Na co zwrócić uwagę, wybierając grę planszową dla dzieci?

Gry planszowe to podarunki chętnie wręczane pociechom. Nie tylko zapewniają doskonałą zabawę, ale mogą też przyczynić się do prawidłowego rozwoju. Zarówno gry edukacyjne, jak i przygodowe pozwalają zdobyć nową wiedzę i wyćwiczyć pewne umiejętności. Aby dziecko chętnie brało udział w zabawie, gra musi być jednak dostosowana do jego wieku i zainteresowań. Co warto wiedzieć o zaletach gier planszowych i jak wybrać odpowiedni prezent?

Dlaczego warto kupić dziecku grę planszową?

Większość możliwych do odnalezienia gier jest dedykowana osobom w określonym przedziale wiekowym. Ich twórcy biorą pod uwagę umiejętności dziecka na danym etapie życia i wyzwania rozwojowe, przed jakimi staje. Gry edukacyjne często umożliwiają naukę liczenia, alfabetu lub poznanie słów w obcym języku. Wszystkie gry pozwalają jednak rozwijać jakieś umiejętności. Może to być logiczne myślenie, zdrowa rywalizacja lub funkcje motoryki małej.

Gra, która spodoba się dziecku, bez wątpienia będzie więc wspierała jego rozwój na różnych płaszczyznach. Jak odnaleźć podarunek, który wywoła uśmiech na twarzy pociechy i pozwoli jej nauczyć się nowych rzeczy?

Jak wybierać planszówki dla dzieci?

Aby ułatwić poszukującym odnalezienie właściwych propozycji, producenci umieszczają na opakowaniach gier informacje na temat wieku osób, jakim są one dedykowane. Dopasowanie pod tym kątem to jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że w ofercie gier planszowych dla dzieci znajdują się pozycje o różnej tematyce. Doskonałym pomysłem może okazać się zakup gry, której fabuła osadzona jest w ulubionym świecie fikcyjnym pociechy. Pojawiają się tu planszówki z bajek, filmów i książek. Zaleca się zwrócić też uwagę na ilość graczy. Jeżeli dziecko często spędza czas samo, bez wątpienia doceni grę z trybem jednoosobowym.

O czym należy pamiętać?

Choć gry dedykowane są dzieciom w określonym wieku, poszczególne maluchy nabywają kolejne umiejętności w indywidualnym tempie. Jeśli dana propozycja okaże się jeszcze zbyt trudna dla dziecka, warto poczekać i ponowić próby grania za jakiś czas. Wiele gier planszowych to uniwersalne opcje, które przypadną do gustu całej rodzinie. Można odnaleźć też tytuły oferujące kilka trybów zabawy na różnych poziomach trudności. Szukając prezentów dla energicznych maluchów, warto postawić na gry z zadaniami ruchowymi. Planszówka dostosowana do gustu i potrzeb dziecka będzie trafionym prezentem.