Olkusz pamięta: 14. rocznica katastrofy smoleńskiej uczczona przy SP9
W Olkuszu uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Wzruszające słowa burmistrza i hołd społeczności lokalnej.
  1. Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Szkolą Podstawową Nr 9 w Olkuszu.
  2. Udział wzięli burmistrz, władze miasta oraz uczniowie.
  3. Wspomnienie majora Arkadiusza Protasiuka oraz pułkownika Zdzisława Cieślika.
  4. Cytaty burmistrza Romana Piaśnika podkreślające pamięć o ofiarach.

Wczoraj, pod tablicą upamiętniającą olkuskich lotników, zebrała się społeczność lokalna, aby przypomnieć tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Uroczystości rozpoczął Janusz Cieślik, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9, który przypomniał o związanych z Olkuszem lotnikach, majorze Arkadiuszu Protasiuku i pułkowniku Zdzisławie Cieśliku.

Burmistrz Roman Piaśnik, w swoim wystąpieniu, wyraził głębokie emocje związane z rocznicą: „Kiedy wracamy pamięcią do tych tragicznych wydarzeń sprzed czternastu lat, wszyscy pamiętamy szok, niedowierzanie, a potem łzy i rozpacz. Tak wspominamy ten dzień, kiedy dotarła do nas wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem. To wydarzenie wstrząsnęło nie tylko nami, Polakami, ale całym światem. Nie możemy nigdy zapomnieć o wszystkich ofiarach tej katastrofy, bez względu na światopogląd, przynależność polityczną, czy piastowane stanowiska. Pamiętając o nich dziś, wspominamy również ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r.”

Władze miasta oraz uczniowie złożyli wiązanki kwiatów, oddając hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie. Społeczność lokalna, zgromadzona przed szkołą, mogła po raz kolejny wspólnie przeżyć moment refleksji i zadumy nad przeszłością, której echa wciąż są odczuwalne w lokalnej społeczności.

Ta rocznica to nie tylko przypomnienie o tragedii, ale również o sile wspólnoty, która potrafi zjednoczyć się w najtrudniejszych chwilach, pamiętając o swojej historii i tych, którzy odeszli, zostawiając niezatarte ślady w pamięci narodu.


Źródło: Urząd Miasta w Olkuszu