Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

Już po raz 17. poznaliśmy aktualnego Mistrza Polski. Okazał się niekwestionowanym zwycięzcą, pobijając nowy rekord rozmiaru… wydmuchanego balona z gumy do żucia! Niezwykłe zawody odbyły się, jak co roku, w najlepszym parku rozrywki dla dzieci - Rabkolandzie.

Rabkoland, park pełen miłości do balonówki i nietypowych form rozrywki, już po raz siedemnasty zorganizował odjechane Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W tych dorocznych, wyjątkowych zawodach może wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, którego żuchwa, język i zęby pozwalają na starcie z balonówką.

Podczas Mistrzostw każdy zawodnik wydmuchuje jak największy balon w obecności kadry mierzącej, zwanej sędziami balonowymi, którzy dokonują pomiaru za pomocą balonomierzy. Optymalny przewidywany czas żucia to około 10 minut przed startem, jednak zawodnicy mają wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Niektórzy miesiącami przygotowują się do zawodów, jednak ich wyniki zawsze zaskakują!

Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Jak w każdej liczącej się dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy, a emocje rozpalają kibiców i rywali.

Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019 został Sławomir Słowik z Nowego Sącza, który wydmuchał imponującego, 27,5-centymetrowego balona! Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a ostatnie miejsce na podium zajęła Klaudia Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała, a pozostali ze stawki najlepszych zawodników pocieszyli się zaproszeniami do Rabkolandu i Termy Bania oraz niespodziankami.

Kolejne balonowe mistrzostwa - już za rok!

Mamy nowego rekordzistę! Jak duży rozmiar dał mu zwycięstwo?

puchary mistrzów Polski w dmuchaniu balona z gumy

zabawa w Rabkolandzie

zabawa z dmuchaniem balona z gumy w Rabkolandzie

wspaniała zabawa w Rabkolandzie dla dzieci

Rabkoland i niecodzienne mistrzostwa

zabawy w Rabkolandzie dla dzieci i dorosłych

wyniki mistrzostw w Rabkolandzie

weekendowe zabawy w Rabkolandzie

IMGP826718 sierpnia Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował na rynku koncert trzech zespołów. Grali dla was: Jah Vesta Soundsystem, Artise & Patrick Piano, Blues Perspective.

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych

Wśród tysięcy polskich żołnierzy, którzy wnieśli bezpośredni wkład w zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku nie zabrakło mieszkańców ziemi olkuskiej.

W niedzielę 11 sierpnia w Zimnodole odbywały się uroczystości jubileuszowe 720-lecia Zimnodołu oraz 90-lecia powstania OSP.

IMGP8190Każdy, kto lubi się bać i bawić obu tych przyjemności mógł zaznać 16 sierpnia podczas trzeciej edycji Nocy z Duchami czyli biwaku rodzinnego pod Zamkiem w Rabsztynie zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Zapraszamy w sobotę 24 sierpnia na spacer historyczny „Szlakiem dawnych olkuskich sklepów, warsztatów i knajp” organizowany w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”.

 • Brawura na drodze nie popłaca. Kolejny młody kierowca stracił prawo jazdy za szybka jazdę
  20-letni kierowca bmw, który przekroczył predkość, stracił uprawnienia. Mężczyzna jechał w terenie zabudowanym w miejscowości Zabagnie z prędkością 130 km na godzinę. Zgodnie z przepisami na tym odcinku drogi można jechać najwyżej 50 km/h.
  Nieodpowiedzialni kierowcy, którzy przekraczają...
 • W jedności ku dobru ojczyzny Z powiatu
  15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie zapewniając ojczyźnie niepodległy byt....

  IMGP8143„Cyrk w ogrodzie”, a raczej cyrk w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu zgromadził 14 sierpnia na widowni tłum uszczęśliwionych dzieci.

  Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej zapraszają mieszkańców, organizacje społeczne i kombatanckie na uroczystość obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz zlot militarny, które odbędą się na olkuskim rynku w dniu 1 września 2019 r.

