14 lipca o 21.00 na zamku w Rabsztynie odbyła się III Noc Poetów. Wydarzenie to, organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, to okazja do wysłuchania autorskich recytacji poetów z klubu Literackiego MOK prowadzonego przez dr. hab. prof. UP Marka Pieniążka, który również część poetycką spotkania prowadził.

DSCF1482DSCF1467

Michał Mączka, Kierownik Działu Artystycznego MOK, powitał wszystkich w imieniu organizatora.

DSCF1471DSCF1491W W imieniu Klubu Literackiego powitał zebranych Marek Pieniążek, który wygłosił też wstęp poetycki o poezji żywego słowa. Następnie wręczył Jadwidze Konieczniak symboliczny klucz, którym młoda poetka otworzyła bramę zamku, a przez nią, jak słowa z wiersza, wysypali się uczestnicy III Nocy Poetów.

DSCF1496DSCF1506Od Od tej pory czas i przestrzeń należały do nich. Recytowali swoje wiersze i prozę poetycką z wybranego przez siebie miejsca – zamkowej wieży, mostu, podmurza. Poeci poprzedzali swoje utwory wstępem, który wprowadzał słuchaczy w przeżycia będące inspiracją ich powstania. Te bardzo osobiste wyznania miały wpływ na odbiór i interpretację poezji, którą twórcy chcieli się podzielić.

DSCF1632DSCF1517

Pierwszy wiersz, z mostu, wygłosiła Irena Włodarczyk, olkuska poetka znana nie tylko ze swoich wierszy, ale też z ogromnego ciepła i życzliwości. Z tą samą serdecznością potrafi podzielić się swoim optymizmem, swoim sercem i ciepłym swetrem.

DSCF1522DSCF1585

A zimno było niezwykle, jak na lipcową noc. Lodowaty wiatr pędził po niebie fantazyjnie uformowane chmury i poetyckie słowa, piękne oświetlenie potęgowało nastrój magii, a wspaniały koncert zespołu Doroty Stachowicz-Mączki rozgrzewał serca.

DSCF1647DSCF1527

Tej nocy wysłuchaliśmy utworów: Marii Baryły, Janiny Hamerlik, Kazimiery Jańczy, Zuzanny Jurkiewicz, Jadwigi Konieczniak, Jacka Majcherkiewicza, Jarosława Nowosada, Marka Pieniążka (który po raz pierwszy zaprezentował tej nocy wiersz bez tekstu), Ewy Pogan, Jarosława Prokopa, Olimpii Rychlińskiej, Sebastiana Sierki i Ireny Włodarczyk. Jako debiutantka wystąpiła najmłodsza z poetów - Milena Pieniążek.

DSCF1529DSCF1656

Zespół Doroty Stachowicz-Mączki w ostatniej części niezapomnianego koncertu wykonał utwory poezji śpiewanej do tekstu olkuskich poetów: Janusza Czerniaka, Grzegorza Ludwiczaka, Ewy Przewięźlikowskiej i Anny Piątek. Muzykę do nich skomponowała Dorota Stachowicz-Mączka, a śpiewał i grał jej zespół w składzie: Dorota-Stachowicz Mączka, Damian Orkisz, Michał Pyrek, Zuzanna Głowacka, Katarzyna Zajega i Martyna Krawczyk, a cudowną grą na skrzypcach wspomagał artystów Michał Mączka.

DSCF1660DSCF1680

III Noc Poetów zakończyła się wspólną recytacją wiersza Jacka Majcherkiewicza „Bez hałasu”.

DSCF1647DSCF1596

I również cicho, choć nie na zawsze, odeszli mostem i zniknęli za zamkową bramą poeci Klubu Literackiego MOK.