Najważniejszą rzeczą podczas pracy z alkomatem jest prawidłowe jego używanie. Nie ma znaczenia, czy jesteś trzeźwy, pijany, czy gdzieś pomiędzy: jeśli nie używasz urządzenia właściwie, wyniki będą niedokładne i potencjalnie szkodliwe. Faktem jest, że alkomat uratował wiele istnień. Jednak nieodpowiednio przechowywany lub nie kalibrowany zgodnie z zaleceniami producenta, przyniesie więcej szkody, niż pożytku. Do czego zatem jest nam potrzebna kalibracja alkomatu?
Dlaczego kalibracja alkomatu jest ważna?
Ludzie często myślą, że kalibracja alkomatu nie jest ważna, ale to przekonanie jest błędne. Źle skalibrowany alkomat poda niedokładny odczyt zawartości alkoholu we krwi. Nieprawidłowa kalibracja może spowodować, że osoba zostanie oskarżona o jazdę pod wpływem, nawet jeśli nie jest pod wpływem alkoholu. Żeby sprawdzić trzeźwość należy przede wszystkim poprawie wykonać badanie, czyli:
- Umieść ustnik na ustach i wdychaj głęboko przez nos przez co najmniej jedną sekundę. Dzięki temu maszyna może zbierać dokładniejsze dane.
- Po inhalacji ponownie dmuchać w ustnik przez co najmniej jedną sekundę, a następnie wydmuchiwać do czystej chusteczki lub chusteczki. Pomaga to usunąć nadmiar powietrza z okolic ustnika i zapewnia dokładniejsze informacje.
- Wstrzymaj oddech na co najmniej 15 sekund
Brak kalibracji może zakłamać otrzymany wynik, dlatego tak ważna jest jego konserwacja w autoryzowanych serwisach.
Jak prawidłowo skalibrować alkomat?
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to upewnić się, że alkomat zakupiony na https://alkopatrol.pl nie jest wystawiony na działanie żadnego innego źródła powietrza. Drugim krokiem jest upewnienie się, że alkomat był wystawiony na działanie normalnego powietrza przez co najmniej dwie minuty.
Trzecim krokiem jest upewnienie się, że osoba wykonująca test niedawno zjadła lub wypiła jakikolwiek płyn, ponieważ może to zmienić ilość alkoholu, która faktycznie dostaje się do jej krwioobiegu. Czasami ludzie są w stanie zdać test alkomatem, nawet jeśli wypili dużo alkoholu.
Czwarty krok to odczekanie około 5-10 minut przed ponownym przystąpieniem do testu. Ostatnią rzeczą, jaką można zrobić na swoją niekorzyść, to wziąć go zbyt wcześnie po spożyciu alkoholu, ponieważ może to dać niedokładny wynik, jeśli twoje ciało nie zmetabolizowało jeszcze całego alkoholu
Posiadając alkomat na własny użytek należy pamiętać, że producenci zalecają kalibracje co kilkadziesiąt/kilkaset testów oraz przynajmniej raz w roku. Jeżeli więc posiadasz alkomat, lecz korzystasz z niego okazjonalnie pamiętaj o corocznej kalibracji.