 • Film z powiatowych obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej
  Kompozytor: Benjamin Tissot (also known as Bensound)https://www.bensound.com/royalty-free-music/track/creative-minds
 • Ruszyła policyjna akcja „Sierpniowy weekend 2019”
  Dzisiaj (14. 08. br.) od wczesnych godzin porannych rozpoczęła się kilkudniowa akcja policji pod hasłem "Bezpieczny weekend 2019", która potrwa do niedzieli (18.08.br.). W tym czasie należy spodziewać się, więcej partoli policjantów służby prewencyjnej i ruchu drogowego.
  Celem policyjnych działań...
 • 100 Lat Policji Państwowej - 100% BEZPIECZEŃSTWA
  17 sierpnia 2019r w godzinach od 12:00 do godz. 15:00 Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie wspólnie z Komedą Powiatową Policji w Olkuszu, Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną w Chrzanowie, a także z Miejskim WOPR w Chrzanowie zapraszają wszystkie rodziny z powiatu chrzanowskiego na wspólną...
 • XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia w Rabkolandzie

  Najbardziej odjechane Mistrzostwa Polski po raz 17-ty w Rabkolandzie! Mowa o Mistrzostwach Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, czyli jednej z najbardziej oryginalnych dyscyplin, jakie widział świat! Czyj balon z gumy okaże się tym razem największy?

  Guma balonowa jest znana od ponad 90 lat i dla wielu Polaków była jednym z najcenniejszych i najsmakowitszych przysmaków dzieciństwa. Najlepszy park rozrywki dla dzieci - Rabkoland, jedyne w Polsce miejsce, znane z oryginalnych i nieoczywistych mistrzostw, zaprasza na XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Zawody przeznaczone są dla wszystkich entuzjastów gum do żucia, którzy opanowali trudną sztukę robienia…. jak największych balonów. A nie jest to wcale takie łatwe, jak się wszystkim wydaje!

  Mistrzostwa Polski organizowane są nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to pierwszy raz blisko 500 uczestników spotkało się w Rabce, by przed specjalną komisją z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów z gumy do żucia w Polsce! Historycznym zwycięzca został wtedy Brunon Czerwiński, 14-latek z gminy Bliżyn. Osiągnął on wynik 20 cm średnicy! Aktualny rekord wynosi 26 centymetrów i należy do Bernadetty Czyszczoń z Rabki Zdrój. Czy uda się pokonać aktualną mistrzynię? Czy tytuł pozostanie w Rabce, stolicy dziecięcego uśmiechu i zabawy, czy trafi do innego miasta? Jednego można być pewnym: będzie pełno emocji!

  Technik dmuchania balonów jest wiele, podobnie jak odpowiedniego przygotowania gumy do żucia i jej przeżuwanie. Optymalny czas życia to około 10 minut, najlepiej tuż przed startem, ale zawodnicy mają całkowicie wolną rękę i dowolność w stosowaniu techniki żucia i dmuchania balona. Każdy pomiar dokonywany jest przez sędziów balonowych, którzy używają specjalnych balonomierzy do mierzenia wyników.

  Na zwycięzców Mistrzostw czekają dyplomy, puchary oraz liczne nagrody, w tym bilety do Rabkolandu i Termy Bania oraz nagrody pieniężne. Mistrzostwa poprowadzi niezastąpiony i uwielbiamy w regionie kabaret Śleboda!

  Jak zapisać się na mistrzostwa? Wystarczy dnia 17.08.2019 w godzinach 13:00-15:00 pojawić się w Rabkolandzie i zarejestrować jako uczestnik. W konkursie mogą brać udział uczestnicy w wieku 0-100 lat, jeśli tylko ich żuchwa nie ma nic przeciwko! Udział jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich gości parku.

  Dmuchanie balona z gumy do żucia

  zabawa dla dzieci z gumą do żucia

  Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzone na dzień 13 października 2019r.

 • Kradzież przedmiotów pozostawionych w samochodzie. Zachowaj czujność – uwaga na złodziei!
  Policjanci apelują, aby nie ułatwiać zadania złodziejom i uważać, co zostawiamy w samochodzie. Właściciele często nie zdają sobie sprawy i bagatelizują wartość pozostawianych w autach przedmiotów. Trzeba jednak pamiętać, że okazja czyni złodzieja.
  W ciągu ostatnich dni na terenie powiatu...
 • Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej będzie miał swoją odsłonę również w naszej olkuskiej Bibliotece. Już 21 sierpnia o godzinie 10.00 odbędzie się inauguracja wystawy ilustracji Quentin Gréban do książki „Mama” oraz warsztaty plastyczne na podstawie tej książki. Polecamy wszystkie festiwalowe wydarzenia! I oczywiście zapraszamy do Biblioteki.

