Gmina Olkusz ogłosiła przetarg na prace związane z rewitalizacją Parku Czarna Góra. Oznacza to, że już w maju dowiemy się, kto będzie odpowiedzialny za realizację tego projektu – największego spośród wszystkich zadań Gminnego Programu Rewitalizacji. Jego wartość to 14 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi 9 mln zł.

 • Podsumowanie świątecznych wyjazdów i powrotów „Wielkanoc 2019”
  Przez cały okres Świąt Wielkanocnych nad bezpieczeństwem podróżnych czuwali policjanci, których głównym zadaniem była pomoc kierującym w spokojnym dotarciu do celu podróży.
  Wstępny bilans tegorocznych wyjazdów świątecznych pokazuje, że w okresie od 19 do 22 kwietnia 2019 roku doszło do 15 wypadków...
 • Nietrzeźwi kierowcy - bilans świąteczny
  Kierowcy, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości stanowią poważne zagrożenie na drodze. Alkohol zaburza koordynację ruchową, powoduje problem z utrzymaniem równowagi, opóźnia reakcje i często zwiększa skłonność do podejmowania ryzyka. Wielu kierowców twierdzi, że po...
 • Właściciele nowych aut, przeważnie są zobowiązani umową, do serwisowania samochodu w autoryzowanym serwisie konkretnej marki. Dzieje się tak, ze względu na zabezpieczanie się dilera przed zniszczeniem auta, podczas jego niepoprawnej eksploatacji, gdy samochód jest brany w leasing, lub na kredyt. Osoby, które posiadają starsze, już spłacone auta, przeważnie jednak omijają autoryzowane serwisy, ze względu na tamtejsze ceny. Serwis Forda wprowadził jednak, ciekawe rozwiązanie, które powinno usatysfakcjonować wszystkich posiadaczy aut tej marki.

  Serwis samochodów Ford

  Serwis samochodów Ford, jest dla klientów stosunkowo prosty. Wiąże się to z faktem, że jest to bardzo popularna marka, co sprawia, że w większości warsztatów samochodowych, mechanicy będą mniej więcej znali techniczne aspekty budowy Fordów. Dlatego też, wielu mechaników, jest w stanie podjąć się serwisu Forda. Ze względu na to, że jest to globalna korporacja, która sprzedaje swoje samochody na całym świecie, części zamienne są również bardzo dobrze dostępne. To wszystko nie sprawia jednak, że warto korzystać z usług nieautoryzowanych warsztatów mechanicznych, lub ryzykować, że do auta zostaną założone tanie, podrabiane części zamienne zamiast porządnych, oryginalnych części.

  Kompleksowy serwis Forda

  Serwisowanie Forda nie musi być wcale tak łatwą sprawą, zwłaszcza dla niedoświadczonego mechanika. Istotne jest, aby autem zajmował się ktoś, kto specjalizuje się w konkretnej marce samochodów. Nie jest tajemnicą, że wszystkie marki stosują nieco inne rozwiązania techniczne, a to sprawia, że mechanik, który w codziennej pracy ma styczność z autami np. japońskimi, nie do końca będzie miał wprawę przy naprawianiu konstrukcji amerykańskich. Przemawia to na korzyść Serwisów Forda, przeciw małym, lokalnym warsztatom, które na ogół naprawiają wszystkie rodzaje aut. Niestety, przez to, nie mają odpowiedniego doświadczenia w pracy przy konkretnych modelach.

  Dobry serwis Forda

  Kolejną kwestią, jest dobór części zamiennych. Autoryzowane warsztaty, działające w ramach serwisu Motorcraft, mają dostęp do części zamiennych najwyższej jakości. Niestety w wielu wypadkach, wstawiając auto do innego warsztatu, sprawa będzie się miała zgoła inaczej. Tam nie zawsze dba się o odpowiednią jakość części, a bardziej o ich odpowiednio niską cenę. Na dłuższą metę, ma to poważne konsekwencje. Przykładowo, wymiana jakiegoś elementu zawieszenia, lub silnika, na element, który nie spełnia odpowiednich standardów technicznych, może w skrajnym przypadku skończyć się poważną awarią całej konstrukcji. A w najlepszym razie, okaże się, że po prostu o wiele szybciej się zużyje. Z której strony by na to nie patrzeć, jest to nieopłacalne.

