Łapią przestępców, kierują ruchem drogowym, prowadzą szereg działań zabezpieczających. Ślubują „wiernie służyć Narodowi”, „nawet z narażeniem życia”. Są na służbie dzień i noc. Po zakończonej pracy nie odkładają legitymacji na bok, ale zawsze chętnie niosą pomoc. Bo tak pojmują swoją służbę: być w gotowości; pomagać i chronić także poza godzinami pracy; mieć odwagę we krwi; ratować, nie bacząc na niebezpieczeństwa... Po prostu – pierwsi wśród odważnych…
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion zdecydowali, że policjanci, którzy w sposób szczególny wyróżnią się niesieniem pomocy poza służbą, otrzymają specjalne wyróżnienie. Dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie podpisano porozumienie w tej sprawie.
Na podstawie zawartego porozumienia została powołana kapituła przyznająca cyklicznie wyróżnienie – statuetkę „Primus inter fortes”. Pierwsze statuetki policjantom odznaczającym się wzorową i ofiarną służbą na rzecz Małopolan zostaną wręczone już jesienią 2021 roku.
- Chcemy uhonorować w sposób szczególny tych policjantów, którzy niosą pomoc poza służbą. Tą symboliczną statuetką będziemy doceniać funkcjonariuszy, którzy narażając swoje życie i zdrowie, przyczynili się do uratowania innej osoby bądź mienia znacznej wartości. To są Bohaterowie, na których można polegać jak na Zawiszy: pierwsi wśród odważnych, zaangażowani, gotowi pomagać niezależnie od okoliczności. Stanowią wzór do naśladowania. Potrzebujemy takich Bohaterów. Siłą Policji jest etos – etos, który wykracza poza ramy codziennych obowiązków. Już teraz chcę podziękować wszystkim, którzy zasługują na miano „Primus inter fortes” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Postawa policjantów, którzy narażają swoje zdrowie i życie dla ratowania drugiego człowieka, jest bohaterska, wyjątkowa i godna naśladowania. Taka postawa zasługuje na szczególne wyróżnienie, nie tylko na drodze służbowej. Zawarte porozumienie pozwoli na uhonorowanie policjantów, którzy postępują zgodnie z rotą przysięgi i nie wahają się ratować innych pomimo ryzyka, że sami mogą utracić życie lub zdrowie – dodaje komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Michał Ledzion.
źródło:
https://www.malopolska.uw.gov.pl