Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

10 sierpnia Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował na zamku w Rabsztynie drugą edycję biwaku rodzinnego pod gwiazdami Noc z Duchami.

DSCF2313DSCF2315

Choć ponure przepowiednie dramatycznego załamania pogody budziły niepokój, wiele rodzin zdecydowało się przybyć z namiotem na wzgórze zamkowe do Rabsztyna, aby wziąć udział w drugim pikniku rodzinnym Noc z Duchami. Na każdym namiocie zawisł numer z sympatycznym duchem.

DSCF2202DSCF2213

Popołudnie wciąż było pogodne, lekki wiatr łagodził dręczący od tygodni upał i warunki do rozlokowania się na obozowisku były doskonałe. Sprzyjały też rozpoczynającej się grze Ghostbusters – Pogromcy duchów.

DSCF2207DSCF2210

Całe rodziny wyruszyły z przygotowanymi materiałami konkursu, aby zdobyć odpowiedzi na pytania. Zamek – chata Kocjana – zamek – na tej trasie rozgrywała się ta dyscyplina, wymagająca solidnej wiedzy, którą uczestnicy się wykazali. W nagrodę zostali uroczyście odznaczeni pamiątkową plakietką Nocy z Duchami.

DSCF2215DSCF2220

Stos na ognisko czekał na podpalenie. W tym roku zaproszono do tego… strażaków z OSP w Olkuszu. Zazwyczaj gaszą ogień, ale tego dnia, wyjątkowo, mieli go rozpalić.

Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu zaprosiła zebranych do wspólnej zabawy.

DSCF2227DSCF2230

Grzegorz Morawski, reprezentant dzielnych strażaków, z niepokojącą wprawą podpalił ognisko! Gdy dym uniósł się w górę wśród entuzjastycznych okrzyków, został odznaczony pamiątkową plakietką.

Wokół płonącego ognia rozpoczęły się wspólne zabawy prowadzone przez Iwonę Pilarz z agencji eventowej la Cultura.

DSCF2237DSCF2238

Kiedy już wszyscy nabrali apetytu, zapachniało wokół pieczonymi kiełbaskami, wybornie smakującymi na świeżym powietrzu.

DSCF2243DSCF2252

Powoli zapadał zmrok, wokół ogniska toczyły się pogodne rozmowy, a pod zamkiem bielał ekran kina plenerowego. Wkrótce wszyscy usadowili się na trawie i rozpoczęła się projekcja uroczego, starego filmu.

DSCF2256DSCF2257

Kiedy bezgwiezdna noc otuliła aksamitną ciemnością wszystko dookoła, zamek otworzył swoje podwoje. Powiało grozą. Stare mury opanowały ćmy.

DSCF2263DSCF2265

Uczestnicy biwaku pod przewodnictwem wielce uczonych entomologów wędrowali wśród ruin słuchając opowieści o niezwykłych ćmach i oglądając ich malownicze egzemplarze. A było ich sporo i to rzadko spotykanych w naturze – właściwie tylko na rabsztyńskim Zamku. 

DSCF2279DSCF2285

Ćmy-żule grały na butelkach i zbierały na skrzydła, przepiękna ćma literacka błyszczała jak kaganek oświaty, inne tańczyły przy dźwiękach skrzypiec…

DSCF2288DSCF2290

DSCF2314DSCF2322

Uczony profesor wyjaśnił specyfikę „efektu ćmy”, a na koniec, budząc w dzieciach strach, pojawiła się królewska Zmierzchówka Trupia Główka – ćma o fatalnej sławie. Tego wieczoru jednak była w wyjątkowo dobrym nastroju i wszyscy uszli z życiem. Niemniej poziom glutaminianu sodu w atmosferze osiągnął poziom przekraczający normę, więc trzeba było pospiesznie opuścić zamek. Do wyjścia odprowadzili nas przedstawiciele działającej przy MOK Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu – najlepsi znawcy ciemnego życia ciem.

DSCF2292DSCF2307

Gdy druga grupa uczestników podążała szlakiem nocnych motyli, rozległ się potężny grzmot i rozpoczęła ulewa.

DSCF2308DSCF2310

 

Miejski Ośrodek Kultury dziękuje sponsorom: Firmie Max-Trans Andrzeja Maksymowicza i Firmie Handlowej Apolinarego Ćwięczka.