  Serwis Forda

  Serwis Forda ma w swojej ofercie kompleksowe przeglądy, podczas których doświadczeni mechanicy są w stanie sprawnie usunąć wszystkie, podstawowe usterki. Niewątpliwą zaletą autoryzowanych serwisów jest to, że mechanicy dysponują na miejscu wszystkimi, potrzebnymi narzędziami, oraz sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, które jest potrzebne do serwisowania konkretnego modelu auta. To sprawia, że oficjalny serwis Ford, jest w stanie dać gwarancję na swoje usługi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom starszych aut, Ford wprowadził specjalny program, który ma na celu zachęcić do korzystania ze stacji diagnostycznych tej firmy.

  Zalety programu Motorcraft

  W ramach serwisu Motorcraft, można uzyskać dostęp do wykonania kilkudziesięciu podstawowych napraw, które najczęściej są wymagane w autach używanych. Program jest skierowany do właścicieli kilkuletnich samochodów. Z serwisu samochodów Forda, można skorzystać w autoryzowanych salonach tej sieci. Serwisów Forda w Warszawie jest wiele, ale są również serwis Forda w Radomiu, oraz serwis Forda w Płocku.

  Życzenia Wielkanocne

  Zapraszamy na V Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej – Olkusz 2019, który potrwa od 23 do 28 kwietnia. Już we wtorek 23 kwietnia warto wybrać się o godz. 18.00 do olkuskiej Galerii BWA na wernisaż wystawy rzeźby prof. Czesława Dźwigaja oraz na wernisaż wystawy malarstwa pani Małgorzaty Drozd-Witek. W czwartek 25 kwietnia zapraszamy o godz. 19.00 do Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu na koncert chóru „Cantores Minores Basilica Santi Andrea” pod dyrekcją ks. Roberta Żwirka. W piątek 26 kwietnia, także w olkuskiej bazylice o godz. 19.00 rozpoczyna się koncert, podczas którego wystąpią: Paulina Stach (sopran), Jacek Wróbel (baryton), Maciej Semla (organy). W sobotę 27 kwietnia o godz. 19.00 w olkuskiej bazylice rozpocznie się koncert zespołu „Cracovie Ensamble”. Festiwal zakończy niedzielny (28 kwietnia, godz. 18.00) koncert w olkuskiej Galerii BWA, podczas którego wystąpią: Kristina Kutnik (pianistka), Michał Kutnik (baryton), Gabriela i Piotr Kutnik (trąbki), Radosław Bukała (wiolonczela), Arkadiusz Babiński (fagot).

  VisiT

  Organizatorem festiwalu jest Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu. Patronat Honorowy: Ks. Dr Piotr Skucha – Biskup Pomocniczy Diecezji Sosnowieckiej, Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Paweł Piasny – Starosta Powiatu Olkuskiego. Prowadzący koncerty Wojciech Taborek. Udział w koncertach i wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy.

  Przed olkuską biblioteką (ul. Nullo 29b) można oglądać wystawę plenerową "Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma".

