Bylicy. Drugie miejsce przypadło Idze Nocoń ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marcina Biema, a trzecie zdobyła Laura Cieśla z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie.

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały nagrody ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Starostwo Powiatowe oraz Bibliotekę. Prace młodych artystów można podziwiać na wystawie w holu na I piętrze olkuskiej Biblioteki.

To wydarzenie jest doskonałym przykładem na to, jak ważne jest wspieranie i rozwijanie talentów wśród najmłodszych oraz popularyzacja literatury, która nadal inspiruje kolejne pokolenia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy szkołom za liczny udział.


Starostwo Powiatowe w Olkuszu