Nic nie zastąpi pięknie wypielęgnowanego i równiuteńko przystrzyżonego trawnika, który zachęca do zdjęcia obuwia i spacerów na boso. Jednak naturalny trawnik okazuje się mieć sporo ograniczeń, które uniemożliwiają jego aplikację wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy aby nasze oczy cieszyła soczysta zieleń trawy. Dlatego w miejscach, gdzie posianie naturalnej trawy jest niemożliwe lub zwyczajnie nieopłacalne z pomocą przychodzi trawa sztuczna MultiGrass oferowana pod adresem http://www.multigrass.pl.

Odpowiadając na pytania wielu działkowców oraz właścicieli domów jednorodzinnych z tarasami dzisiejszy artykuł poświęciliśmy problematyce szerokorozumianych systemów podłogowych. Nie będziemy bowiem mówić o mrozoodpornych płytkach ceramicznych, gresie czy terakocie. Nie będzie nas też interesowało drewno, ani drewnopodobne deski plastikowe, które w ostatnim czasie znacząco zyskały na popularności wśród inwestorów, w związku z czym coraz częściej możemy je zobaczyć na naszych tarasach, a nawet balkonach. Bohaterką dzisiejszego artykułu jest sztuczna trawa. Sztuczna trawa na balkon lub taras to produkt wykonywany z wysokogatunkowych materiałów sztucznych o doskonałych właściwościach fizycznych oraz całkowicie obojętnych chemicznie, w związku z czym sztuczna trawa jest w pełni bezpieczna zarówno dla ludzi i zwierząt, jak i dal środowiska naturalnego. Można ją bez obaw wykorzystywać do aplikacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Doskonale sprawdza się jako system podłogowy na tarasie, balkonie, a nawet jako oryginalny element wyposażenia wnętrza mieszkalnego. Jej ogromną zaletą jest podwyższona trwałość oraz gęstość, dzięki której sztuczny trawnik wygląda jak żywy i oferuje naprawdę identyczne doznania sensoryczne. Chodząc bosymi stopami po sztucznym trawniku nie odczuwamy tego, że trawa nie jest prawdziwa. Przeciwnie, trawnik jest niezwykle przyjemny w dotyku i zachęcający do dalszych wędrówek.

Gdzie sztuczna, a nie prawdziwa?

Szukamy funkcjonalnych zastosowań trawy syntetycznej

Naturalna trawa, ze względu na swoją kruchość oraz ograniczoną odporność na uszkodzenia mechaniczne nie sprawdza się w miejscach, które są szczególnie narażone na wzmożony ruch. Dlatego też, sianie lub układanie z rolki naturalnej trawy w przestrzeniach przeznaczonych do odpoczynku i relaksu może się okazać pracą co najmniej syzyfową, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż trawa w miejscach szczególne eksploatowanych ma tendencje do przerzedzania się i „łysienia”. Na trawniku pojawiają się nieestetyczne prześwity, gdzie spod trawy coraz wyraźniej przebijają placki łysej ziemi. Taki los może spotkać nasz trawnik, jeśli ustawimy na nim stół i krzesła i nie będziemy ich przestawiać w trakcie użytkowania. Trawa w miejscach, w których będziemy stawiać stopy będzie się zwyczajnie łamać, w konsekwencji czego mogą się pojawić wydeptane dziury. Decydując się na trawnik sztuczny ten kłopot mamy z głowy. W przeciwieństwie do trawy naturalnej, trawa sztuczna jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne – nie wydeptuje się i nie przerzedza, nawet w miejscach intensywnej eksploatacji. W sezonie letnim, zwłaszcza kiedy opady są bardzo ograniczone trawa wymaga regularnego obfitego podlewania, w przeciwnym razie schnie i spala się na słońcu, a nasz zielony trawnik przeobraża się w żółte pogorzelisko. W tym czasie utrzymanie trawy na tarasie w dobrej formie jest szczególnie trudne. Na naturalną trawę nie mamy też co liczyć w miejscach, w których z różnych względów nie możemy rozsypać wystarczająco grubej warstwy ziemi.

sztuczna trawa sprawdza się lepiej niż jej naturalny odpowiednik

Odwołanie przetargu Ze starostwa

Starosta Olkuski wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej działając na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 21...

Przyjaciel Niewidomych Z powiatu

W czwartek 17 stycznia podczas spotkania opłatkowego Koła Powiatowego Związku Niewidomych w Olkuszu, Pan Bogumił Sobczyk został...

DSCF668117 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury tłum fantazyjnie przebranych dzieci bawił się szampańsko na Balu Karnawałowym.