 • O czym warto pamiętać, żeby spokojnie spędzić Święta Wielkanocne
  Święta Wielkanocne to czas spędzany z rodziną i najbliższymi. Bardzo często wiąże się on z wyjazdami wszystkich domowników i pozostawieniem pustego domu lub mieszkania na kilka dni. Co zrobić, aby po powrocie dobrze wspominać świąteczną podróż ?
  Czy wiesz, że:
  włamanie do domu/mieszkania pociąga za...
 • Piątkowy przepis drogowy Odc. 15 – Motocykle i motorowery: część 1 – tabela uprawnień

  Piątkowy przepis drogowy
  Odc. 15 – Motocykle i motorowery: część 1 – tabela uprawnień

  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie rozpoczynają cykl odcinków dotyczących kierujących motocyklami i motorowerami. W części pierwszej, na podstawie art. 6, 8, 133 Ustawy o kierujących...
 • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
  Komendant Główny Policji, w imieniu własnym oraz kierownictwa polskiej Policji składa życzenia zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych przepełnionych wiarą, nadzieją oraz miłością.
 • Wesołego Alleluja! Ze starostwa

  Szanowni Państwo!
  Z okazji Świąt Wielkiej Nocy
  przyjmijcie z głębi serca płynące najserdeczniejsze...

  Mimo tego, że obowiązkiem każdego hotelu jest regularne sprzątanie wszystkich pokoi, dokładność tych czynności może być różna. W niektórych jest to robione z szczególną dbałością, a w niektórych niestety nie. Niekiedy kompleksowo czyszczona jest cała łazienka, a czasami wyłącznie sama umywalka i toaleta.

  Jak wiadomo, kiedy w okolicach stolicy poszukiwany jest przez nas hotel Serock, Legionowo, czy też Zegrze mogą zaoferować nam wiele interesujących obiektów. Czy wszystkie są w stanie w pełni zaspokoić nasze wymagania? Niestety nie. Po pierwsze – zawsze podróżujmy ze specjalnymi chusteczkami antybakteryjnymi, a po drugie – skrupulatnie sprawdzajmy wszystko, zaraz po zakwaterowaniu.

  Hotele pod Warszawą – co z pluskwami?

  Niestety, nawet w tych podwarszawskich hotelach o najlepszej renomie, mogą pojawić się pluskwy, natomiast nie warunkują tego względy czystości. Być może pojawiły się, przez jakiegoś gościa hotelowego. Aby uniknąć jakiekolwiek kontaktu z nimi, powinno się dokładnie sprawdzić swój pokój. Najlepiej przyjrzeć się szwom na pościeli, ponieważ tam najczęściej mogą być one widoczne.

  Zajazd po stolicą, a panujące tam względy czystości

  Faktem jest, że podczas sprzątania niektórych powierzchni pokoju, dochodzi do pewnych zaniedbań. Aby mieć stuprocentową pewność, że będzie czysto – warto skorzystać z antybakteryjnych chusteczek. Nie zaleca się dotykania biurka, pilota do telewizora, blatu w łazience i umywalki, bez uprzedniego wyczyszczenia. Zapewne ostatnie czego spodziewamy się podczas urlopu, jest choroba z wyniku braku czystości w jednym z hoteli pod Warszawą.

  Zaopatrzenie baru w zajeździe pod stolicą

  Nie chodzi tutaj o konieczność korzystania z niego, a bardziej o to, że kiedy czegoś będzie brakować, możemy być obarczeni kosztami. Każdy hotel w Zegrzu, czy gdziekolwiek indziej, będzie posiadał stosowną listę, co powinno się tam znajdować. Jeśli dostrzeżemy jakieś braki, zgłośmy to po prostu recepcji.

  Spędzasz noc w hotelu w Serocku lub w innej miejscowości? Na te aspekty należy zwrócić szczególną uwagę!

  Pozbądźmy się narzuty

  W wielu wypadkach, narzuty oraz kołdry, które wymagają specjalnego prania, nie są regularnie czyszczone. Aby mieć pewność, że nie nakrywamy się brudnym kocem, po prostu go zdejmijmy. Nie dla każdego obiektu pod stolicą jest to standard, natomiast niektóre hotele w Legionowie mogą dostarczyć nam świeżo wyprane koce.

