Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

ortodoncja nie jest tylko estetyką

Wiele osób uważa, że wizyta u ortodonty oraz aparat na zęby mają jedynie wpłynąć na estetykę wyglądu. Miedzy innymi dlatego tak wiele osób, które powinny odwiedzić ortodontę tego nie robią. Leczenie ortodontyczne nie jest jednak wyłącznie skierowane na estetykę. Wręcz przeciwnie – aparat na zęby nosi się ze wskazań medycznych, a poprawienie estetyki to tylko pozytywny efekt uboczny leczenia.

Polecany ortodonta leczy – nie tylko poprawia urodę

Jeżeli zęby po leczeniu z krzywych zrobią się proste, estetyka twarzy znacznie się podniesie. Często zmienia się wygląd twarzy, cofa się broda, lub zostaje nico wypchnięta – twarz wygląda znacznie lepiej. Ale czy to o to chodzi w leczeniu ortodontycznym? nie tylko! Przede wszystkim chodzi o zdrowie pacjenta.

Ok 80% ludzi w Europie ma problem z wadami uzębienia. Niekiedy są to wady genetyczne, bardzo często jednak nieprawidłowości są nabyte. Co może do nich prowadzić? Zbyt wczesne wypadanie zębów mlecznych, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ssanie kciuka, zbyt długie ssanie smoczka, zaburzenia laryngologiczne, urazy i wiele, wiele innych.

Jeżeli wada zgryzu nie jest leczona, mogą pojawić się bardzo niebezpieczne komplikacje. Po pierwsze, przy trudnych wadach zgryzu, osoba chora może mieć duże problemy z jedzeniem, przeżuwaniem pokarmów i ich przełykaniem. Może również mieć problemy z oddychaniem, co jest niezwykle niebezpieczne zwłaszcza podczas snu. Ponadto, problemy ortodontyczne mogą powodować bardzo niewyraźną mowę i nieestetyczny wygląd twarzy. To z kolei może doprowadzić do zaburzeń na tle psychicznym: depresji, obniżonego nastroju, niechęci w kontaktach z innymi ludźmi, zamykanie się w sobie. Jeżeli zatem ktokolwiek myśli, że ortodoncja zajmuje się jedynie estetyka – jest w wiekiem błędzie. Po leczeniu ortodontycznym, wielu pacjentów odzyskuje po latach chęć życia, radość, przestaje bać się kontaktów z innymi ludźmi. Dobry ortodonta jest wielkim wsparciem dla wszystkich, którzy walczą o pozytywna zmianę, a walka ta nie zawsze jest łatwa – często trwa długimi miesiącami i okraszona jest wieloma wyrzeczeniami.

Wady uzębienia prowadza do ubytków

Niestety, wady uzębienia prowadzą często do ubytków zębowych. Dlaczego? Ponieważ krzywo rosnące zęby lub żeby bardzo mocno ściśnięte utrudniają mycie – dostanie się do przestrzeni międzyzębowych jest bardzo trudne. Prowadzi to do powstawania próchnicy, ale nie tylko. Zagrożone są dziąsła oraz mogą pojawić się dolegliwości stawów – skroniowo – żuchwowych.

leczenie wady zgryzu

Współczesna ortodoncja rozwija się w bardzo szybkim tempie. W Warszawie, jak i wielu innych miastach, znajdują się specjalistyczne kliniki, w których lekarze zajmują się pacjentami w sposób kompleksowy: przeprowadzają diagnozę, leczenie, zakładają aparaty, zajmują się utrzymaniem odpowiednich efektów. Dlatego mając problem z zębami, warto znaleźć naprawdę dobrego, polecanego ortodontę, który w sposób profesjonalny pomoże rozwiązać problem i będzie też dużym wsparciem dla pacjenta. Ceny aparatów ortodontycznych nie są niskie, jednak warto pamiętać, jak wiele leczenie potrafi zmienić w życiu pacjenta.

Każda nieprawidłowość w obrębie uzębienia i twarzo-czaszki powinna zostać obejrzana przez dobrego ortodontę. To on postawi diagnozę i zasugeruje leczenie, albo uspokoi mówiąc, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, a leczenie aparatem na zęby nie jest konieczne. Sprawdzenie uzębienia ważne jest przede wszystkim u dzieci – leczenie wad ortodontycznych w młodym wieku jest znacznie szybsze i przynosi lepsze efekty. Zadbaj o piękny i zdrowy uśmiech – to naprawdę się opłaca!