Interesujesz się curlingiem? A może szukasz nietypowego sposobu spędzania wolnego czasu? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, to nie może Cię zabraknąć na olkuskim lodowisku w najbliższą niedzielę o godzinie 8:00. Właśnie wtedy odbędzie się otwarty dla wszystkich chętnych trening tej – wywodzącej się ze Szkocji – dyscypliny sportu. Prosimy o punktualne przybycie.

Paweł AdamowiczSzanowni Państwo,

W związku z tragiczną śmiercią śp. Pawła Adamowicza – Prezydenta Gdańska, od piątku od godziny 17:00 do soboty do godziny 19:00 będzie obowiązywała żałoba narodowa. W imieniu Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz władze Olkusza złożyły rodzinie i wszystkim Gdańszczanom głębokie wyrazy współczucia.

Tych z Państwa, którzy pragną uhonorować śp. Pawła Adamowicza, zapraszam do tego, by w sobotę o godzinie 12:00 spotkać się na olkuskim rynku. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie Mieszkańcy utworzyli lokalne miejsce pamięci, wspólnie złożymy znicze, a przede wszystkim – pokażemy solidarność w tych trudnych dla Gdańska oraz całej Polski chwilach.

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

 • Kierowco zwolnij ! Zderzenie 4 pojazdów na Hutkach
  Policjanci ustalają okoliczności wypadku drogowego do którego doszło dziś z samego rana na w miejscowości Hutki na skrzyżowaniu ulicy Jurajskiej z ulicą Górki. W zdarzeniu brały udział 3 pojazdy osobowe i jeden ciężarowy. Jedna osoba została przewieziona do szpitala.Dzisiaj rano przed godz. 06:00 w...
 • Przestrzeń komercyjna musi być zaprojektowana i wykonana w taki sposób, aby spełniać określone wymogi użytkowników. Warto przy tym pamiętać, iż jej cechą charakterystyczną jest skupianie dużej liczby ludzi na ograniczonej przestrzeni zamkniętej. Nawet jeśli nasza przestrzeń komercyjna jest ogromna, jest to przestrzeń wytyczona ścianami, podłogami i sufitami, co czyni z niej przestrzeń zamkniętą i wymaga zastosowania odpowiednich systemów wymiany powietrza wewnątrz. Jednym z uniwersalnych systemów wymiany powietrza w przestrzeni komercyjnej jest system klimatyzacji wewnętrznej, który odpowiada nie tylko za jakość powietrza w pomieszczeniach, ale również za jego temperaturę oraz poziom nawilżenia. Aby przestrzeń komercyjna mogła pełnić swoją rolę, a jednocześni była bezpieczna dla użytkowników oraz osób pracujących w jej obrębie powinna być wyposażona w odpowiedni system klimatyzacji wewnętrznej. W przeciwnym razie przebywanie w niej może powodować bóle głowy, poczucie duszności oraz inne symptomy wynikające z niedotlenienia organizmu.

  Jednym z nieodzownych elementów wewnętrznych systemów klimatyzacyjnych są oferowane na stronie internetowej http://www.sawpol.pl/pl/oferta/5-nawiewniki nawiewniki wirowe. Wirowe nawiewniki powietrza, jak sama nazwa wskazuje zapewniają okrężną cyrkulację powietrza, co ułatwia jego wymianę oraz prawidłową dystrybucję w przestrzeni. Ich dodatkową zaletą jest wysoka indukcja, która również wpływa na efektywność wymiany powietrza. W przestrzeniach tak dużych i tak zaludnionych, jak galerie handlowe nie ma miejsca na rozwiązania nieefektywne, dlatego wysoka indukcja oraz okrężna cyrkulacja powietrza są tak istotne. Ale to nie wszystkie wymogi, jakie konstruktorzy galerii handlowych oraz dużych przestrzeni komercyjnych stawiają systemowi klimatyzacji wewnętrznej. Drugim ważnym wymogiem jest estetyka systemu. W praktyce sprowadza się to do dwóch rzeczy – nawiewnik wirowy powinien być praktycznie niewidoczny, a więc przez swój prosty i ascetyczny design powinien całkowicie „wtopić” się w wystrój sufitu podwieszanego lub wręcz przeciwnie powinien cechować się wysokim walorem dekoracyjnym i stanowić jeden z elementów wystroju wnętrza nadający mu industrialnego charakteru. Wszystko oczywiście zależy od wizji projektanta wnętrz, który w porozumieniu z inwestorem/inwestorami definiuje przestrzeń. Tak czy inaczej, nawiewniki wirowe spełniają oba te wymogi. W ofercie dobrego producenta systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych z łatwością znajdziemy zarówno proste i ascetyczne w swojej formie nawiewniki do sufitów podwieszanych, jak i bardzo dekoracyjne rozwiązania, w tym także nawiewniki przeznaczone do montażu wysokiego, co umożliwia ich założenie w systemach sufitów otwartych. Te ostatnie stanowią niezwykle atrakcyjny element wystroju przestrzeni komercyjnej, w którym większość instalacji prowadzonych pod sufitem budynku jest widoczna i sama w sobie decyduje o industrialnym charakterze przestrzeni. Obok uniwersalnych i dekoracyjnych nawiewników w ofercie producentów znajdziemy także rozwiązania, które spełniają szereg zróżnicowanych wymogów technicznych. Warto bowiem pamiętać o tym, że system klimatyzacji w przestrzeni komercyjnej odpowiada nie tylko za wymianę zużytego powietrza na świeże lub za podnoszenie jego jakości, ale także za utrzymywanie odpowiedniej temperatury w przestrzeni. I tak w ofercie producentów systemów klimatyzacyjnych znajdziemy nawiewniki wirowe z opcją regulacji przepływu powietrza, a także rozwiązania takie jak nawiewnik wirowy z lamelami wykonanymi z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego.

