Dzięki nowoczesnej technice można wędrować Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich, po którym oprowadza nas wirtualny przewodnik ze specjalnej bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne. Aplikacja, podobnie, jak cały szlak gwarków, została zrealizowana na zlecenie olkuskiego magistratu.

  • Na pomoc tonącemu – ćwiczenia służb mundurowych z ratownictwa wodnego
    22 stycznia br. na basenie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach dyrekcja szkoły wraz z olkuskim oddziałem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowali szkolenie dla służb mundurowych w zakresie ratownictwa wodnego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był starszy ratownik...
  • Olkuscy policjanci zabezpieczyli „podróbki” towaru znanych marek.
    Funkcjonariusze Referatu dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy w Olkuszu zabezpieczyli galanterię oraz odzież, i biżuterię z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek.
    W ubiegłym tygodniu kryminalni z olkuskiej komendy udali się do jednego ze sklepów oferującego odzież i...
  • Areszt  za posiadanie i handel narkotykami
    Na trzy miesiące do tymczasowego aresztu trafił mieszkaniec powiatu olkuskiego. Mężczyzna odpowie przed sądem za posiadanie oraz handel narkotykami.
    24 stycznia, policjanci z Wydziału Kryminalnego komendy w Olkuszu, zatrzymali na jednej z ulic miasta 36 - letniego mężczyznę, dla którego...
  • IMGP097625 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się gala wręczenia nagród dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Cordis Nobilis” za rok 2019.

    W ostatnią sobotę stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się tradycyjna, choć jednocześnie ciągle niezwykła i wzruszająca, uroczystość wręczenia Nagrody Szlachetnego Serca Cordis Nobilis za 2019 rok. Jest ona przyznawana osobom i organizacjom, wyróżniającym się aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. Tegorocznymi laureatami zostali: Stowarzyszenie Teatralno – Literackie w Olkuszu, Jerzy Cebo, Aleksandra Pyż oraz Profesor Krzysztof Urbaniak.

    IMGP092324 stycznia Teatr Plejada wystawił na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu sztukę komediową „Okno na parlament”.

    „Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego”

    Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 w ramach Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałanie 6.1.4. Lokalne trasy turystyczne-spr. Umowa o dofinansowanie projektu nr RPMP.06.01.04-12-0193/18-00-XVII/60/FE/19 została podpisania w dniu 8 lipca 2019 r.

    Gmina Olkusz realizuje projekt „Rozwój kształcenia przedszkolnego w Gminie Olkusz- II etap” w ramach Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1, Poddziałanie 10.1.2 z Europejskiego Funduszu Społecznego. To już kolejne tego typu działanie, mające na celu poprawę jakości wychowania przedszkolnego w placówkach prowadzonych przez gminę Olkusz.

  • Bezpieczne ferie – spotkania z dzielnicowymi
    Ferie zimowe to czas, kiedy dzieci i młodzież odpoczywają często poza domem. O czym powinni pamiętać, aby ten czas odbył się bez przykrych wydarzeń? Porady w tym zakresie udzielali dzielnicowi z Olkusza sierżant sztabowy Monika Kot oraz aspirant Paweł Chaberka.
    23 stycznia 2020 roku dzielnicowi...
  • Policja szkoli dorosłych w zakresie narkotyków
    Policjanci w celu zwiększenia wiedzy o środkach psychoaktywnych wykorzystują walizki edukacyjne, które wyposażone są w imitację środków psychoaktywnych i przyrządów służących do ich ukrycia oraz zażywania. Walizki prezentowane są przez policjantów podczas szkoleń przeznaczonych dla nauczycieli i...
  • Alarmy i zakazy wprowadzone na najbliższe dni
    W związku uroczystościami upamiętniającymi 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa. Przypominamy o obowiązujących alarmach i zakazach.
    Stopień alarmowy BRAVO w Małopolsce oraz ALFA na...
  • Utrudnienia w ruchu drogowym w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu
    Utrudnienia w ruchu drogowym 27.01.2020 roku, w związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau.
    Szczegółowe informacje dotyczące utrudnień 27 stycznia 2020 roku w powiecie oświęcimskim
    27 stycznia 2020 roku na...
  • Na pomoc tonącemu – ćwiczenia służb mundurowych z ratownictwa wodnego
    W środę tj. 22 stycznia 2020 roku na basenie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach dyrekcja wraz z olkuskim oddziałem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zorganizowali szkolenie dla służb mundurowych w zakresie ratownictwa wodnego. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był...
  • Więcej o: DARMOWE PRZEJAZDY PODCZAS FERII ZIMOWYCH

    W okresie od 27 stycznia /poniedziałek/ do końca ferii zimowych, tj. 09 lutego 2020 roku uczniowie szkół podstawowych zamieszkali na terenie gminy Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze będą mogli skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej na terenie działania Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie przy sobie ważnej legitymacji szkolnej.

