Zapraszamy w sobotę 21 września na bezpłatną wycieczkę autobusową „Śladami II wojny światowej na ziemi olkuskiej” w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”.

 • Podsumowanie działań małopolskiej drogówki „TELEFON”
  Wczoraj, tj. 16 września 2019 roku na terenie Małopolski policjanci ruchu drogowego przeprowadzili ogólnopolskie działania „TELEFON”. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku...
 • Edukacyjna walizka narkotykowa w Szkole Podstawowej nr 3 w Olkuszu
  Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeprowadziła szkolenia z nauczycielami i rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Olkuszu. Podczas spotkań mundurowa wykorzystała walizkę edukacyjną, która wyposażona jest w imitację środków psychoaktywnych i przyrządów służących do ich...
 • Czy bywają pożegnania radosne? Oczywiście, takie było tegoroczne Kabaretowe Pożegnanie Lata zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu w sobotę, 14 września na olkuskim rynku.

  W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę lokalnie i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi. Jeśli chcesz ścieżki rowerowej, lepiej oświetlonej drogi albo marzysz o warsztatach dla rodzin, akcja Masz Głos jest dla Ciebie. Organizatorzy – Fundacja Batorego i partnerzy – już od września zapraszają do rejestracji na stronie www.maszglos.pl. Udział jest bezpłatny, a może wiele zmienić w Twojej miejscowości.

  W akcji Masz Glos udział biorą organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, grupy sąsiedzkie, młodzieżowe rady gmin i rady seniorów, sołectwa, rady osiedli, lokalne gazety i portale informacyjne oraz grupy nieformalne, a także instytucje publiczne (np. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury).

  Wyjątkowe muzyczne spotkanie, czyli Zagłębiowski Międzynarodowy FESTIWAL ORGANOWY w Olkuszu Z powiatu
  W niedzielę 15 września w zabytkowych murach olkuskiej Bazyliki odbyło się ważne przedsięwzięcie artystyczne, propagujące w sposób szczególny...

  Podróżując komunikacją miejską pamiętaj o: zakupie odpowiedniego biletu w automacie biletowym, kiosku lub u kierowcy na terenie miasta Olkusz: – wybierz opcję bilet za 1 zł (brak ulgi gminnej): – pamiętaj BILET ZA 0,50ZŁ PRZYSŁUGUJE TYLKO STUDENTOM I KOMBATANTOM WOJENNYM w 1 jednostce administracyjnej, czyli po terenie jednej gminy lub miejscowości, np. Olkusz, Klucze, Bolesław,

  Potwierdziły się obawy władz miasta i samych mieszkańców, że zauważalny w całym kraju wzrost opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie ominie również Olkusza. Mimo wielu analiz oraz powtórzonego przetargu nowe ceny od 1 listopada będą kształtowały się następująco: 22 zł od osoby za odpady segregowane oraz 44 zł od osoby za odpady niesegregowane. Rodzinom wielodzietnym oraz osoby mniej zamożnym będzie przysługiwało uprawnienie do częściowego zwolnienia z opłaty za odbiór odpadów segregowanych w wysokości 5 zł.

  Zachęcamy do głosowania na olkuskie atrakcje turystyczne i wydarzenia, jakie zakwalifikowały się do pierwszej edycji konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”. Jest to konkurs na najlepsze oferty i produkty turystyczne Województwa Małopolskiego zorganizowany przez władze województwa we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną.

 • Dzielnicowi przy współpracy z Urzędem Gminy Bolesław rozdawali dzieciom odblaski
  akcję na rzecz bezpieczeństwa dzieci zaangażowali się dzielnicowi z komisariatu policji w Bukownie. Policjanci przy współpracy z Urzędem Gminy Bolesław rozdawali elementy odblaskowe, które trafiły do najmłodszych uczniów klas z gminy Bolesław.
  W ostatnich dniach najmłodsi uczniowie szkół z gminy...
 • Przekroczył prędkość i był nietrzeźwy
  Ponad promil alkoholu miał w organizmie 34-latek, który w takim stanie kierował samochodem osobowym. Mężczyzna wpadł na przekroczeniu prędkości. Teraz „miłośnik szybkiej jazdy na podwójnym gazie” odpowie za popełnione czyny przed sądem.
  Do zdarzenia doszło wczoraj około po godzinie 10:00 w...
 • Ogólnopolskie działanie pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego"

  Dzisiaj, 12 września 2019 roku, policjanci ruchu drogowego przeprowadzają ogólnopolskie działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści.