  Nawiewniki wirowe - projektujemy system klimatyzacji wewnętrznej w przestrzeni komercyjnej

  Nie da się ukryć, że to Uniwersytet Jagielloński jest najpopularniejszą uczelnią wyższą w Krakowie. Jedynie Uniwersytet Warszawski wyprzedza UJ w ostatnich rankingach na najlepszą uczelnię w naszym kraju. Studia w Krakowie to szereg różnych uczelni, które oferują bardzo ciekawe kierunki. Pozostaje tylko kwestia rozeznania się i przemyślanego wyboru. Natomiast zarówno umysły ścisłe jak i Ci czujący się najlepiej w naukach humanistycznych, znajdą tutaj coś dla siebie.

  Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego mają naprawdę duży wybór, jeżeli chodzi o kierunki kształcenia. Najpopularniejsze z nich to:

  • medycyna
  • filologia angielska
  • filologia szwedzka
  • filologia hiszpańska
  • stomatologia
  • japonistyka
  • weterynaria (wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym)

  Studenci oprócz tych wymienionych kierunków, mają możliwość wyboru spośród szerokiej gamy innych kierunków z piętnastu różnych wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rosnącą popularnością cieszy się pielęgniarstwo, wiedza o teatrze, farmacja, socjologia, oraz literaturoznawstwo.

  Uniwersytet Jagielloński nie jest jedyną możliwością studiów w Krakowie http://apeiron.edu.pl/pl/

  Warto pamiętać, że w Krakowie oprócz UJ, funkcjonuje też dziewięć innych publicznych uczelni, które posiadają bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną dla przyszłych studentów. Umysły ścisłe najczęściej decydują się na Akademię Górniczo-Hutniczą. AGH kształci studentów m.in. w kierunku metalurgii, energetyki, ceramiki, górnictwa i geologii oraz inżynierii biomedycznej. Warto wiedzieć, że istnieje niewiele uczelni, które oferują takie kierunki studiów.

  Akademia Górniczo-Hutnicza, oprócz szerokiej oferty edukacyjnej, pochwalić się może także mianem największej oraz najlepszej w Polsce uczelni technicznej. Pragnąc jednak uzyskać tytuł inżyniera w Krakowie, poleca się nie tylko uczelnię im. Stanisława Staszica (AGH). Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też być Politechnika Krakowska. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze kierunki tej uczelni, należy wyróżnić inżynierię biomedyczną, architekturę czy też informatykę.

  Jednym z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Krakowie jest dietetyka na Uniwersytecie Rolniczym. Na wysoką popularność nie może narzekać także gospodarka odpadami, gospodarka przestrzenna czy też odnawialne źródła energii – wszystkie te kierunki to także Uniwersytet Rolniczy. Warto jednak dodać, że na gospodarkę przestrzenną bardzo chętnie decydują się też kandydaci Uniwersytetu Ekonomicznego. W najlepszej trójce pod względem popularności plasują się również administracja oraz finanse i rachunkowość.

  Dla artystów

  Studia w Krakowie, to również świetne rozwiązanie dla wszystkich rozważających kierunki artystyczne. Oprócz obecności renomowanych uczelni kształcących w tym kierunku, panuje tu przecież wyjątkowy klimat i zaplecze artystyczno kulturalne. Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna proponuje takie kierunki jak reżyseria oraz aktorstwo. Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki zaś, zaprasza na malarstwo, konserwację i renowację dzieł sztuki, grafikę czy też rzeźbę. Pasjonaci muzyczni powinni skorzystać z funkcjonującej w Krakowie Akademii Muzycznej. Udając się tam na studia możemy wybrać kierunki takie jak m.in.: wokalistyka, dyrygentura, muzyka kościelna czy instrumentalistyka.

