Jak dbać o swoje bezpieczeństwo, by  nie stać się ofiarą przestępstwa – spotkanie  policjantów z seniorami z dziennego domu opieki medycznej w Olkuszu

Olkuska policja od lat troszczy się o bezpieczeństwo osób starszych i spotyka się nimi, by porozmawiać o szeroko rozumianym bezpieczeństwie. Głównym celem tych działań jest uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu.

W piątek tj. 7 czerwca br. pacjenci dziennego domu opieki społecznej „Zacisze” mieli okazje spotkać się z policjantką Wydziału Prewencji, sierżant sztabową Mariką Gajdą Guzik i dzielnicowym młodszym aspirantem Arkadiuszem Żakiem. Podczas spotkania policjanci omówili poszczególne metody działania oszustów m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, policjanta”, „inkasenta” czy „hakera” i wyjaśnili jak ustrzec się przed oszustami.

Mundurowi zwrócili uwagę, na nowe metody działania oszustów oraz różne sposoby wykorzystywania łatwowierności osób starszych. Apelowali o zachowanie rozsądku i ostrożności, w kontaktach z nieznajomymi. Policjanci poinformowali osoby starsze, na co powinny zwracać uwagę w czasie zawierania umów, by nie stać się ofiarą nieuczciwych dostawców usług i co należy zrobić w sytuacji utarty czy kradzieży dokumentu. Policjanci przedstawili współczesne niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z bankowości elektronicznej i posługiwaniem się kartami płatniczymi. Wspomnieli, jak ważna jest ochrona danych osobowych i bezpieczne posługiwanie się dowodem osobistym. Dodatkowo stróże prawa poruszyli temat bezpieczeństwa w Internecie oraz na drodze.

Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego przez prelegentów wykładu i zapoznali się z prezentacją multimedialną. Na koniec każdy uczestnik otrzymał ulotkę z poradą prawną oraz odblask.