Wolbromski zakład działa już inaczej. Nie wszystkie zgłoszenia trafiają od razu do spółki

FOT. Urząd Miasta i Gminy Wolbrom
Choć nazwa WZWKGKiM w Wolbromiu brzmi znajomo od lat, sposób działania tej spółki wciąż budzi pytania. Nie jest już dawną jednostką budżetową, która mogła reagować na każde zgłoszenie bez dodatkowych formalności. Gdy w grę wchodzą drogi, zieleń czy porządek na ulicach, potrzebne są zlecenia od gminy i pieniądze zabezpieczone na wykonanie zadania. A obok obowiązków wobec samorządu spółka prowadzi też normalną działalność usługową.
- Stara nazwa została, ale reguły działania są już inne
- Gdy chodzi o gminne zadania, potrzebne są formalne decyzje
Stara nazwa została, ale reguły działania są już inne
Wolbromski Zakład Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przestał działać jako jednostka budżetowa 27 października 2016 roku. Od tamtej pory funkcjonuje jako spółka prawa handlowego. Formalnie jedynym udziałowcem pozostaje Gmina Wolbrom, ale to nie oznacza, że spółka pracuje według dawnych zasad administracyjnych.
Najważniejsza różnica jest prosta. Spółka musi sama pilnować finansów, szukać przychodów i utrzymywać się z wykonywanych zadań. Gdy realizuje prace na rzecz gminy, nie wystarczy samo zgłoszenie problemu. Potrzebne jest oficjalne zlecenie i środki przewidziane na jego wykonanie. Właśnie dlatego nie każdy sygnał od mieszkańca, sołtysa czy radnego może przełożyć się na natychmiastową interwencję ekipy.
Gdy chodzi o gminne zadania, potrzebne są formalne decyzje
To rozróżnienie ma znaczenie zwłaszcza przy zadaniach związanych z codziennym funkcjonowaniem miasta i sołectw. Sprzątanie ulic, naprawy dróg czy utrzymanie terenów zielonych nie trafiają do spółki „z marszu”. Najpierw musi pojawić się decyzja po stronie gminy, później zabezpieczenie finansowania, a dopiero potem wykonanie prac.
WZWKGKiM bierze też udział w przetargach i konkursach ofert na takich samych zasadach jak inne podmioty. To pokazuje, że spółka działa już nie tylko jako zaplecze komunalne, ale również jako firma konkurująca na rynku usług. Dla mieszkańców oznacza to jedno: sprawy należące do gminy nadal idą oficjalnym trybem, a nie przez bezpośrednie, nieformalne zgłoszenie do wykonawcy.
Jednocześnie spółka nie ogranicza się do wodociągów i kanalizacji. Prowadzi także działalność gospodarczą dla firm oraz klientów indywidualnych. W ofercie znajdują się między innymi:
– budowa i utwardzanie dróg,
– układanie kostki brukowej,
– prace koparkoładowarką i transport wywrotką,
– montaż oznakowania drogowego,
– transport odpadów,
– usuwanie awarii kanalizacji na zlecenie podmiotów zewnętrznych,
– utrzymanie terenów zielonych,
– przygotowanie indywidualnych wycen.
Takie połączenie zadań publicznych i usług komercyjnych sprawia, że spółka działa w dwóch porządkach naraz. Z jednej strony obsługuje potrzeby Gminy Wolbrom, z drugiej – szuka zleceń poza tym obszarem. Dla mieszkańców to cenna informacja, bo pozwala lepiej zrozumieć, kiedy sprawa wymaga kontaktu z gminą, a kiedy można ją traktować jako zwykłe zamówienie usługowe.
na podstawie: Urząd Miasta i Gminy Wolbrom.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta i Gminy Wolbrom). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Przedsiębiorcy usłyszeli o pieniądzach i nowych obowiązkach w powiecie olkuskim

W Olkuszu poezja spotyka ludzi - Klub Literacki MOK wraca do gry

Olkusz znów żyje szczypiorniakiem - memoriał Kazibuta wraca na parkiet

Wolbromski zakład działa już inaczej. Nie wszystkie zgłoszenia trafiają od razu do spółki

Załęże w finale ogólnopolskiego konkursu. Staw dał wsi wielki sukces

Policja i straż na olkuskim Rynku - ten gest miał ciężar historii

Sztandary i orkiestra nadały ton obchodom w Wolbromiu

Sekundy zadecydowały w Kluczach - policjanci weszli do domu przez okno

Nowe władze OSP w Wolbromiu wybrane. Strażacka kampania domknięta

Francuska wyprawa do Olkusza. Biblioteka stała się przystankiem rodzinnej historii

Photon, łamigłówki i małe programistyczne triumfy w olkuskiej bibliotece

Roboty, algorytmy i wyścig na torze - Klockoteka znów rusza w Olkuszu

Kosmos wrócił do biblioteki - olkuski klub znów rozbudził ciekawość

