Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Olkusz

Niestety w obecnych czasach jest coraz to więcej pseudoelektryków, którzy biorą się za wykonywanie oraz naprawianie instalacji elektrycznych. Często nie mają oni pojęcia, jak niebezpieczne mogą to być prace. Elektryczność jest bardzo często zjawiskiem śmiertelnie niebezpiecznym. Powinniśmy się z nim obchodzić możliwie z jak największym szacunkiem oraz pokorą.

Wiedza

Warto pamiętać o tym, że roboty elektryczne są zaliczane do prac z zagrożeniem dla zdrowia i życia. Każdy kto chce wykonywać prace elektryczne powinien przyswoić wiedzę z różnych zagadnień, zasad oraz zjawisk. Taką wiedzę można uzyskać na specjalistycznym kursie, który kończy się egzaminem. Po wszystkim otrzymasz odpowiednie świadectwo kwalifikacji.

Instalacje elektryczne pomimo tego, że są niebezpieczne dla człowieka to są również przyczyną wielu pożarów. Wynika to głównie z wadliwie wykonanych instalacji elektrycznych. Każdy fachowiec powinien zadbać o ochronę człowieka przed porażeniem prądem elektrycznym.

Prace elektryczne

Prace elektryczne powinny być zawsze wykonane przez profesjonalistów. Warto unikać zatrudniania pseudoelektryków ze względu na to, że nie zawsze znają oni w pełni działania instalacji elektrycznych. Podczas prac może dojść do poważnego wypadku, gdzie to fachowiec zostanie porażony prądem. Wtedy przynajmniej będzie on wiedział, że coś poszło nie tak i trzeba coś naprawić. Ale co wtedy, gdy wszystko będzie niby dobrze wykonane, jednak za rok korzystając z jakiegoś urządzenia elektrycznego porazi nas prąd lub dojdzie do poważnego zwarcia? Powodem takich problemów może być źle wykonana instalacja przemysłowa elektryczna, która po czasie daje się we znaki. Profesjonalny fachowiec nie dopuściłby do takiego zaniechania. Dlatego nie warto oszczędzać na tym etapie.

Przezorność

Podczas prac elektrycznych warto być zawsze ostrożnym i przezornym. Dzięki pokorze możemy zaoszczędzić sobie mnóstwa problemów. Pomimo tego, że korzystamy z schematy elektrycznego, pomimo tego, że rozłączamy przewody to zawsze powinniśmy sprawdzić, czy faktycznie napięcie tam nie występuje. Często wystarczy nam jedno proste narzędzie (probówka elektryczna), która pomoże nam stwierdzić, czy napięcie dalej jest w danej instalacji. Można również oczywiście skorzystać z bardziej profesjonalnych urządzeń ze wskaźnikami LED. Warto sprawdzić samo urządzenie pomiarowe wcześniej. Czasami urządzenia pomiarowe mogą ulec zniszczeniu, przez co jego wskazania nie będą wiarygodne.

 Na co zwrócić uwagę przy pracach elektrycznych

Biżuteria może zwiększyć ryzyko wypadku

Zwarcie elektryczne powoduje natychmiastowy wzrost temperatury. Jest to bardzo niebezpieczne w przypadku, kiedy element zetknie się z biżuterią. W ten sposób można się przyspawać do instalacji elektrycznych. Warto więc przed pracami pozbyć się obrączek, łańcuszków czy zegarków.

Podłoże

Trzeba pamiętać o tym, że prąd płynie od potencjału większego do mniejszego. Płynie on jednak drogą o mniejszym oporze. Warto więc pomyśleć nad zwiększeniem izolacji między naszym ciałem, a potencjałem mniejszym (czyli podłogą). W ten sposób zmniejszymy skutki porażenia prądem. Można więc do tego użyć specjalnie urządzenia, odzież czy gumowe maty.

Pewność siebie

Jest to również spory problem wielu elektryków. Zdają się oni na ich własne doświadczenia przez co często pracę wykonują z automatu. Należy jednak pamiętać, że instalacje elektryczne są czasami różnie wykonane i trzeba do nich podchodzić z niepewnością. Warto więc zaufać swojej wiedzy, ale przy okazji być ostrożnym na każdym kroku. Dzięki temu unikniemy niechcianych niespodzianek.