  • Czy wiesz, że?
    Czy wiesz, że policjant może użyć broni nawet w pościgu za sprawcą naruszenia prawa?
    Naturalną rzeczą jest, że policjanci niechętnie używają broni palnej, gdyż jej użycie może mieć tragicznie skutki. To od zachowania osób, wobec których podejmowana jest interwencja zależy, czy policjant sięgnie po...
  • Narkotyki i dopalacze - Dzień profilaktyki w IV Liceum Ogólnokształcącym
    W środę tj. 22 stycznia br. w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu dotyczące używania narkotyków oraz substancji psychoaktywnych.
    „Narkotyki i dopalacze zabijają” to kampania o charakterze edukacyjno-informacyjnym...
  • Kontrabanda zabezpieczona przez olkuskich policjantów
    Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, uzyskali informację o 52-letnim mężczyźnie, mieszkańcu Bukowna, który może posiadać znaczne ilości wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.
    17 stycznia br. policjanci w trakcie...
  • Rolety antywłamaniowe – taka fraza pojawia się w naszej głowie na myśl o żaluzjach i roletach. Nic dziwnego. Producenci i sprzedawcy bardzo chętnie powołują się na tę właśnie właściwość zewnętrznych rolet okiennych, jednakże prawda jest taka, że… jest ich znacznie więcej! Poza troską o nasze bezpieczeństwo, żaluzje fasadowe redukują bowiem poziom hałasu płynącego z okolicy, schładzają pomieszczenia w upalne dni i zatrzymują w nich ciepło zimową porą. Czy to wszystko? Nie. Niektóre z nich, na przykład shutters, pięknie prezentują się na zewnątrz budynku, a dzięki napędowi elektrycznemu stosowanemu w nowoczensych zasłonach, jednym guzikiem możemy zapewnić sobie stuprocentową prywatność.

    Czym jednak są rolety zewnętrzne?

    Rolety zewnętrzne to nic innego jak system zasłonowy. Stosuje się go również wewnątrz pomieszczeń, jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest pierwszy wariant, dlatego na nim skupimy się dzisiaj. Wyróżniamy cztery jego rodzaje:

    1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
    2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
    3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
    4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

    Wybór konkretnego typu zależny jest od tego, na jakim etapie budowy jest nasz projekt. Warto wiedzieć, że rolety zewnętrzne warto montować jak najwcześniej. Oszczędza to dodatkowej pracy i kosztów podczas remontów, a także pozwala umieścić skrzynkę rolety w nadprożu i ładnie wkomponować ją w elewację budynku. Czym jest owa skrzynka? Jednym z elementów wchodzących w skład konstrukcji zasłon zewnętrznych. Wszystkie z nich wymieniliśmy poniżej:

    1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
    2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
    3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
    4. napęd elektryczny lub manualny – ten pierwszy oferuje zdecydowanie więcej możliwości i komfortu użytkowania

    Brzmi nieskomplikowanie i tak też jest. Należy jednak pamiętać, że z montażem sprawa nie wygląda już tak prosto i bardzo łatwo uszkodzić roletę lub okolicę miejsca jej ulokowania. Dlatego też najlepiej pracę tę zlecić wyspecjalizowanej ekipie.

    Poznaj pięć korzyści wynikających z zamontowania żaluzji fasadowych w swoim domu

    Dlaczego warto zdecydować się na zewnętrzne rolety okienne?

    Cena rolet antywłamaniowych nie należy do wygórowanych, zwłaszcza, jeżeli przyjrzymy się temu, co do zaoferowania mają zewnętrzne rolety okienne.

    1. Chronią przed włamywaczami – niektóre z nich stanowią jednak jedynie straszak na włamywaczy. Prawdziwe rolety antywłamaniowe posiadają szereg wzmocnień, blokad i czujników stanowiących zaporę nie do przejścia. Warto upewnić się o ich obecności przed zakupem.
    2. Chronią przed upałem w letnie dni – redukują bowiem poziom nasłonecznienia i nagrzania pomieszczenia.
    3. Ocieplają w zimowe dni – między pancerzem rolety a oknem wytwarza się poduszka powietrzna, która stanowi warstwę izolacyjną uszczelniającą okno. Dzięki temu ciepło „odbija się” od niego i wraca do pomieszczenia. Oknami wydostaje się z budynków aż 15-25% całej energii cieplnej, dlatego to spora oszczędność.
    4. Chronią przed hałasem.
    5. Chronią naszą prywatność – dzięki możliwości zasłonięcia okna, możemy skutecznie ochronić się przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.

    Cena rolet zewnętrznych jest niska sama w sobie, natomiast po zapoznaniu się z tymi zaletami, powinna wydawać się śmieszna. Zasłony zewnętrzne stanowią bowiem idealną inwestycję w lokalach zarówno użytkowych jak i mieszkalnych, a ich uniwersalne i atrakcyjne właściwości dają o sobie znać na przestrzeni całego roku.

    Więcej o: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W OKRESIE FERII ZIMOWYCH W DNIACH 27 STYCZNIA – 07 LUTEGO 2020

    Uwaga Pasażerowie! Z dniem 27 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe, tym samym z uwagi na przerwę w pracy szkół, na niektórych liniach autobusowych w tym czasie, w dni robocze obowiązuje inny rozkład dla linii: BP, 465, 466, 470, 472 oraz 475. Linie te, w okresie ferii kursują według rozkładów dla „dni roboczych – wolnych od

    SOW - System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON Z powiatu
    System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON w całej MAŁOPOLSCE!

    Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób...