Wiosenne porządki w ogrodzie

Nadchodząca wiosna nastraja wszystkich pozytywnie po długich miesiącach przymrozków i minimalnej liczbie słońca. To doskonała okazja do tego, aby móc spędzać większą ilość czasu na świeżym powietrzu. Wiosna to także okazja do tego, aby zająć się swoim ogrodem. Czas na to, aby zrobić w nim porządki, dzięki czemu cała przestrzeń stanie się piękniejsza, zachęcając do wypoczynku. Co należy zrobić?

Ogród po zimie

Patrząc na swój ogród po zimie na pewno nikt nie zobaczy zachęcającego obrazu. No cóż, nie ma się czemu dziwić, ponieważ śniegi, deszcze, wiatr i inne pozostawiły po sobie ślad. Od czego zacząć?

Może od sprawdzenia stanu technicznego wyposażenia znajdującego się na ogrodzie. Pierwszym miejscem, które można wziąć pod uwagę jest strefa wypoczynkowa. Czy huśtawka ogrodowa jest cała? Może się okazać, że jej konstrukcja nie jest już odpowiednia i trzeba będzie pomyśleć o zamianie. Meble, które przez cały rok znajdują się na ogrodzie, mogą mieć osłabioną konstrukcję. Wpływają na to zmienne warunki atmosferyczne. To dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, np. impregnacja przed okresem zimowym.

Na szczęście, już na początku zimy, w sklepach ogrodniczych pojawiają się nowe meble do ogrodu, więc nowa huśtawka może zagościć na ogrodzie. Podobnie jak stelaż hamaka z samym posłaniem. Kiedyś potrzebne były dwa drzewa, aby taki hamak do wylegiwania się rozwiesić. Dzisiaj do dyspozycji są specjalne stelaże, więc nie trzeba przejmować się brakiem drzew. Każdy ma szansę na to, aby na własnym ogrodzie stworzyć dla siebie przestrzeń do wypoczynku.

Co należy zrobić w ogrodzie?

Skoro meble oraz podobne akcesoria zostały sprawdzone pod kątem technicznym, można przejść dalej. Teraz czas na to, aby zająć się częścią zieloną.

Kiedy należy wykonać pierwsze porządki w ogrodzie? Tak naprawdę należy podejść do tego, kiedy przymrozki zaczynają już odpuszczać. Piękne słońce i temperatury utrzymujące się powyżej zera skłaniają do wzięcia się do pracy, którą można rozpocząć od usunięcia wszystkich suchych liści, połamanych gałęzi oraz tym podobnych zanieczyszczeń.

Kolejną kwestią jest przycinanie drzew i krzewów. Zanim jednak takie prace zostaną wykonane, należy dokładnie ocenić ich stan. Może się okazać, że nie wszystkie będą potrzebować przycinania. To także dobra okazja do tego, aby je uformować, dzięki czemu ich korony będą się pięknie układać.

Co się dzieje na rabatach i trawnikach?

Wiosna to także ten okres, kiedy trzeba zrobić porządek na rabatach i trawniku. Skoro już wszystkie śmieci zostały usunięte, należy zrobić przegląd roślin, aby w razie potrzeby usunąć te uschnięte, które nie przetrwały zimy. Nie będą one zajmować miejsca, a na dodatek nie będą one miały negatywnego wpływu na inne rośliny znajdujące się obok. Po wykonaniu tych czynności czas na to, aby zająć się nawożeniem. W ten sposób będzie można przygotować ziemię do posadzenia nowych roślin.

Samemu trawnikowi przydałoby się po zimie nie tylko koszenie, ale także areacja. W ten sposób poprawi się kondycję całego terenu, a na dodatek pobudzi się korzenie do wzrostu. Całkiem możliwe, że to właśnie ten proces będzie miał ogromny wpływ na to, że w przyszłości trawnik będzie wyglądał jeszcze lepiej.

Co należy jeszcze wykonać na ogrodzie? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, co wcześniej znajdował się na nim. Osoby, które miały sam trawnik, będą miały jeszcze mniej pracy od tych posiadających rabaty. Co jednak nie oznacza, że z tych drugich trzeba rezygnować. Każdy na swoim ogrodzie ma to co lubi.