Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Blog pomysłem na biznes. Sprawdź jak monetyzować swojego bloga i jak przyciągać na niego fanów!

Blogowanie to dla wielu osób przyjemny sposób na odprężenie się oraz zajęcie swoim hobby. Jeśli jednak ilość naszych obserwatorów i czytelników wzrasta i jest ich powyżej kilkuset, możemy również zarabiać na tym, co dla nas przyjemne. Blog tak jak każdy inny sposób może być dobrym pomysłem na biznes i zarabianie pieniędzy. W tym tekście prezentujemy, w jaki sposób pozyskiwać pieniądze z bloga oraz jak przyciągać nowych czytelników, aby zwiększyć zyski.

Reklamy Google

Pierwszym sposobem, jaki możemy wybrać i często jest on właśnie wybierany przez blogerów, są reklamy Google lub u innego partnera. Umieszczenie reklam na naszym blogu polega na umieszczeniu odpowiedniego baneru np. w górnej lub bocznej części strony oraz wyświetlaniu grafik czy filmików klientów Google. System Google AdSense umożliwia pobieranie opłat, jeśli wyświetlamy na swojej stronie reklamy. Jest to jeden z najstarszych sposobów, który zyskał dużą popularność. Koszt uzyskany z jednego wyświetlani czy kliknięcia na element nie jest wysoki i jest przeważnie liczony w groszach. Wyświetlanie reklam Google ma jednak kilka plusów. Po aktywowaniu tego sposobu nie musimy nic robić. Mając duże grono fanów z pozoru małe sumy, mogą dać na koniec miesiąca konkretne kwoty, które będą nas zadowalały.

Datki i napiwki

Jednym z najnowszych sposobów na zarabianie na własnym blogu są Datki i napiwki. Popularne donacje swój początek mają u streamerów, którzy początkowo otrzymywali napiwki za transmitowanie rozgrywki w danej grze. Obecnie z napiwków korzystają np. youtuberzy czy coraz częściej blogerzy. W sieci istnieje kilka systemów odbierania takich napiwków. Po utworzeniu konta w takim serwisie wybieramy opcję wpłaty np. przelew, SMS premium czy płatność kartą płatniczą. Firm odbierania płatności jest przeważnie kilka — kilkanaście. Następnie umieszczamy jedynie na swoim blogu np. w bocznym panelu plansze w formie baneru, a nasi czytelnicy mogą wesprzeć nas napiwkiem. Drobne sumy kilku złotych miesięcznie przy dużej liczbie czytelników również mogą dać konkretne sumy pieniędzy.

Nieco bardziej zaawansowaną formą otrzymywania datków jest patronat. Patronate to polski serwis, który nastawiony jest na regularne przekazywanie konkretnych sum pieniędzy np. 10 zł czy 50 zł. Po zarejestrowaniu się na nim możemy ogłosić, że istnieje możliwości wsparcia nas w ten sposób. Osoby, które są fanami naszego bloga, miesięcznie będą wpłacali określoną sumę, a my w zamian za to będziemy oferować im np. bonusy w postaci dostępu do ekskluzywnych materiałów czy możliwość szybszego dostępu do postów. Patronat jest zatem możliwością pozyskania miesięcznego wsparcia danej osoby w zamian za pewne profity.

Afiliacja

Kolejnym bardzo ciekawym sposobem zarabiania na własnym blogu jest afiliacja, czyli polecanie produktów. W internecie istnieje wiele sieci afiliacyjnych. Niektóre oferują polecanie np. tylko produktów finansowych, inne zaś mają do wyboru wiele produktów np. modowych czy cyfrowych. Zasada afiliacji jest jednak prosta i taka sama dla wszystkich programów. Na swoim blogu umieszczając baner reklamowy, liczymy na to, że nasi czytelnicy klikają w niego i dokonają zakupu usługi lub produktu. Jeśli tak się stanie, my otrzymamy wynagrodzenie za “przekonanie” tych osób, aby skorzystali właśnie z tego produktu. Zarobki mogą kształtować się od kilku złotych nawet do kilkudziesięciu — kilkuset np. przy produktach bankowych, które są z reguły najlepiej płatne. Wybierając odpowiedni program afiliacyjny, możemy wybrać odpowiedni produkt do promowania w danej kategorii, w której działamy np. podróże lub finanse itp. W takich programach możemy polecać największe światowe marki, a sama afiliacja jest legalna. Możemy również z niej skorzystać niespełniając żadnych wymogów np. odnośnie liczby czytelników, co jest ważne dla osób, które prowadzą małe blogi.

Wpisy sponsorowane

Jeśli chcemy zarabiać na własnym blogu, możemy oferować również wpisy sponsorowane. Są to odpłatne wpisy tematyczne, w których nawiązujemy do danej konkretnej marki i polecamy jej produkty. Wpisy takie są ciekawe oraz wartościowe dla czytelników, ale zawierają link reklamodawcy, który może występować np. w formie polecenia ciekawej opcji lub firmy oferującej dane rozwiązanie. Tylko do nas zależy, w jakiej formie oraz z jakim poziomem promocji opublikujemy dany wpis, oraz jaką sumę zażyczymy sobie za tę usługę. Wiele osób szuka blogów tematycznych, na których będzie mogło zareklamować się i pozyskać klientów. W prowadzeniu bloga z całą pewnością będzie w stanie pomóc ta agencja SEO w Warszawie https://jazzseo.pl/

Jak przyciągać nowych czytelników do bloga?

Prowadzenie bloga i zarabianie na nim to także walka o nowych fanów i sprawianie, że nasz blog będzie miał coraz większą liczbę czytelników. Aby powiększyła się ona szybko, a wraz z nią nasze zarobki warto korzystać z kilku opcji przyciągania fanów. Pierwszą z nich są social media. Warto stworzyć w nich oficjalny profil bloga i zapraszać osoby na niego np. na grupach publicznych czy podczas dyskusji. Wiele osób w social mediach poszukuje ciekawych blogów i warto być w nich obecnym. Kolejną możliwością jest płatna reklama. Jeśli mamy pewne środki na promocję możemy potraktować je jako inwestycje. Reklamę najprościej wykupimy np. na Facebooku czy w Google. Dzięki niej dotrzemy do osób o konkretnych zainteresowaniach przy małym nakładzie finansowym i będziemy mogli reklamować się przed takimi osobami. Jedną z najskuteczniejszych opcji pozyskiwania czytelników na naszego bloga jest marketing szeptany. To umieszczenie wpisu reklamowego o naszym blogu np. na forach internetowych i zapraszanie osób do jego odwiedzenia. Z pewnością pewna grupa z nich z ciekawości sprawdzi naszą witrynę i pozostanie jej czytelnikiem.

Do bardziej zaawansowanych form promocji naszego bloga może należeć skorzystanie z usług influencerów lub współpraca z innymi blogami czy kanałami o tej samej tematyce np. na YouTube. W zamian za pieniądze możemy prosić osoby znane w danej branży lub posiadające kanał z dużą liczbą subskrybentów o zareklamowanie i polecenie naszego bloga. W zamian za opłatę, stworzą oni materiał video lub wpis i polecający nas swoim fanom i sprawdzenie również naszego bloga. Dzięki temu przeznaczając pewne środki, możemy zyskać wielu nowych fanów. Koszt influencer marketingu zależy od popularności influencera, liczby fanów czy platformy oraz rozpoczynają się do kilkunastu złotych.