Upalna pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą. To jedna z najczęstszych form spędzania wolnego czasu, która niesie ze sobą zabawę, przyjemność i zdrowie pod warunkiem, że przestrzega się obowiązujących zasad. Niestety wraz z nadejściem wakacji coraz więcej słyszy się o tragicznych wypadkach. Dlatego, dbając o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą 19 czerwca 2022 roku Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu podczas pikników na terenie Klucze Osada oraz w Małobądzu prowadzili działania edukacyjno-informacyjne, których celem było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna.

19 czerwca na terenie stawu Klucze Osada policja wspólnie z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną w Kluczach  prowadzili  działania promujące bezpieczne zachowania osób przebywających nad wodą i korzystających z kąpielisk. Jednym z głównych celów podjętego przedsięwzięcia było zwrócenie szczególnej uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może ze sobą rekreacja wodna, a także promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczanie wypadków.  Takie działania zostały przeprowadzone również w Małobądzu przy Parafii Polskokatolickiej, gdzie w partnerstwie z Mocną Fundacją zorganizowano rodzinny Piknik Charytatywny Ukraińsko-Polski.

Podczas imprez organizatorzy przygotowali  dla uczestników imprezy wiele atrakcji. Przy policyjnym stanowisku gromadziły się zainteresowani, gdzie policjanci rozdawali ulotki, broszury, książeczki edukacyjne „Bezpieczeństwo nad wodą”, odblaski, długopisy i inne gadżety.  Przekazywali  cenne wskazówki i udzielali porad m.in.  jak bezpiecznie zachować się w czasie wakacyjnego  wypoczynku.  Nie brakował również chętnych, którzy z pomocą policyjnego technika kryminalistyki wykonywali odbitki własnych linii papilarnych. Dużą atrakcją okazały się być  policyjne wozy. Najmłodsi chętnie pozowali do pamiątkowych zdjęci i siadali  za kierownicą policyjnego radiowozu i motocykla.

Tego typu akcje będą prowadzone do końca września 2022r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą szczególnie w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Tradycyjnie policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego olkuscy policjanci będą spotkać  się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i będą rozmawiać o bezpieczeństwie w czasie wakacji.

W trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą Policja zachęca do  korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać przypadki związane z  tzw. „dzikimi kąpieliskami” czy  wskazywać miejsca niebezpieczne występujące na terenach wodnych.

Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą:

 

 • kąp się tylko w miejscach odpowiednio oznakowanych i zorganizowanych. Nie wchodź do wody oznakowanej zakazami kąpieli.
 • pływaj w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Nie odpływaj daleko od brzegu.
 • stosuj się do poleceń ratownika i obowiązujących regulaminów,
 • nie wchodź  do wody po długim opalaniu – unikniesz szoku termicznego. Wchodząc do wody stopniowo schładzaj  organizm. Nie dopuszczaj do opalania się na wodzie,
 • nie wchodź do wody po zjedzonym posiłku,
 • nie wchodź do wody po zmroku,
 • nie skacz do wody na „główkę” zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz głębokości wody,
 • nie pływaj w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych:  burzy , mgły,  porywistego wiatru,
 • w żadnym wypadku nie wchodzić do wody po alkoholu lub po silnie działających lekach,
 • korzystając ze sprzętu pływackiego, pamiętaj o kamizelce ratunkowej. Umiejętnie i właściwie korzystaj ze sprzętu pływającego,
 • dzieci do lat 7 mogą korzystać z kąpielisk wyłącznie pod opieką osób dorosłych,

 

Nad wodą powinny przebywać dzieci tylko pod nadzorem rodziców bądź ich opiekunów!

 

Zachęcamy do udziału w konkursie plastyczno-filmowym  „Artystyczny przeWODNIK", którego tematem jest zobrazowanie bezpiecznego sposobu zachowania osób przebywających w wodzie lub nad wodą, promocja zdrowego i aktywnego trybu życia oraz popularyzacja wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat bezpiecznych zachowań w wodzie lub nad wodą. Szczegółowe informacje nt. konkursu znajdują się poniższym linku.

Link:  https://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/konkurs/32248,Konkurs-plastyczno-filmowy-pn-quotArtystyczny-przeWODNIKquot.html