Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Policja ostrzega przed złodziejami rowerów

Kradzieże rowerów to często przypadkowe okazje. Pozostawienie jednośladu w miejscu ogólnodostępnym np. na klatce schodowej, przed sklepem, budynkiem itp. jest łatwym celem dla przestępcy. Ważne więc jest nie tylko prawidłowe zabezpieczenie roweru i miejsca jego przechowywania, ale również, to gdzie go zostawiamy.

W ostatnim czasie olkuska Policja odnotował dwie kradzieże jednośladów.5 lipca 2018 roku w Olkuszu złodziej włamał się do piwnicy jednego z osiedlowych bloków i ukradł dwa rowery o wartości kilku tysięcy złotych. Kilka dni później z balkonu mieszkania, które znajduje się na parterze złodziej ukradł rower marki Mangoose.

Większość kradzieży rowerów podyktowana jest niewłaściwym zabezpieczaniem jednośladu. Dlatego inwestując w drogi sprzęt, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczanie, które może nas ustrzec przed utrata roweru np. u-locki, czy składane zapięcia. Są trudne do usunięcia w krótkim czasie i znacznie utrudnią zadanie złodziejom.

Aby ustrzec się przed kradzieżą jednośladu, policjanci radzą:

1. nigdy nie przechowuj roweru w pomieszczeniu, które nie jest solidnie zabezpieczone (dodatkowe zamki, kłódki itp.)

2. pamiętaj, aby przy zakupie roweru, w karcie gwarancyjnej znalazł się numer seryjny jednośladu,

3. nie pozostawiaj niezabezpieczonego roweru w miejscach ogólnodostępnych bez żadnego dozoru (np. przed sklepem, na klatce schodowej, w piwnicy, do której jest dostęp jest ogólny),

4. nigdy nie przypinaj roweru za koło, łańcuch lub inne elementy, który łatwo można odkręcić,

5. zawracaj uwagę na osoby, które przebywają na klatkach schodowych czy w piwnicach.