Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

 Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego pod szczególnym nadzorem

W powiecie olkuskim podobnie jak w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzili działania NURD. Celem realizowanych cyklicznie akcji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści.

7 lutego 2018 roku na terenie całego Olkusza prowadzone były ogólnopolskie działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone kontrole miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a w szczególności pieszym i rowerzystom. To oni ,spośród wszystkich użytkowników dróg są najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na „niechronionych uczestników”, czy nie łamią przepisów ruchu drogowego, a także na kierowców, czy nie popełniają wykroczeń w stosunku do pieszych. Dodatkowo w godzinach popołudniowych i wieczornych mundurowi sprawdzali, czy piesi poza terenem zabudowanym noszą obowiązkowe elementy odblaskowe. W działaniach uczestniczyło łącznie 19 funkcjonariuszy, którzy ujawnili łącznie 10 wykroczeń popełnionych przez kierujących, 112 przez pieszych i 4 przez rowerzystów. W wyniku akcji nałożono 7 mandatów karnych na kierowców, 71 na pieszych i 3 na rowerzystów. Podczas działań policjanci ujawnili 69 pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, 43 natomiast poruszało się nieprawidłową stroną jezdni.

Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia. Po raz kolejny przypominamy, że piesi powinni posiadać elementy odblaskowe i nosić je tak, aby być widocznym dla kierowcy. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych- jednak zachęcamy do używania ich wszędzie gdzie widoczność jest mniejsza od optymalnej. Kierowco, zwracaj uwagę na pieszych i rowerzystów na drodze nie jesteś sam!


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.