  Bezpieczne wyjście ewakuacyjne

  Kiedy wiemy, że postawimy np. na konkretny hotel w Zegrzu, zapoznajmy się z planem dróg ewakuacyjnych obiektu oraz z zasadami postępowania w wypadku pożaru. Najczęściej takie informacje, dostępne są w widocznych miejscach. Jeżeli doszłoby to jakiejkolwiek niepożądanej sytuacji – będziemy doskonale wiedzieć gdzie się udać i jak postępować.

  Prawidłowe działanie termostatu

  Jeżeli chcemy mieć zapewniony pełen komfort podczas całego naszego pobytu, nie może być nam w hotelowym pokoju ani za zimno, ani za gorąco. Dużo będzie zatem zależało od tego, czy termostat działa prawidłowo. Najlepiej sprawdźmy to, zanim jeszcze zdążymy się rozpakować. W największej ilości przypadków, wystarczy jedynie poprosić w recepcji o wyregulowanie urządzenia, natomiast kiedy okaże się zepsuty, będziemy mogli sprawnie zmienić pokój.

  Czyste naczynia

  Jeśli w wybranym przez Ciebie hotelu w Legionowie, zamierzasz korzystać ze szklanek, kubków lub kieliszków do wina, warto je wcześniej umyć mydłem i spłukać gorącą wodą. Osoba sprzątająca, nawet przypadkiem mogła tę kwestię przeoczyć.

  Więcej o: FUNKCJONOWANIE KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ W OKRESIE ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

  W związku ze zbliżającym się okresem Świąt Wielkanocnych wprowadzone zostaną następujące zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej organizowanej przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu: – w dniu 18 kwietnia /czwartek/, 19 kwietnia /piątek/ oraz w dniu 23 kwietnia /wtorek/ komunikacja miejska funkcjonować będzie wg. rozkładów jazdy obowiązujących w dni robocze z poniższymi ograniczeniami:– w

  Więcej o: ZMIANA W FUNKCJONOWANIU BIURA ZKG „KM” PRZY AL. 1000-LECIA W DNIU 19 KWIETNIA 2019

  Uprzejmie informujemy, że w dniu jutrzejszym, tj. 19 kwietnia 2019 r. /Wielki Piątek/ Biuro Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu będzie nieczynne.

 • ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE KOMENDANTA OLKUSKIEJ POLICJI
  Komendant Powiatowy Policji w Olkuszu składa wszystkim policjantkom, policjantom, pracownikom cywilnym Policji oraz mieszkańcom powiatu olkuskiego życzenia wielkanocne.

 • Jak koszulka sportowa to tylko nike

  Ubiór sportowy w grach zespołowych, ma ogromne znaczenie. Nie tylko jest reprezentatywny, ale posiada ogromnie dużo właściwości, sprzyjających odpowiedniemu graniu i poruszaniu się podczas gry. W sklepie piłkarskim, bez problemu odnajdziesz odpowiednie części ubioru, które będą odpowiadały potrzebom twojej gry.

  Dlaczego koszulki piłkarskie nike są najlepsze do gry?

  Koszulki piłkarskie nike, zaprojektowane są w taki sposób, by odpowiednio zapewnić graczowi pełen komfort i najwyższy poziom profesjonalizmu. Po pierwsze, ich kształt i dopasowanie do ciała, wspomagają odpowiednią aerodynamikę. Dzięki temu, bieganie podczas gry, jest dużo łatwiejsze i sprawniejsze, niż w innych koszulkach zwiększających opór.

  Kolejnym dużym plusem, jest materiał, z którego wykonana jest koszulka. Przepuszcza on wilgoć i wspomaga termoregulację. W tej koszulce możesz nie tylko nie przejmować się potem, ale również cieszyć się wygodą i komfortem. Dzięki elastycznemu materiałowi, koszulka przylega do ciała nie opinając go, dzięki czemu wciąż posiadasz komfort noszenia.