  Dzisiaj, 12 września br., w całym kraju...
 • Widowiskowy „Festyn sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn, niezwykły „Dzień otwarty muzeów olkuskich”, a także koncerty, wystawy, rajd rowerowy i wiele atrakcji dla dzieciaków. To tylko część wydarzeń, jakie czekają na uczestników Juromani – Święta Szlaku Orlich Gniazd, jakie będzie się odbywało w weekend 20-22 września w Olkuszu i Rabsztynie.

  Tydzień Przedsiębiorcy w ZUS
  Zagłębiowski Międzynarodowy Festiwal Organowy Z powiatu
  Już w najbliższą niedzielę w Bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu o 15.30 odbędzie się wyjątkowy koncert organowy w ramach Zagłębiowskiego...

  Prawda jest taka, że obecnie blachy aluminiowe anodowane cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W praktyce będzie to oznaczało, że nawet jeśli do tej pory, ktoś myślał, że nie ma zbyt dużego wyboru, to jednak bardzo wiele można będzie na tym zyskać. I tak niezależnie od początkowego podejścia do pewnych kwestii, można będzie samodzielnie stwierdzić, że blachy z aluminium to opcja dla wszystkich.

  Wystarczy jedna decyzja

  Nie tylko tanio

  Obecnie coraz większa liczba osób sprawdza, w jakiej cenie znajdują się poszczególne materiały. Od czasu do czasu na rynku pojawiają się nowości. Należy więc już dziś zastanowić się nad nimi, jak i również poszukać rozwiązania, które spełni oczekiwania każdego i pod każdym względem. Czasami dzieje się tak, że nawet jeśli do tej pory ktoś planował zaoszczędzić na takim zakupie, to jednak w późniejszym czasie zmieni swoje zdanie. Oznacza to, że cena blachy aluminiowej posiadają owszem różną cenę, ale należy pamiętać o tym, że również ich jakość jest przeróżna. Koniecznie należy już dziś zastanowić się nad poszczególnymi opcjami, które w późniejszym czasie będą miały wpływ na efekt jaki można będzie uzyskać. Prawda jest taka, że dobrej jakości blacha aluminiowa powlekana, ma szanse sprawdzić się pod właściwie każdym względem. Już teraz należy pamiętać o tym, że to w jaki sposób chcemy pokryć dach. Dla wielu osób ogromnym zaskoczeniem będzie mimo wszystko to, że jednak możliwości jest znacznie więcej niż było kilka lat temu. W praktyce będzie to oznaczało, że nawet jeśli do tej pory ktoś podchodził z dystansem do zakupu i pokrycia dachu, to zmieni swoje zdanie. Czasami wystarczy jedynie chwila, by można było w naprawdę krótkim czasie podjąć właściwą decyzje. Dlatego warto jest już dziś zastanowić się mocniej nad tym, w jaki sposób podchodzimy do przeróżnego rodzaju możliwości. Wiadomo, że w późniejszym terminie można będzie naprawdę więcej na tym zyskać. Od czasu do czasu przybywa różnych opcji, jak i również można będzie mieć zupełnie inne podejście. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że blachy aluminiowe anodowane, które są wysokiej jakości automatycznie będą mogły służyć naprawdę znacznie dłużej. Warto wiedzieć, że to w jaki sposób podchodzi się do tego typu sytuacji, będzie mogło wpływać na efekt, jaki uda się uzyskać. Dlatego blacha anodowana to dobre rozwiązanie dla każdego, komu zależy na naprawdę wysokiej jakości. Czasy się zmieniają i obecnie ludzie coraz chętniej kupują coś, co jest dobrej jakości i będzie służyło znacznie dłużej. Można więc już dziś zastanowić się nad tym wszystkim, jak i również zmienić swoje podejście do pewnych sytuacji. Czasy pokazują, że jakość materiałów na jakie osoby się decydują ma ogromny wpływ na długość ich późniejszego użytkowania. Z pewnością dla naprawdę wielu osób będzie się to mogło wydawać sporym zaskoczeniem, jednocześnie w późniejszym czasie można będzie inaczej na pewne kwestie popatrzeć. Wiadomo, że im coś ma wyższą jakość tym automatycznie będzie mogło na znacznie dłużej wystarczyć.

  Branża budowlana w ostatnich latach zaproponowała nam wiele ciekawych alternatyw dla klasycznego budownictwa. Jednym z takich przykładów mogą być domy z kontenerów, które są dużo tańszą formą budownictwa. Tego rodzaju budynki powstają również dużo szybciej, ponieważ według zapewnień producentów możemy się do nich wprowadzać już po 60 dniach. Jak to zrobić? A przede wszystkim, czy taka inwestycja się opłaca?

