Policjanci wciąż borykają się z nietrzeźwymi kierowcami, którzy są plagą na naszych drogach. Eliminowanie ich z ruchu drogowego, to główne zdanie mundurowych. Nietrzeźwi kierowcy stanowią poważne zagrożenie na drodze. Wypadki z ich udziałem niejednokrotnie kończą się tragedią. Podobnie jest z kierowcami, którzy poruszają się po drogach z nadmierną prędkością.

13 i 14 stycznia policjanci ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadzili działania „Probierz”. Mundurowi kontrolowali stan trzeźwości kierujących, podczas których ujawniono trzech nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany 13 stycznia br. w Porębie Górnej przed godziną 9 rano. Podczas kontroli okazało się, że prowadzi on pojazd,nie mając do tego uprawnień.

Z kolei 12 stycznia br. na drodze krajowej nr 94 w Sienicznie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierowcę, który w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 98 km/h.Mężczyzna jechał w terenie zabudowanym z prędkością 148 kilometrów. Zgodnie z przepisami na tym odcinku drogi można jechać najwyżej 50 kilometrów. 19-letni kierowca mercedesa został ukarany mandatem karnym i 10 punktami. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Policjanci do działań wykorzystują zaawansowane technicznie urządzenia elektroniczne. W przypadku badania stanu trzeźwości kierujących pozwalają one na bardzo szybkie, kilkusekundowe badanie. Każdy patrol ruchu drogowego olkuskiej komendy, wyposażony jest w urządzenie typu, Alcosensor, Alcoquant lub Alcoblow.

Warto przypomnieć, że dopuszczalna zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu u kierującego pojazdem w Polsce to 0,09 mg/l. Nieuchronność kontroli, konsekwencje finansowe, konsekwencje karne, w tym utrata uprawnień za jazdę pod wpływem alkoholu, powinny skłaniać kierowców do refleksji – czy warto ryzykować ? Najważniejsza jednak refleksja winna brzmieć – czy warto ryzykować utratę ludzkiego życia i zdrowia?