Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

  Bezpieczny weekend

Podczas zbliżającego się wydłużonego weekendu, zachowajmy rozsądek i życzliwość na drodze wobec wszystkich uczestników ruchu drogowego!

Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, znacznie zwiększy się ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia na drogach, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa.

Małopolska Policja ruchu drogowego w dniach od 30 maja do 3 czerwca 2018 roku przeprowadzi działania podczas, których policjanci przede wszystkim będą nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe. W działaniach będzie brało udział blisko 2 tysiące policjantów ruchu drogowego.

Policjanci również 4 czerwca, tj. w poniedziałek, podczas powrotów z wydłużonego weekendu, będą pomagać kierującym w bezpiecznym dotarciu do domów.

W tym czasie należy spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżnych będą zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:

- nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;

- nie zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem i przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;

- kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu - każda kontrola drogowa będzie wiązała się z badaniem trzeźwości kierującego;

- obowiązek posiadania przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Kierowcy mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci i strażacy. Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem.

Trwa sezon motocyklowy. Prosimy kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów.

Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń dlatego raz jeszcze apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

Aby podróż była bezpieczna warto pamiętać, że:

- wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym;

- należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek;

- warto sprawdzić czy mamy aktualne dokumenty oraz czy pojazd jest sprawny technicznie;

- zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo;

- aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należ dostosować prędkość do panujących warunków na drodze - nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie;

- zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem - pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania - nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, a manewry na nieznanych drogach podczas weekendowych wypraw mogą być zaskakujące;

- do informacji przekazywanych przez nawigacje GPS podchodźmy z rezerwą, szczególnie gdy nie mamy najnowszych aplikacji z mapami.

Ograniczenia w ruchu:

W dniach 30 i 31 maja 2018 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:

30 maja (środa) – w godz. 18.00 - 22.00;

31 maja (czwartek) – w godz. 8.00 - 22.00;

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:

Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 14 do 18 czerwca 2017 r.), doszło do 49 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 61 zostało rannych. Ponadto odnotowano 364 kolizji. Ujawniono około 200 pijanych kierujących.

Prezentacja zawierająca trasy dojazdów do Zakopanego: