Prowadząc firmę transportową niewątpliwie trzeba zapewnić zarówno pracownikom, jak i osobom postronnym bezpieczeństwo. Każdy kierowca prowadzący samochód musi być trzeźwy. Nawet minimalna ilość spożytego alkoholu wpływa na koncentrację i ją zaburza. Dodatkowo niektórzy nie zdają sobie sprawy, że pijąc dzień czy dwa dni wcześniej duże ilości alkoholu, jego stężenie we krwi nadal będzie znacząco przekroczone w stosunku do dopuszczalnych norm. Dlatego też każdego pracownika przed jazdą należy sprawdzić alkomatem.
Wybór urządzenia ma znaczenie, czyli jaki alkomat wybrać w tym przypadku
Jest wiele rodzajów alkomatów. Tanie i popularne są niewątpliwie alkomaty półprzewodnikowe, jednak na pomiar dokonywany przez te urządzenia wpływa wiele czynników, począwszy od papierosów, przez cukierki miętowe, na herbacie kończąc. Dlatego firma transportowa absolutnie nie powinna na takie modele się decydować. Zdecydowanie lepszym wyborem są modele elektrochemicznie. Posiadają wbudowany czujnik, który spożywane pokarmy od alkoholu. Warto wiedzieć, że w tym przypadku molekuły alkoholu są zasysane do czujnika, ale w ostatniej fazie dmuchania. To właśnie dzięki temu urządzenie gwarantuje rzetelność pomiaru. Istotna jest również kalibracja alkomatu. Dodatkowo urządzenia elektrochemiczne mogą być bardzo wydajne. Dostępne są warianty, które pozwalają na przeprowadzenie nawet 300 pomiarów w ciągu godziny. Takie modele oferuje alkopatrol.pl. Niska cena i wysoka jakość idą tutaj w parze.
Alkomaty spektrofotometryczne - idealne dla profesjonalistów
Dostępne są jeszcze alkomaty spektrofotometryczne. Są one również niezwykle wydajne, bardzo dokładne i na jakość pomiaru w żadnym wypadku nie wpływają czynniki zewnętrzne. Jednak takie urządzenia mają jedną solidną wadę. Są przede wszystkim dość duże. Zatem nie nadają się jako urządzenia przenośne. Należy też zauważyć, że ich cena jest dość wysoka. Jednak takie urządzenia dedykowane są dla profesjonalistów, a więc powinny znajdować się na posterunkach policji, w sądach czy szpitalach.
Przy wyborze alkomatu warto też zwrócić uwagę na żywotność sensora. W przypadku urządzeń elektrochemicznych jest to około 3 lata, natomiast w przypadku najtańszych modeli półprzewodnikowych może dochodzić do rozkalibrowania bądź też zniszczenia sensora nawet po pół roku przy nieodpowiednim użytkowaniu alkomatu. Dlatego głównym kryterium nigdy nie powinna być cena urządzenia, tylko jego jakość.