  Koszulki piłkarskie nike, są zaprojektowane, oraz uszyte w taki sposób, by nie dochodziło do szybkiego i gwałtownego przerwania materiału. Jest on odporny do tego stopnia, że można za niego ciągnąć i ocierać się nim o murawę boiska, a on wciąż nie przerwie się w trakcie gry. Nie tak łatwo jest uszkodzić te koszulki w trakcie gry, co więcej, tym bardziej trudno jest uszkodzić te koszulki w trakcie prania. Świetnie znoszą wielokrotne pranie, dlatego po każdym treningu, z czystym sercem możesz wrzucać koszulkę do prania, bez obawy, że się zniszczy. Dlatego najważniejsze jest, by odpowiednio dobrać rozmiar i wygląd koszulki, gdyż kupując ją, możesz być pewny, że długo ci posłuży.

  Koszulki dla małych kibiców

  Rekordy popularności osiąga sprzedaż koszulki piłkarskie nike z nadrukiem nazwiska, określonego słynnego piłkarza, za każdym razem, gdy tylko ten osiąga jakieś spektakularne sukcesy, lub zdobywa zwycięstwo dla drużyny. Wierni kibice kupują takie koszulki nie tylko sobie, ale i swoim dzieciom, lub młodszemu rodzeństwu. Każdy sklep piłkarski posiada w ofercie koszulki piłkarskie nike dla dzieci. Jak to zawsze bywa dzieci, naśladują one swoich rodziców we wszystkim- łącznie z hobby. Dlatego zakładanie takiej koszulki jest dla dziecka nie tylko świetnym przeżyciem, ale i manifestem łączenia się z rodzicem, we wspólnym zainteresowaniu. Jeśli więc nie wiesz, co powinieneś kupić na urodziny twojemu synkowi, który razem z Tobą ogląda każdy mecz i wykrzykuje nazwisko Waszego ulubionego piłkarza, to może warto kupić mu koszulkę z nadrukiem nazwiska tego zawodnika. Nie tylko jemu sprawi to radość, ale i Ciebie usatysfakcjonuje i doda dużo pewności siebie.

  Taka koszulka, sprawdzi się w przypadku Twojego syna, w wielu sytuacjach. Najlepszym przykładem jest fakt organizacji zajęć sportowych w szkole. Taka koszulka świetnie przepuszcza ciepło i wilgoć, dzięki czemu dziecko nie musi się przejmować kłopotliwym poceniem w trakcie wysiłku sportowego. Dodatkowo, noszenie na plecach nazwiska ukochanego sportowca, dodaje sił i wigoru, a zawodnik może dzięki temu czuć się pewniej i osiągać lepsze wyniki w grach zespołowych.

  Jak widać, zakup takiej koszulki dla dziecka, jest świetnym rozwiązaniem i dobrą inwestycją w jego przyszłe rokowania w sportach i rywalizacjach sportowych. Może ona w późniejszych latach stanowić również świetną pamiątkę i niezapomniany element dziecięcych marzeń o zostaniu tak wielkim i znanym piłkarzem, jak jego idol.

  Drzwi w lokalach usługowych

  W nowo- budowanych lokalach usługowych, wykorzystuje się szereg praktycznych funkcjonalności. Jedną z nich, może być domykacz do drzwi, który jest wyjątkowo przydatnym urządzeniem, zwłaszcza w lokalach, w których panuje duży ruch. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w mniejszych i dużych sklepach, w lokalach, takich jak zakłady kosmetyczne i fryzjerskie, lub w biurach. Ze względu na łatwą dostępność, domykaczy do drzwi, jest to rozwiązanie dostępne dla każdej firmy.