  Jeżeli naprawiać reflektory, to tylko u najlepszych

  Posiadanie sprawnej lampy w samochodzie jest bardzo ważne jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Nie sposób wyobrazić sobie prawidłowe poruszanie się po drodze bez odpowiedniego oświetlenia. Jest to również istotne jeżeli chodzi o przejście przeglądu, a także spotkanie z kontrolą policji. Dobrej jakości światło oraz oświetlenie są kluczowe jeżeli chodzi o widoczność w trakcie jazdy po zmroku. Tylko dobrze nakierowany reflektor pozwala dostrzec innych uczestników ruchu, a także w odpowiednim czasie zareagować na każde pojawiające się niebezpieczeństwo. Niestety są to produkty, które z biegiem lat ulegają zużyciu, a także zniszczeniu. Niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak nierówna nawierzchnia, drogi szutrowe czy warunki atmosferyczne doprowadzają do zarysowania, zabrudzenia czy zaparowania kloszy. W takim momencie wyczyszczenie ich na własną rękę jest mało efektywne bądź nawet niemożliwe. Najlepszym wyjściem może okazać się regeneracja reflektorów, która przeprowadzona przez specjalistów pozwala przywrócić lampy do prawidłowego funkcjonowania.

  Do kogo zwrócić się o pomoc?

  Pragnąc przeprowadzić polerowanie lamp, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanych w tym kierunku osób. Jest to proces bardzo złożony i przebiega wieloetapowo. Każdy z poszczególnych kroków jest niezwykle istotny i trzeba zadbać o każdy szczegół. Znaczenie odgrywa zarówno dokładne czyszczenie, odtłuszczanie jak i zastosowanie odpowiednich powłok i ich zabezpieczeń. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele firm, które oferują profesjonalne polerowanie reflektorów, jednakże nie każda z nich jest warta uwagi. Zanim powierzy się swoje lampy danemu serwisowi warto poczytać opinie na jego temat i sprawdzić przykładowe realizacje. Jednym z lepszych specjalistów jest firma PVL Polska, która działania branży od lat i doskonale orientuje się na potrzebach i wymaganiach klientów. Posiada wszystkie narzędzia i sprzęty, z którymi regeneracja odbłyśników jest wykonana na naprawdę wysokim poziomie.

  Sposób na tanie zregenerowanie reflektora

  Wiele osób, stara się znaleźć najbardziej optymalne i ekonomiczne rozwiązanie swojego problemu. Nie oznacza to jednak, że najtańsza oferta będzie najskuteczniejsza. Warto wypośrodkować wszystkie oczekiwania i wybrać stosunkowo korzystne finansowo wyjście, które będzie dopracowane w każdym szczególe. Regeneracja reflektorów, której cena nie zwali z nóg, to bezapelacyjnie oferta PVL Polska. Wspomniana firma ma bardzo konkurencyjne propozycje, które pomimo iż nie należą do najdroższych, gwarantują ponadprzeciętną jakość. Ponadto odnowa reflektorów przebiega ekspresowo, czasami nawet w ciągu dwóch dni, a okres gwarancyjny wynosi aż dwanaście miesięcy.

  Jak przesłać reflektor do serwisu?

  Omawiana firma ma siedzibę w Zabrzu, jednakże przyjmuje ona lampy z całej Polski. Wystarczy odpowiednio je zapakować i przesłać do jej siedziby. Na stronie można przeczytać wszystkie wytyczne dotyczące prawidłowego transportowania sprzętu. Konieczne jest włożenie ich do sztywnego, nowego pudełka, które nie jest uszkodzone. Należy zabezpieczyć lampy przed rozbiciem, najlepiej folią bąbelkową i oddzielić jedną sztukę od drugiej. Co więcej, warto oznaczyć produkt jako szklany i zaznaczyć jego górę. Renowacja reflektorów będzie znacznie sprawniejsza, jeżeli dołączy się na kartce markę, model i rocznik pojazdu. Nie bez znaczenia jest również dobre oklejenie i podanie adresu dostawy i adresu zwrotnego w widocznym miejscu.

  Więcej o: ZMIANY W FUNKCJONOWANIU BIURA ZKG „KM” PRZY AL. 1000-LECIA ORAZ KASY BILETOWEJ W DNIU 16 SIERPNIA 2019

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 16 sierpnia 2019 roku /piątek/ zarówno Biuro Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”, jak i kasa biletowa w siedzibie Związku będą nieczynne. Prosimy o wcześniejsze zaopatrzenie się w bilety. Za utrudnienia przepraszamy.

 • Wizyta młodzieży wakacyjnego obozu w olkuskiej komendzie
  Wczoraj Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odwiedziła młodzież z obozu wakacyjnego, przebywająca na naszym terenie. Podczas wizyty dzieci mogły porozmawiać z funkcjonariuszami oraz zobaczyć sprzęt jaki wykorzystują w codziennej służbie. Spotkanie było też świetną okazją do rozmów na...