  Domy modułowe - kontener jako dom

  Temat przybliża nam firma domymodulowe.pl - producent konterów mieszkalnych. Jak wskazują pracownicy przedsiębiorstwa, domy kontenerowe można przypisać do kategorii mieszkań modułowych. Tego rodzaju inwestycja jest chętnie wybierana, kiedy inwestor zakłada bardzo krótki czas na realizację projektu. Budynek tego rodzaju powstaje najczęściej w około 2 miesiące, a maksymalny czas budowy wynosi niewiele ponad 3 miesiące.

  Rozwiązanie tego typu nie jest wcale nowe. Kontenery są do dzisiaj powszechnie wykorzystywane w budownictwie przemysłowym - wykorzystuje się je jako hale produkcyjne, a także budynki gastronomiczne. Świetnie sprawdzają się również w roli obiektów mobilnych, których zmiana lokalizacji jest bardzo prosta.

  Ze względu na swoje niewątpliwe zalety - niski koszt, a także krótki czas budowy - obiekty modułowe znajdują również coraz powszechniejsze zastosowanie w budownictwie domów jednorodzinnych. Realizowane dla tego celu projekty nie są już tak proste i mało skomplikowane jak mogłoby się wydawać, a powstające obiekty często zachwycają swoim wyglądem.

  Jak powstaje dom z kontenera?

  Jak sama nazwa wskazuje, do stworzenia takiego takiego domu stosowane są kontenery. Najczęściej stosuje się kontenery morskie, które służą jako szkielet całego budynku. Zmieniane jest jedynie wnętrze, gdzie ściany zewnętrzne, sufit oraz podłoga zostają z blachy ocynkowanej. Cała konstrukcja jest dodatkowo izolowana przez wełnę izolacyjną, która zapewnia lepszą izolację cieplną. Powoduje to mniejszą utratę cennego ciepła.

  Drugim sposobem produkcji domów modułowych jest wykonywanie ich elementów w specjalnych halach produkcyjnych. Wykwalifikowani pracownicy tworzą specjalne elementy, które najczęściej są łączone jeszcze w obrębie samej produkcji. Materiałem, który stosowany jest do produkcji tego rodzaju domu jest keramzyt. Zapewnia on dużą wytrzymałość konstrukcji, a jednocześnie jest relatywnie lekki, co ułatwia przenoszenie budynku.

  Dom z kontenera - co zrobić, żeby tam zamieszkać?

  Ile kosztuje dom modułowego?

  O cenę domu modułowego pytamy pracowników firm produkujących pawilony oraz kontenery mieszkalne. Żeby otrzymać wstępną wycenę takiego projektu wystarczy dostarczyć szkic oraz potencjalne wymiary domu. Na podstawie tych informacji przygotowywany jest projekt domu. Czas realizacji zależy od złożoności projektu - maksymalnie może on trwać 6 - 8 tygodni.

  Kwota, którą musimy zagospodarować, kiedy chcemy zakupić całoroczny dom modułowy zaczyna się od 3000 zł/ m². Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze koszty transportu, które wahają się od 2000 do 4000 złotych oraz montaż, za który również musimy zapłacić około 3000 złotych.

  Finalnie, za projekt z wykonaniem domu parterowego o powierzchni około 100 m², który składa się z 4 w pełni wyposażonych pomieszczeń musimy wydać od 250 000 do 280 000 złotych. Warto zaznaczyć, że niekoniecznie musimy decydować się na tak duże projekty. Firmy zajmujące się wytwarzaniem domów modułowych oferują także mieszkania o powierzchni około 25 - 30 metrów kwadratowych.

  Hotele, szczególnie w nadmorskich miejscowościach i tych okolicznych kojarzą się zwykle z bardzo wysokimi cenami. Dlatego są omijane przez niektórych turystów szerokim łukiem. Tymczasem nawet luksusowy hotel nad morzem może mieć całkiem atrakcyjną ofertę noclegową dla swoich gości. Warto więc zapoznać się z ofertami przynajmniej kilku takich obiektów.