  Czym jest domykacz do drzwi

  Domykacz do drzwi, jest stosunkowo prostym mechanizmem. Jego zadaniem jest automatyczne domykanie otwartych drzwi. Dzieje się tak, za pomocą specjalnego mechanizmu, który wbudowany jest w samozamykacz. Działa on na zasadzie siłownika hydraulicznego, który po zmianie pozycji, automatycznie ją blokuje, lub wraca do pozycji stałej. Samozamykacze do drzwi, montuje się w budynkach użytku publicznego, lub w mieszkalnych budynkach wielorodzinnych, takich jak bloki, czy też duże osiedla, gdzie występuje ciągły ruch.

  Domykacz do drzwi, pełni bardzo ważną funkcję. Jest on przydatny we wszystkich lokalach, aby chronić pomieszczenia przed zbędnym wychłodzeniem. Dlatego też, często montowany jest w lokalach usługowych, w których wielu klientów zapomina zamykać drzwi. Taka sama sytuacja ma miejsce w obiektach biurowych, w których panuje bardzo duży ruch.

  W obiektach mieszkalnych, pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Montując samozamykacz z blokadą na drzwiach, ma się pewność, że zawsze, będą się one zamykały. Ochroni to obiekt, przed dostaniem się do niego, kogoś niepożądanego z zewnątrz.

  Domykacze do drzwi stosuje się również w obiektach chronionych, które z założenia mają ograniczony przepływ ludzi. Takie rozwiązanie, jest niesamowicie praktyczne, zwłaszcza, gdy zastosuje się nowoczesne rozwiązania techniczne. Ułatwia to pracę ochronie, oraz pracownikom lokalu.

  Jak się montuje domykacz drzwi

  Domykacze do drzwi montuje się na drzwiach dowolnego rodzaju. Mogą to być drzwi drewniane, metalowe, lub z tworzyw sztucznych. Samozamykacze w sklepach, występują w wielu wariantach, więc można wybrać odpowiedni produkt, pasujący do każdego rodzaju pomieszczenia.

  W większości przypadków, do odpowiedniego zamontowania samozamykacza z blokadą, wystarczą podstawowe narzędzia. Jednak lepiej, aby zajął się tym wykwalifikowany serwis. Chcąc, aby domykacz do drzwi pełnił swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrze zamontowany. W przeciwnym razie, uszkodzeniu może ulec futryna, lub same drzwi, a produkt nie będzie działał jak należy.

  W jakich lokalach się sprawdzi samozamykacz

  Domykacz drzwi, jest polecany nie tylko dla właścicieli lokali użytkowych, ale i budynków mieszkalnych. Jednak, przede wszystkim, zalecany jest w budynkach, w których drzwi powinny być na stałe zamknięte, a nie zawsze można tego dopilnować. Należą do nich szkoły, przedszkola, lub szpitale, w których dbałość o sterylność jest wyjątkowo istotna.

  Na rynku, występują domykacze do drzwi balkonowych, domykacze do drzwi przesuwanych, oraz domykacze do drzwi, które otwierają się w klasyczny sposób. Dzięki temu można je zastosować w każdym budynku.

  Ile kosztują samozamykacze do drzwi

  Samozamykacze w Warszawie, montowane są przez szereg wyspecjalizowanych ekip. Można je również kupić w sklepach specjalistycznych, w których sprzedawane są produkty sprawdzonych producentów. Jest to produkt skomplikowany technicznie, więc warto korzystać z oferty doświadczonych firm, aby uniknąć kłopotów. Kupując samozamykacz w sklepie, można zapytać o lokalne ekipy, które specjalizują się w montowaniu tego typu rzeczy.

  Coraz częściej sztuczne trawy stosowane są na boiska. Stanowią atrakcyjną alternatywę dla trawy naturalnej, która jest mniej trwała i wymaga szczególnej pielęgnacji. Nawierzchnia ze sztucznej trawy może służyć nam przez lata – nawet w warunkach intensywnej eksploatacji. Jak wybrać dobrą sztuczną trawę na boisko?

