Policja ostrzega przed złodziejami i przypomina o zachowaniu zasad ostrożności

Pozostawione uchylone okno czy drzwi balkonowe to szansa dla złodziei. Na takie kradzieże najbardziej narażone są mieszkania znajdujące się na parterze, a sprzyjająca aura powoduje, że większość osób otwiera okna i drzwi balkonowe i nie pamięta o ich zamknięciu w momencie wyjścia z mieszkania. Zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – ułatwiamy pracę przestępcom.

Taką właśnie okazję wykorzystał w ubiegłym tygodniu złodziej, który podczas nieobecności domowników wszedł przez otwarte drzwi balkonowe do mieszkania, znajdującego się na parterze i po splądrowaniu pomieszczeń, ukradł złotą i srebrną biżuterię.

Jeszcze tego samego dnia (tj. 14.07.18r.) w Olkuszu na jednym z osiedli doszło do kradzieży z włamaniem. Sprawca wyważył okno balkonowe parterowego mieszkania, wszedł do środka i ukradł pieniądze oraz złotą biżuterię.

Mieszkania, które znajdują się na paterze są szczególnie zagrożone kradzieżą. Często brak odpowiedni zabezpieczeń i nasza nieuwaga może doprowadzić do przykrych sytuacji. Wychodząc do pracy, sklepu, czy nawet na kilka minut należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Kiedy zapominamy o zamknięciu okien, drzwi balkonowych czy drzwi wejściowych do mieszkania – tym samym zapraszamy sprytnego złodzieja, który potrafi wykorzystać taką okazję.

W wielu przypadkach sami ułatwiamy zadanie włamywaczom. Co zrobić, by być mądry przed szkodą?
- jeśli mieszkamy na parterze pomyślmy o kratach lub roletach antywłamaniowych,
- jeśli na ostatnim piętrze zainwestujmy w alarm,
- warto zainwestować w lepsze drzwi i zamki,
- w domach jednorodzinnych pomyślmy o
zewnętrznych czujnikach ruchu, które powinniśmy włączać na noc,
- nie zdradzajmy obcym naszych codziennych nawyków ani wakacyjnych planów, nie chwalmy się na portalach społecznościowych gdzie spędzamy wakacje. Możemy to zrobić już po naszym powrocie,
- zamykajmy drzwi na klucz nawet w ciągu dnia, kiedy przebywamy w mieszkaniu lub w domu,
-jeśli mamy alarm - włączajmy go nie tylko pod naszą nieobecność, ale też na noc,
-jeśli wyjeżdżamy na dłużej, poprośmy sąsiadów, by mieli „oko” na nasz dobytek i opróżniali naszą skrzynkę pocztową.