AI w olkuskiej bibliotece - warsztaty, które oswoiły cyfrowy świat

FOT. Biblioteka Olkusz
W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu zrobiło się ostatnio wyjątkowo nowocześnie. Dorośli uczestnicy „AI-LEGO® BANKLAB - Maraton Finansowych Innowacji” sprawdzali na własnej skórze, jak działa sztuczna inteligencja i co naprawdę warto wiedzieć o bezpieczeństwie w sieci. 💡
- AI-LEGO® BANKLAB - Maraton Finansowych Innowacji w bibliotece pokazał, że technologia nie musi onieśmielać
- W praktyce poszło nie o hasła, tylko o prompty, grafiki i dokumenty
- Biblioteka znów udowodniła, że potrafi być miejscem rozmowy o tym, co właśnie nadchodzi
AI-LEGO® BANKLAB - Maraton Finansowych Innowacji w bibliotece pokazał, że technologia nie musi onieśmielać
Zamiast teorii w oderwaniu od życia były konkretne ćwiczenia, rozmowy i praktyka. Spotkanie poprowadzili trenerzy z Fundacji Good Culture, którzy w przystępny sposób pokazali uczestnikom, czym jest AI i jak korzystać z popularnych narzędzi, takich jak OpenAI ChatGPT.
Najwięcej uwagi poświęcono temu, co dziś dotyczy prawie każdego - cyfrowemu bezpieczeństwu. Uczestnicy rozmawiali o cyberzagrożeniach i o tym, jak rozsądnie podchodzić do bankowości elektronicznej. To właśnie ten wątek mocno wybrzmiał podczas warsztatów, bo sztuczna inteligencja może pomagać, ale tylko wtedy, gdy korzysta się z niej świadomie. 🔐
W praktyce poszło nie o hasła, tylko o prompty, grafiki i dokumenty
Tu nie było biernego siedzenia w ławkach. Uczestnicy sami tworzyli prompty, generowali grafiki i analizowali dokumenty przy użyciu narzędzi opartych na AI. Taka forma pracy szybko pokazuje, że nowe technologie da się oswoić bez specjalistycznego żargonu i bez stresu.
W programie znalazł się też czas na kawę i rozmowę, a właśnie wtedy najłatwiej o wymianę doświadczeń. Przerwa z poczęstunkiem stała się naturalnym dopełnieniem spotkania, które łączyło naukę z sąsiedzką atmosferą. ☕📚
Biblioteka znów udowodniła, że potrafi być miejscem rozmowy o tym, co właśnie nadchodzi
Warsztaty odbyły się w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek we współpracy z Bankiem Pekao S.A. i pokazały bardzo jasno, że biblioteka to dziś nie tylko książki, ale też przestrzeń do zdobywania kompetencji, które przydają się na co dzień.
Najmocniejszy wniosek? Z nowymi technologiami można się zaprzyjaźnić w każdym wieku. Wystarczy ciekawość, odrobina odwagi i dobre miejsce, żeby zacząć.
na podstawie: Biblioteka Olkusz.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Biblioteka Olkusz). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Małopolanie znów wybiorą projekty. W grze jest 16 milionów złotych

Olkuska policja włączyła się do akcji dla Milanka - wsparcie przyszło też ze Słowacji

AI w olkuskiej bibliotece - warsztaty, które oswoiły cyfrowy świat

Jaroszowiecki ósmoklasista zbiera prestiżowe laury. To nie jest przypadek

Miejski Ośrodek Obsługi Szkół działa już przy Żwirki i Wigury 32

Paczki żywnościowe w Wolbromiu. MOPS rozdzielił odbiór na dwa dni

Rubinowe gody 2 wracają z kryminalnym twistem i małżeńskim chaosem

Olkusz szykuje srebrny weekend. Rynek wypełnią koncerty i rodzinne atrakcje

Przyjazna Szkoła ruszyła. Wsparcie ma trafić do uczniów, rodziców i nauczycieli

Yale Alumni Chorus zagra w Olkuszu - bazylika zabrzmi na pełną skalę

Roboty, slalomy i bramki - biblioteka w Olkuszu weszła w tryb gry

Angielski, który rusza z miejsca - w olkuskiej bibliotece nauka zamienia się w zabawę

Bibliotekarki i poezja w Kluczach. Wieczór pokazał, jak zmieniła się biblioteka

