22 maja nastąpiło oficjalne otwarcie podziemnej multimedialnej trasy turystycznej – niezwykłej atrakcji nie tylko w Olkuszu, ale i w regionie.

To przedsięwzięcie stanie się nie tylko wizytówką miasta; jest też darem dla obecnych i przyszłych pokoleń dając świadectwo historii, tradycjom i bogactwu kulturowemu Srebrnego Grodu.

DSCF1190

W chłodny majowy weekend pierwsze grupy zwiedzających pod opieką doskonale przygotowanych przewodników wyruszyły na zwiedzanie dwóch podziemnych ekspozycji.

DSCF1200

Jeszcze parę lat temu budynek dawnego Starostwa straszył swoim wyglądem posępnie popadając w ruinę. Teraz, po remoncie, jest klejnotem olkuskiego rynku przywodząc na myśl czasy dawnej świetności. Spełnia także wszelkie współczesne standardy i jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. W jego piwnicach znajduje się ekspozycja poświęcona dziejom olkuskiego górnictwa i metalurgii oraz olkuskiej mennicy.

DSCF1125

Można tu obejrzeć stare narzędzia górnicze, modele i repliki dawnych urządzeń i maszyn górniczych i hutniczych. Zwiedzający mogą wypróbować ich działanie, z czego chętnie korzystają.

DSCF1202

Westchnienia zachwytu budzi aranżacja Srebrnej Komnaty, która lśni niczym bajkowy skarbiec. W centralnym punkcie umieszczono replikę Srebrnego Krzyża Gwarków, którego oryginał znajduje się w bazylice św Andrzeja.

DSCF1117

Odrębną salę poświęcono królewskiej mennicy, która działała w tym miejscu w XVI wieku. Wybito tu przeszło połowę wszystkich monet, jakie w tym okresie wykonano w Polsce. Zwiedzający mogą zabrać na szczęście własnoręcznie wybitą replikę olkuskiego trojaka.

DSCF1110

W piwnicach dawnego ratusza poznajemy historię Olkusza od czasów średniowiecza, a także postacie wybitnych astronomów – Marcina Bylicy i Marcina Biema.

DSCF1164

Miasto od XI wieku jest związane z górnictwem rud ołowiu, srebra, a później i cynku. Nawiązuje do tego stylizowana kopaczka górnicza umieszczona w pobliżu wejścia, która od XIV wieku jest elementem herbu Olkusza.

DSCF1200

W podziemiach dawnego ratusza wyeksponowano ponad 200 najciekawszych zabytków archeologicznych znalezionych pod olkuską starówką w trakcie prac rewitalizacyjnych. Uwagę przyciąga makieta miasta z XVI wieku.

DSCF1167

Ta ekspozycja jest bogatsza w multimedia, miejscami niemal futurystyczna.

DSCF1147

Na zakrzywionym ekranie można obejrzeć interesujący film opowiadający historię ołowiu. Migoczące nad głową gwiazdy wprowadzają atmosferę wręcz magiczną.

DSCF1154

Nie da się opisać wszystkiego. To trzeba po prostu zobaczyć! Zapraszamy do podziemnego królestwa Olkusza.

DSCF1177

Tu ukłon w kierunku Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, olkuskich radnych i wszystkich osób, dzięki którym to spektakularne przedsięwzięcie zostało zrealizowane.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu dziękuje Romanowi Piaśnikowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz za zaufanie i przekazanie w Zarząd Kwartału Króleskiego.

Bilety można kupić

online


lub w kasie Kwartału Królewskiego (od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00)

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” został zrealizowany przy wsparciu finansowym otrzymanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 6. Osi Priorytetowej, Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.