  Komfortowy pokój w hotelu w rozsądnej cenie

  Jedna cena za nocleg i pakiet atrakcji

  Przeważnie dobry hotel butikowy jest w stanie zaoferować gościom zdecydowanie więcej niż tylko sam nocleg. Na terenie obiektu znajduje się basen, siłownia, bilard, niekiedy też kręgielnia, pokój zabaw dla dzieci i z wszystkiego można korzystać w ramach ceny za wynajęcie pokoju. Zdarza się również, że w hotelu jest spa, więc cena dotyczy również niektórych zabiegów. Przeważnie w cenie noclegu wliczone jest także śniadanie. Wybierając hotel na Kaszubach warto mieć na uwadze to, że jeżeli nie w hotelu, to w innym miejscu będzie trzeba zjeść śniadanie i za nie zapłacić. Jeżeli ktoś nie skorzysta z basenu na terenie hotelu, to zapewne zrobi to na pływalni, gdzie też zapłaci za wstęp niemałe pieniądze. I tak jest z wszystkimi atrakcjami. Należy więc teraz przeliczyć, co bardziej się opłaca. Nieco droższy nocleg z pakietem atrakcji i usług dodatkowych, czy tani nocleg i atrakcje naliczane osobno. Odpowiedź nasuwa się sama – hotel nad morzem to korzystniejsze rozwiązanie. Zresztą wiele zależy też od tego, jaki to hotel i co konkretnie ma do zaoferowania. Dlatego przed ostatecznym dokonaniem wyboru miejsca noclegowego, trzeba koniecznie zapoznać się ze szczegółami oferty.

  Wcześniej rezerwujesz, mniej płacisz

  W wielu hotelach obowiązuje zasada, że im wcześniej zarezerwuje się nocleg, tym większa jest szansa na atrakcyjną cenę. Warto w takim razie z wyprzedzeniem zapoznać się z ofertami hoteli i wybrać jeden z nich. Niektóre oczekują tylko zaliczki, inne chcą, aby już na tym etapie opłacić całą sumę. Nierzadko jednak wcześniej rezerwowane pokoje są tańsze niż na chwilę przed wyjazdem czy dotarciem do celu.

  Hotel na obrzeżach tańszy niż przy plaży

  Turyści bardzo często rezerwują hotele nad morzem jak najbliżej plaży. Wówczas narzekają na wysokie koszty. A wystarczyłoby przecież, że poszukaliby pokoju nieco dalej, na obrzeżach albo nawet w sąsiedniej miejscowości, aby zapłacić zdecydowanie mniej i skorzystać z atrakcyjnej oferty, w którą wliczają się również rozmaite atrakcje. Chcąc zaoszczędzić na noclegu lepiej wybrać hotel oddalony od plaży, zamiast rezygnować z pokoju hotelowego na rzecz prywatnej, tańszej kwatery. Wielu turystów nie dostrzega atutów mieszkania dalej, a przecież cisza, spokój, brak tłumu przechadzających się turystów, brzęku szkła, to tylko same zalety. Podobnie jak możliwość kontaktu z przyrodą, spacery i jazda rowerem. Wszystko to oczywiście można robić niezależnie od lokalizacji, ale tam gdzie tłoczno, czynności te nie mają już tego samego uroku. Urlop to czas, który powinno się spędzać aktywnie, dużo spacerować, przebywać na świeżym powietrzu, bo tego zwykle brakuje w codziennym, zabieganym życiu. Wybierając hotel nad polskim morzem oddalony nieco od plaży, można więcej zyskać, niż się wydaje.

  Kiedy wybrać się nad morze?

  Nad morze można wybrać się nie tylko w okresie letnim i nie tylko z myślą o plaży. Niektóre hotele nad morzem bałtyckim są w stanie tyle zaoferować swoim gościom, że nie trzeba opuszczać budynku. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie lubią za wiele się przemieszczać i wolą z wszystkiego korzystać na miejscu. Dobry moment na pobyt nad morzem to nawet jesień i zima. Jeżeli chodzi na przykład o sylwester w spa oferty są bardzo atrakcyjne i kuszące. Do tego wcale nie wychodzi tak drogo, jak na przykład w górach, a i tu można zaznać zimowego szaleństwa. Tak więc zimowy pobyt, czy chociażby majówka nad morzem spa to świetny wybór. Zimą, a tym bardziej wiosną może być tam przepięknie i całkiem ciekawie. Wystarczy tylko dobrze zorganizować swój czas i uważnie zaplanować każdy dzień pobytu. Wcześniej zaplanowany urlop na pewno wyjdzie korzystniej cenowo niż organizowany w pośpiechu i niespodziewanie.

