W poniedziałek 1 sierpnia, na olkuskim Starym Cmentarzu o godzinie 17:00 rozpoczną się uroczystości 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tradycyjnie uroczystości pod harcerskim pomnikiem Powstania Warszawskiego rozpoczną się dźwiękiem syren w godzinę „W”, gdyż właśnie o godzinie 17:00 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie. Po Hymnie państwowym i oficjalnych wystąpieniach nastąpi apel pamięci i salwa honorowa. Przy pomniku wartę będzie pełnił posterunek honorowy wystawiony przez żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Całość uroczystości upamiętniającej żołnierzy Polski Podziemnej walczących w stolicy zakończy złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje. Organizatorami obchodów 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Olkusz i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Hufiec Olkusz, a partnerem: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat medialny objęła Gazeta Olkuska.

Plakat uroczystości 78 rocznicy powstania warszawskiego

W Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej. Jedną z nich była Krystyna Maria Minkiewicz ps. "Żaba", "Krystyna" ( 1918 - 2008), córka Antoniego Minkiewicza - zasłużonego, olkuskiego działacza społecznego. Jako żołnierz AK (Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad") Krystyna Minkiewicz brała udział w walkach na Powiślu. Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Jej brat, kapral podchorąży Władysław Minkiewicz ps. „Rudzki”, walczył w tym samym oddziale.

W trakcie Powstania Warszawskiego został rozstrzelany wraz z grupą więźniów Pawiaka olkuszanin Antoni Kocjan, słynny konstruktor lotniczy, a podczas wojny szef wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V 1 i V 2.

Zachęcamy do obejrzenia filmu „Kocjan. Życie pod wiatr” zrealizowanego w 2017 roku przez Światowy Związek Żołnierzy AK w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Link do filmu.

Symboliczny obelisk Powstania Warszawskiego na olkuskim Starym Cmentarzu został ustawiony w 2009 roku z inicjatywy olkuskich harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Rokrocznie, w rocznicę wybuchu Powstania odbywają się pod nim uroczystości upamiętniający ten tragiczny zryw wolnościowy. W dniu 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. powstańców. Szacuje się, że w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły prawie 180 tys. zabitych.