  Naturalna trawa od lat stosowana jest na boiskach do różnych sportów. Zdarza się jednak, że nie spełnia ona w pełni wymagań użytkowników – brak odpowiednich warunków do jej uprawy, częste zniszczenia powodują to główne problemy związane z jej użytkowaniem.

  Alternatywnym rozwiązaniem jest sztuczna trawa na boisko, czyli specjalna wykładzina, która ma na celu imitowanie trawy naturalnej.

  W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę sztucznych traw na boisko, na przykład znajdziemy je w asortymencie producenta Multi Grass.

  Czym dokładnie jest sztuczna trawa? Gdzie można ją zastosować? W końcu, jak wybrać taką, która będzie mogła spełnić wszystkie nasze oczekiwania?

  Sztuczna trawa na boisko – co to jest?

  Sztuczna trawa to specjalny rodzaj nawierzchni, która wykonana jest z tworzyw sztucznych. Do produkcji sztucznych traw najczęściej wykorzystuje się polietylen albo polipropylen, a także poliamid lub ich kombinacje.

  Najczęściej zasypywana jest piaskiem oraz odpowiednim gumowym granulatem, ale w sprzedaży znajdziemy także trawy bezzasypowe.

  W sprzedaży można znaleźć różne warianty sztucznych traw, które można dobrać indywidualnie w zależności od dyscypliny sportowej – w ten sposób sztuczna trawa na boiska sportowe może świetnie sprawdzić się w każdej przestrzeni.

  Zalety sztucznych traw na boisko:

  • nie wymagają pielęgnacji – podlewania, nawożenia, koszenia
  • są odporne na intensywną eksploatację nawierzchni
  • zachowują cały czas takie same parametry
  • cechują się wysoką trwałością – są odporne na czynniki pogodowe, w tym na niskie i wysokie temperatury, na promieniowanie UV
  • dają stabilną nawierzchnię o odpowiedniej elastyczności
  • wyglądają estetycznie

  Sztuczna trawa na boisko – gdzie można ją zastosować?

  Trawy te posiadają bardzo szerokie zastosowanie – często wybierana jest sztuczna trawa na boisko wielofunkcyjne, sztuczna trawa na boisko piłkarskie, na kort tenisowy czy też sztuczna trawa na boisko do koszykówki.

  Sprawdzi się zarówno na boiskach ogólnodostępnych, w tym także jako sztuczna trawa na boisko szkolne, a także na boiskach profesjonalnych.

  Sztuczna trawa na boisko – jak wybrać najlepszy wariant?

  Aby uzyskać odpowiedni sztuczny trawnik do uprawiania sportów, należy dostosować rodzaj trawy do konkretnej dyscypliny sportowej.

  Przy doborze sztucznej trawy na boisko pod uwagę bierze się następujące parametry:

  • materiały wykorzystane do produkcji sztucznej trawy – przekładają się na gęstość, miękkość, trwałość trawy
  • podkład – jego grubość i elastyczność, perforacja podkładu pozwala na przepuszczanie wód
  • gęstość trawy – dobrana do przewidywanego przeznaczenia nawierzchni
  • grubość włókien trawy – podawana w mikrometrach
  • ciężar włókna – stosuje się oznaczenie Dtex – waga w gramach włókna o długości 10 km
  • certyfikacja – na profesjonalne boiska stosuje się trawy z certyfikatami FIFA 1 STAR oraz FIFA 2 STAR
  • zasyp – zastosowanie sypkiego materiału zwiększa stabilizację włókna, daje odpowiednią elastyczność i poślizg sztucznej trawy, jako zasyp stosuje się najczęściej piaski kwarcowe albo syntetyczne granulaty

  Jeżeli chcemy zdecydować się na zastosowanie takiego materiału jak sztuczna trawa na boisko cena będzie zależna od wybranego wariantu. Dokładne cenniki można znaleźć na stronach WWW producentów.

  Sztuczna trawa na boisko – jak wybrać najlepszy materiał?