  Wiele osób, które czeka remont lub wykończenie łazienki staje przed trudnym wyborem: wanna czy prysznic? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak trzeba przyznać, że bardziej popularna jest kabina prysznicowa. Jest to sposób na zdecydowanie szybszą kąpiel, co pozwala nam zaoszczędzić niemałe pieniądze w skali roku. Jeśli nie chcemy jednak rezygnować z możliwości długiej, relaksacyjnej kąpieli, możemy zdecydować się na kabinę prysznicową wannową. Jeśli chodzi chodzi o standardowe kabiny prysznicowe, ceny zależą od jakości materiału oraz od rodzaju kabiny.

  Rodzaje kabin prysznicowych

  Szklana kabina prysznicowa jest prostą konstrukcją o nieskomplikowanej budowie. Jest niezwykle estetyczna ze względu na brak spojeń plastikowych czy aluminiowych. Szkło hartowane stosowane w tego typu instalacjach jest wysoce przystosowane do wilgoci i wysokiej temperatury. Tafla szklanej ściany jest również niepodatna na zarysowania czy pęknięcia. Kabiny prysznicowe mogą się różnić w zależności od tego, w jaki miejscu łazienki chcemy je umiejscowić.

  Jeśli chodzi o małe łazienki, które są szczególnie powszechnie w blokach mieszkalnych czy kamienicach, z pewnością sprawdzą się kabiny prysznicowe narożne. Usytuowania kabiny w kącie otwiera nam wiele możliwości, jeśli chodzi o pozostałą część wyposażenia łazienki. Najmniejsze kabiny na rynku mogą zajmować około pół metra kwadratowego, dzięki czemu przestrzeń użytkowa zyskuje na wszechstronności.

  Kolejnym popularnym sposobem na wyposażenie nowoczesnej łazienki jest kabina prysznicowa przyścienna. Jak sama nazwa wskazuje, kabina przylega do ściany, ale tylko do jednej. Pozostałą część kabiny stanowią szklane ściany, które mogą być zarówno przezroczyste jak i matowe. Kabina przyścienna to świetny sposób na aranżację dużej, przestronnej łazienki, której centralnym punktem będzie właśnie prysznic.

  Nowatorskim, aczkolwiek najdroższym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa wolnostojąca. Jest to koszt rzędu od czterech do pięciu tysięcy złotych, w zależności od rozmiaru kabiny. Koszty związane z instalacją takiej kabiny mogą znacznie wzrosnąć, gdy okaże się, że należy przebudowywać instalację wodną. Kabina wolnostojąca jest bardzo efektowna, gdyż żadna z jej ścian nie przylega bezpośrednio do ścian łazienki.

  Zalety kabiny prysznicowej

  Prysznic polecany jest wszystkim osobom, które nie posiadają swobody poruszania się. Osoby na wózkach inwalidzkich, chodzących o kulach czy osoby starsze – dla nich szczególnie wygodna będzie kabina prysznicowa. Wanna z kolei przyda się w domu, który zamieszkują dzieci.

  Prysznic to również duża oszczędność czasu i pieniędzy. Woda, która potrzeba jest do zapełnienia wanny średniej wielkości starcza nawet na cztery prysznice. Kabina prysznicowa zatem przyda się w przypadku dużych rodzin.

  Kabina prysznicowa uznawana jest za zdecydowanie bardziej higieniczny sposób na mycie ciała niż wanna. Podczas kąpieli w wannie cząsteczki brudu, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, po jakimś czasie tworzą nieestetyczny osad. Podczas prysznicu pot i brud nie ma szansy się nawarstwić i wszystkie zanieczyszczenia spływają do odpływu razem z wodą.

  Kabiny prysznicowe na wymiar

  Jeśli chodzi o zakup kabin prysznicowych, Warszawa i jej okolice to dobre miejsce na zaopatrzenie się w kabinę prysznicową. Posiadacze małych łazienek lub łazienek o niestandardowych kształtach mogą szukać odpowiednich rozwiązań wśród producentów kabin, którzy proponują swoim klientom wyposażenie łazienek na wymiar. Jest to wielkie ułatwienie i sposób na funkcjonalną przestrzeń.

  Kabina prysznicowa do każdej łazienki

  Jeśli ktoś chce porównać wygląd zamku Rabsztyn na dawnych rycinach z XVIII i XIX wieku, z jego współczesnym wyglądem, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii rabsztyńskiej warowni, to powinien wybrać się w najbliższą sobotę 14 września na bezpłatny spacer historyczny „Zamek Rabsztyn w dawnej ikonografii”.