  Jeżeli natomiast dziedziną, w której czujesz się najlepiej jest sport, a najlepsze wyniki osiągałeś właśnie na lekcjach w-fu, warto zdecydować się na Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha i jeden z oferowanych przez nią kierunków.

  Studia w Krakowie – jakie wybrać kierunki

  Znicz

  Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci naszego Kolegi śp. Zbigniewa Opiłki.

  Rodzinie i przyjaciołom wyrazy głębokiego współczucia składają

  Kierownictwo i Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

  Msza św. żałobna zostanie odprawiona w Kaplicy Domu Przedpogrzebowego w Olkuszu w dniu 17.01.2019 r. o godzinie 12:00.

  balUwaga dzieci! 17 stycznia o 17.00 czekamy na was w Miejskim Ośrodku Kultury, będzie...

  Wielki Bal Karnawałowy!

  Czy strój macie już gotowy?

  Chociaż słońce nam nie świeci,

  zapraszamy wszystkie dzieci!

  teatr ferie plakatWybierzcie się z nami 24 stycznia o 17.00 na wycieczkę do Tajemniczej Krainy.

  Będzie... tajemniczo. 

  Szybciutko po bilety za jedyne 5zł!

  Zapraszamy do MOK.

  13 stycznia 2019 był dniem szczególnym, nie do przegapienia, dniem czerwonych serduszek, które nosi się jak ordery. 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 • Dojedź(MY) bezpiecznie do celu – Bezpiecznie ferie
  Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wrócili wypoczęci do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci, jak co roku, będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących po polskich drogach. Już 11...
 • Zatrzymany złodziej, który urządzał się na nowo po wyjściu z więzienia
  Wolbromscy Policjanci ustalili i zatrzymali 45-letniego mężczyznę podejrzanego o włamanie do domu jednorodzinnego i kradzież różnych przedmiotów.
  W piątek tj. 11.01.2019 roku funkcjonariusze otrzymali telefoniczne zgłoszenie o włamaniu do domu jednorodzinnego w Wolbromiu. Zdarzenie miało mieć...
 • Jeśli skończyłeś 30. roku życia, szukasz pracy, jesteś osobą niepracującą masz szansę na znalezienie wymarzonego zajęcia. Ruszył bowiem nabór do nowego projektu „Kierunek PRACA!”, stanowiącego wsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy.

  Paweł Adamowicz

  Sz.P. Aleksandra Dulkiewicz – Wiceprezydent Miasta Gdańska

  Sz.P. Agnieszka Owczarczak - Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska

  Rodzina św. pamięci Pawła Adamowicza

  Mieszkańcy Gdańska

  Jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragiczną śmiercią świętej pamięci Pawła Adamowicza – Prezydenta Miasta Gdańska. Ta niewyobrażalna tragedia pogrążyła w żałobie Jego rodzinę, bliskich i współpracowników, ale także wszystkich nas, wstrząśniętych tym, co wydarzyło się w Gdańsku. To tragiczne, kiedy śmierć dotyka człowieka, który tak gorąco umiłował wolność i poświęcił się dla swego ukochanego miasta i jego mieszkańców. Prosimy o przyjęcie szczerych wyrazów współczucia w imieniu mieszkańców i władz Olkusza. Niech spoczywa w pokoju.

  Roman Piaśnik – Burmistrz Olkusza

  Łukasz Kmita – Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu

 • Bezpieczne ferie 2019 w Małopolsce
  W województwie małopolskim rozpoczynają się ferie. Zimowy wypoczynek to okres wzmożonej pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. „Bezpieczne ferie dla dzieci i młodzieży 2019 r.” – temu tematowi poświęcone było posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał na...
 • Sprawca rozboju zatrzymany przez olkuskich policjantów
  Funkcjonariusze z Olkusza zatrzymali sprawcę rozboju. Mężczyzna wszedł do sklepu „Żabka” w Olkuszu z nożem w ręku i zażądał od ekspedientki wydania pieniędzy, gdy je otrzymał uciekł. Grozi mu nawet 12 lat więzienia.

  Do napadu doszło w niedzielę 6 stycznia 2018 roku wieczorem około godziny 17.20...
 • Dojedź(MY) bezpiecznie do celu – Bezpiecznie ferie
  Ferie zimowe dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie i wszyscy wrócili wypoczęci do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci, jak co roku, będą dbać o bezpieczeństwo podróżujących po polskich drogach. Już 11...
 • Zobacz również